Je to předvolební útok, odmítl Čunek zprávy o zchudnutí lidovců

  14:35aktualizováno  14:35
Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se dnes na narychlo svolané tiskové konferenci ohradil proti tvrzení, že by strana měla finanční potíže. Lidovcům peníze v žádném případě nedocházejí, řekl. Závěry revizní komise ale připouštějí, že strana musí šetřit.

Strana nemá finanční problémy, tvrdí Čunek. | foto: iDNES.cz

"Spekulace o finanční nestabilitě strany jsou lživé. Strana hospodaří s dlouhodobě vyrovnaným rozpočtem," řekl Jiří Čunek. Podle něj jde o jasný předvolební útok, který má stranu poškodit.

Proti informacím se ohradil i generální sekretář strany Aleš Kašpar. Lidovci mají schválený vyrovnaný rozpočet, který zajišťuje jak provoz krajských kanceláří, tak mzdy pro všechny zaměstnance, uvedl. "Není pravda, že rušíme pobočky a propouštíme z titulu nedostatku peněz," řekl Kašpar.

Pro Hospodářské noviny ale řekl, že financování strany je velký problém. "Jediné, co si umím představit, je to, že bychom třeba neměli ve všech krajích zaměstnance. Tedy že by chod třeba několika regionálních kanceláří mohl zajišťovat jen jediný člověk," řekl podle listu Kašpar.

Úsporná kampaň za dvacet milionů

Deník se odvolává i na závěry celostátní revizní komise, které jsou jako součást předsjezdových materiálů k dispozici na stranických webových stránkách.

"Bude nutné zvážit, zda způsob financování organizačních složek strany, pokud i nadále chceme být označováni jako strana s celostátní působností, má být praktikována jako dosud. V současné době krajské organizace, kde členská základna není početná, tj. zejména v některých českých krajích, budou mít krajské organizace velké problémy se zabezpečením základního fungování strany," píše se ve zprávě.

Členové komise také přiznávají, že dochází ke snižování příjmů. "Vykázaná ztráta ve výši zhruba 11,5 milionu korun je nejvyšší od roku 2004," tvrdí. Pokles je způsoben jak výpadkem státního příspěvku za minulé volby, ve kterých lidovci neuspěli, tak zvýšením některých výdajů.

Například stranický sjezd v Pardubicích vyšel lidovce mnohem dráž, než čekali. Rozpočet byl překročen o 183,6 procent. "Komise zkonstatovala, že byly výrazně překročeny náklady ovlivněné expresními příplatky a cateringovými službami, které byly ne dobře organizačně zvládnuté," vytýká organizátorům komise.

Strana tak musí šetřit. Na předvolební kampaň do předčasných voleb chce věnovat jen 20 milionů, evropské volby chce zvládnout za čtvrtinu částky. Už nyní si vypomáhá spoluprací s příznivci, kteří jí na svých pozemcích a objektech zdarma vyvěšují plakáty a billboardy.

Problémy s financemi má i ODS

Lidovci ale nejsou zdaleka jediní, kteří musí šetřit. Také občanští demokraté loni hospodařili se ztrátou - a to doslova rekordní. "ODS měla v loňském roce vyšší výdaje než příjmy, ale to pranic nevypovídá o celkovém hospodaření strany," zlehčuje mluvčí Milan Bouška rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši 192 milionů. "Strana své vyšší výdaje kryla rezervami minulých let a k žádnému deficitnímu hospodaření nedošlo," doplnil.

V době zveřejnění výroční zprávy měla strana na účtech jen 19 milionů. "Strana má na financování kampaní zdroje, tak jako je měla kdykoli v minulosti," tvrdí přesto Bouška. Stranu ale čeká hned po eurokampani další velká předvolební kampaň, se kterou se v rozpočtu nepočítalo.

Nutnost šetření proto nedávno připustil i šéf kampaně Ivan Langer. "Ano, budou omezenější prostředky. Kampaň zkrátka bude úspornější," řekl Lidovým novinám.

Loni vydala strana za kampaň před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu celkem 320 milionů korun. Ve všech krajích ale zvítězili socialisté, ODS zabodovala jen v Praze. Podle Langera si tak budou muset letos občanští demokraté na volby půjčit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Ubližování a nadávky ve třídě zažila většina žáků, ukázal průzkum

Do anonymního dotazníkového šetření Mapa školy se každoročně zapojují školy,...

Více než polovina žáků základních škol se setkává s fyzickým ubližováním ve třídě a více než třetina žáků se ve škole...

Lidovci navrhnou víc peněz na penze ženám a spravedlivější výpočet důchodů

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek sleduje průběžné výsledky druhého kola voleb...

Zlepšit penze žen se pokusí KDU-ČSL. Strana má i vlastní verzi důchodové reformy. „Na ní je důležitá shoda napříč...

Úředníci stavbu apartmánů ve Špindlu přezkoumávat nemusí, rozhodl soud

Dva úředníci čelí obvinění kvůli povolení dvou apartmánových domů (na snímku...

Někdejší vrcholový manažer společnosti ČEZ Vladimír Schmalz neuspěl u Krajského soudu v Hradci Králové se svými...

Najdete na iDNES.cz