Je to předvolební útok, odmítl Čunek zprávy o zchudnutí lidovců

  14:35aktualizováno  14:35
Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se dnes na narychlo svolané tiskové konferenci ohradil proti tvrzení, že by strana měla finanční potíže. Lidovcům peníze v žádném případě nedocházejí, řekl. Závěry revizní komise ale připouštějí, že strana musí šetřit.

Strana nemá finanční problémy, tvrdí Čunek. | foto: iDNES.cz

"Spekulace o finanční nestabilitě strany jsou lživé. Strana hospodaří s dlouhodobě vyrovnaným rozpočtem," řekl Jiří Čunek. Podle něj jde o jasný předvolební útok, který má stranu poškodit.

Proti informacím se ohradil i generální sekretář strany Aleš Kašpar. Lidovci mají schválený vyrovnaný rozpočet, který zajišťuje jak provoz krajských kanceláří, tak mzdy pro všechny zaměstnance, uvedl. "Není pravda, že rušíme pobočky a propouštíme z titulu nedostatku peněz," řekl Kašpar.

Pro Hospodářské noviny ale řekl, že financování strany je velký problém. "Jediné, co si umím představit, je to, že bychom třeba neměli ve všech krajích zaměstnance. Tedy že by chod třeba několika regionálních kanceláří mohl zajišťovat jen jediný člověk," řekl podle listu Kašpar.

Úsporná kampaň za dvacet milionů

Deník se odvolává i na závěry celostátní revizní komise, které jsou jako součást předsjezdových materiálů k dispozici na stranických webových stránkách.

"Bude nutné zvážit, zda způsob financování organizačních složek strany, pokud i nadále chceme být označováni jako strana s celostátní působností, má být praktikována jako dosud. V současné době krajské organizace, kde členská základna není početná, tj. zejména v některých českých krajích, budou mít krajské organizace velké problémy se zabezpečením základního fungování strany," píše se ve zprávě.

Členové komise také přiznávají, že dochází ke snižování příjmů. "Vykázaná ztráta ve výši zhruba 11,5 milionu korun je nejvyšší od roku 2004," tvrdí. Pokles je způsoben jak výpadkem státního příspěvku za minulé volby, ve kterých lidovci neuspěli, tak zvýšením některých výdajů.

Například stranický sjezd v Pardubicích vyšel lidovce mnohem dráž, než čekali. Rozpočet byl překročen o 183,6 procent. "Komise zkonstatovala, že byly výrazně překročeny náklady ovlivněné expresními příplatky a cateringovými službami, které byly ne dobře organizačně zvládnuté," vytýká organizátorům komise.

Strana tak musí šetřit. Na předvolební kampaň do předčasných voleb chce věnovat jen 20 milionů, evropské volby chce zvládnout za čtvrtinu částky. Už nyní si vypomáhá spoluprací s příznivci, kteří jí na svých pozemcích a objektech zdarma vyvěšují plakáty a billboardy.

Problémy s financemi má i ODS

Lidovci ale nejsou zdaleka jediní, kteří musí šetřit. Také občanští demokraté loni hospodařili se ztrátou - a to doslova rekordní. "ODS měla v loňském roce vyšší výdaje než příjmy, ale to pranic nevypovídá o celkovém hospodaření strany," zlehčuje mluvčí Milan Bouška rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši 192 milionů. "Strana své vyšší výdaje kryla rezervami minulých let a k žádnému deficitnímu hospodaření nedošlo," doplnil.

V době zveřejnění výroční zprávy měla strana na účtech jen 19 milionů. "Strana má na financování kampaní zdroje, tak jako je měla kdykoli v minulosti," tvrdí přesto Bouška. Stranu ale čeká hned po eurokampani další velká předvolební kampaň, se kterou se v rozpočtu nepočítalo.

Nutnost šetření proto nedávno připustil i šéf kampaně Ivan Langer. "Ano, budou omezenější prostředky. Kampaň zkrátka bude úspornější," řekl Lidovým novinám.

Loni vydala strana za kampaň před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu celkem 320 milionů korun. Ve všech krajích ale zvítězili socialisté, ODS zabodovala jen v Praze. Podle Langera si tak budou muset letos občanští demokraté na volby půjčit.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Hutka lže, řekl u soudu Srp. Požaduje omluvu za výroky o udávání StB

Žalovaný Jaroslav Hutka (vlevo) a žalobce Karel Srp u Obvodního soudu pro Prahu...

Soud začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava Hutky. Srp požaduje...

Vitásková angažovala kontroverzní šéfku samozvaného doněckého konzulátu

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v pořadu ROZSTŘEL

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za týden převezme státní vyznamenání od Miloše Zemana....

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...Najdete na iDNES.cz