Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | foto: Marie Stránská, MAFRA

Je to další pokus, jak mě vyautovat, řekl k novele o střetu zájmů Babiš

  • 109
Počkám si na konečnou podobu zákona o střetu zájmů a poradím se, zda není protiústavní, řekl novinářům ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Rozumný poslanec to nemůže podpořit, pokud se nechce podepsat na tom, že to je zákon proti Babišovi,“ uvedl. To, že podle přijatého zákona o politických stranách nebude moci půjčovat svému hnutí ANO, mu však nevadí.

Jak vnímáte úpravu, kterou ČSSD předkládá k zákonu o střetu zájmů? Člen vlády si má vybrat, jestli vlastní firmy a média, nebo je členem vlády. Ale ustoupili od toho, že by vás chtěli připravit o inkasování zisků z těch firem. Chtějí ponechat jako trest, že by se vaše firmy nemohly ucházet o jakékoli dotace v této zemi (podrobnosti návrhu zde).
Je to samozřejmě další názor namířený proti mé osobě. Já si počkám na finální verzi a potom se poradím, jestli to není protiústavní, jestli mi to neupírá právo něco vlastnit a jít do politiky. Je to opatření, které říká, že veškeří vlastníci firem, pokud by se rozhodli jít do politiky a předali firmu dětem například, že nemají to právo a nemůžou sedět ve vládě. Je to absurdní. Je to další pokus, jak mě vyautovat z politiky.

Dávají tím najevo strany strach?
Oni si rozumí samozřejmě z hlediska napadání mé osoby nebo našeho hnutí, myslím, že to prokázali několikrát ve Sněmovně hlasováním například ve prospěch hazardu ohledně daně. Je to taková móda v koalici i v opozici napadat mou osobu. Jsem relativně lehký terč. Je to jedna z dalších věcí, která směřuje k tomu, abych v politice nebyl.

Ono se to má týkat ale až příští vlády. Je otázka, jestli v ní budete.
To je dobrá otázka. Máte nějaké zprávy? Kandidovat budu určitě.

Znamená to, že hnutí ANO tento návrh nepodpoří?
To je otázka na kolegy. Já je nebudu přesvědčovat. Každý rozumný poslanec to nemůže podpořit, pokud se nechce podepsat na tom, že to je zákon proti Babišovi.

Co říkáte podobě zákona o politických stranách a změně volebních zákonů, jak prošly (více o jeho schválení zde)?
Zákon o financování politických stran je dobrý. Určitě dává jasná pravidla. Paradoxem je, že ho předložily politické strany, které se dlouhodobě financují netransparentně. Veřejnost ani nezná sponzory, kteří by byli důvěryhodní. Teď nedávno oznámili, že se vyšetřuje nějaký sponzor ODS, který jim daroval 12,5 milionu korun, přitom na to neměl peníze. Zákon byl taky namířen proti našemu hnutí. My máme jasné sponzory, máme jich nejvíc, jsou to renomované firmy. A samozřejmě je tam moje půjčka. Já chci poděkovat panu Plíškovi, že hnutí ANO mi vrátí moje peníze, které jsem půjčoval bezúročně a hnutí si samozřejmě půjčí peníze v bance. Ty peníze můžu smysluplně investovat. Je to opatření, které neřeší netransparentnost financování tradičních politických stran, které používají různé marketingové firmy.

Dal jste před volbami 2013 svému hnutí 29 milionů korun. Teď je to omezeno na tři miliony korun. Budete to řešit tak, že každá z vašich firem spadajících pod Agrofert pošle ANO po třech milionech?
My máme sponzory. Samozřejmě je tam ta půjčka a já už jsem teď hnutí nesponzoroval. Půjčoval jsem peníze, které mi hnutí vracelo, nevidím v tom problém. Máme jasné sponzory, obrovské množství, můžete si to porovnat s dalšími stranami, kde je to netransparentní. Zároveň poslanci navrhli zvýšení příspěvku pro strany. Kdyby to bylo na mě, já bych to zrušil, protože stát dává až miliardu korun pro politické strany. Nejlepší by bylo, kdyby se to zrušilo a stát nedával nic politickým stranám.

Už není třeba, abychom do voleb investovali takové peníze

Limit 90 milionů na volební kampaň před volbami do Sněmovny považujete za něco, co by vás znevýhodnilo? Hnutí ANO investovalo do kampaně naposledy o několik desítek milionů víc...
Ne o několik. My jsme byli nový subjekt na politické scéně, tak jsme investovali, protože jsme chtěli, abychom se stali známými, tak jsme investovali do té značky, do hnutí 117 milionů korun a dnes většina občanů ví, co je hnutí ANO, takže už není potřeba, abychom investovali takové peníze. Šetříme, máme dluhy a počítáme, jaký můžeme mít výnos z voleb. Počítáme to konzervativně.

Pomůže podle vás vůbec ten zákon reálně zajistit, aby strany a hnutí dodržely limit 90 milionů korun na volební kampaň, anebo budou existovat cesty, jak to strany obejdou? Protože už se ozývá i kritika, že si s tím strany dokážou poradit a dají do kampaně peníze jiným způsobem.
Je to otázka kontroly. Tady je všeobecně tradice, že se strany financují netransparentně. Bylo tady x skandálů v minulosti. Je směšné, že celý ten problém financování stran byl obrácen do podoby, že já jsem půjčil peníze hnutí ANO, což je transparentní a každý to ví.

Andrej Babiš je prostřednictvím svého Agrofertu vlastníkem mediálního domu MAFRA, jehož součástí je i server iDNES.cz a deníky MF DNES, Lidové noviny, Metro, televize Óčko a Rádio Impuls.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video