Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to další pokus, jak mě vyautovat, řekl k novele o střetu zájmů Babiš

  15:11aktualizováno  15:58
Počkám si na konečnou podobu zákona o střetu zájmů a poradím se, zda není protiústavní, řekl novinářům ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Rozumný poslanec to nemůže podpořit, pokud se nechce podepsat na tom, že to je zákon proti Babišovi,“ uvedl. To, že podle přijatého zákona o politických stranách nebude moci půjčovat svému hnutí ANO, mu však nevadí.

Ministr financí Andrej Babiš | foto: Marie StránskáMAFRA

Jak vnímáte úpravu, kterou ČSSD předkládá k zákonu o střetu zájmů? Člen vlády si má vybrat, jestli vlastní firmy a média, nebo je členem vlády. Ale ustoupili od toho, že by vás chtěli připravit o inkasování zisků z těch firem. Chtějí ponechat jako trest, že by se vaše firmy nemohly ucházet o jakékoli dotace v této zemi (podrobnosti návrhu zde).
Je to samozřejmě další názor namířený proti mé osobě. Já si počkám na finální verzi a potom se poradím, jestli to není protiústavní, jestli mi to neupírá právo něco vlastnit a jít do politiky. Je to opatření, které říká, že veškeří vlastníci firem, pokud by se rozhodli jít do politiky a předali firmu dětem například, že nemají to právo a nemůžou sedět ve vládě. Je to absurdní. Je to další pokus, jak mě vyautovat z politiky.

Dávají tím najevo strany strach?
Oni si rozumí samozřejmě z hlediska napadání mé osoby nebo našeho hnutí, myslím, že to prokázali několikrát ve Sněmovně hlasováním například ve prospěch hazardu ohledně daně. Je to taková móda v koalici i v opozici napadat mou osobu. Jsem relativně lehký terč. Je to jedna z dalších věcí, která směřuje k tomu, abych v politice nebyl.

Ono se to má týkat ale až příští vlády. Je otázka, jestli v ní budete.
To je dobrá otázka. Máte nějaké zprávy? Kandidovat budu určitě.

Znamená to, že hnutí ANO tento návrh nepodpoří?
To je otázka na kolegy. Já je nebudu přesvědčovat. Každý rozumný poslanec to nemůže podpořit, pokud se nechce podepsat na tom, že to je zákon proti Babišovi.

Co říkáte podobě zákona o politických stranách a změně volebních zákonů, jak prošly (více o jeho schválení zde)?
Zákon o financování politických stran je dobrý. Určitě dává jasná pravidla. Paradoxem je, že ho předložily politické strany, které se dlouhodobě financují netransparentně. Veřejnost ani nezná sponzory, kteří by byli důvěryhodní. Teď nedávno oznámili, že se vyšetřuje nějaký sponzor ODS, který jim daroval 12,5 milionu korun, přitom na to neměl peníze. Zákon byl taky namířen proti našemu hnutí. My máme jasné sponzory, máme jich nejvíc, jsou to renomované firmy. A samozřejmě je tam moje půjčka. Já chci poděkovat panu Plíškovi, že hnutí ANO mi vrátí moje peníze, které jsem půjčoval bezúročně a hnutí si samozřejmě půjčí peníze v bance. Ty peníze můžu smysluplně investovat. Je to opatření, které neřeší netransparentnost financování tradičních politických stran, které používají různé marketingové firmy.

Dal jste před volbami 2013 svému hnutí 29 milionů korun. Teď je to omezeno na tři miliony korun. Budete to řešit tak, že každá z vašich firem spadajících pod Agrofert pošle ANO po třech milionech?
My máme sponzory. Samozřejmě je tam ta půjčka a já už jsem teď hnutí nesponzoroval. Půjčoval jsem peníze, které mi hnutí vracelo, nevidím v tom problém. Máme jasné sponzory, obrovské množství, můžete si to porovnat s dalšími stranami, kde je to netransparentní. Zároveň poslanci navrhli zvýšení příspěvku pro strany. Kdyby to bylo na mě, já bych to zrušil, protože stát dává až miliardu korun pro politické strany. Nejlepší by bylo, kdyby se to zrušilo a stát nedával nic politickým stranám.

Už není třeba, abychom do voleb investovali takové peníze

Limit 90 milionů na volební kampaň před volbami do Sněmovny považujete za něco, co by vás znevýhodnilo? Hnutí ANO investovalo do kampaně naposledy o několik desítek milionů víc...
Ne o několik. My jsme byli nový subjekt na politické scéně, tak jsme investovali, protože jsme chtěli, abychom se stali známými, tak jsme investovali do té značky, do hnutí 117 milionů korun a dnes většina občanů ví, co je hnutí ANO, takže už není potřeba, abychom investovali takové peníze. Šetříme, máme dluhy a počítáme, jaký můžeme mít výnos z voleb. Počítáme to konzervativně.

Pomůže podle vás vůbec ten zákon reálně zajistit, aby strany a hnutí dodržely limit 90 milionů korun na volební kampaň, anebo budou existovat cesty, jak to strany obejdou? Protože už se ozývá i kritika, že si s tím strany dokážou poradit a dají do kampaně peníze jiným způsobem.
Je to otázka kontroly. Tady je všeobecně tradice, že se strany financují netransparentně. Bylo tady x skandálů v minulosti. Je směšné, že celý ten problém financování stran byl obrácen do podoby, že já jsem půjčil peníze hnutí ANO, což je transparentní a každý to ví.

Andrej Babiš je prostřednictvím svého Agrofertu vlastníkem mediálního domu MAFRA, jehož součástí je i server iDNES.cz a deníky MF DNES, Lidové noviny, Metro, televize Óčko a Rádio Impuls.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz