Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to bomba, říká o nálezu prastaré sochy archeolog

  12:35aktualizováno  12:35
Od nálezu Věstonické venuše se archeologům podobný objev ještě nepovedl. Až do středy. To archeologové našli přibližně sedm tisíc let starou sochu, jejíž objev považují za vědeckou bombu. Asi půlmetrová socha dostala jméno Hedvika. To podle toho, že bylo v kalendáři právě ve středu.

Zdeněk Čižmář z Ústavu archeologické památkové péče s Hedvikou. | foto: Radek Miča, MAFRA

Socha ležela v zemi na místě stavebních parcel v Mašovicích nedaleko Znojma. - více zde

"Našla se řada sošek z té doby, žádná ale nedosahovala například takových rozměrů," říká Vladimír Podborský z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Už tušíte, kdo sochu vytvořil?
Byli to patrně lidé mladší doby kamenné, konkrétně zástupci kultury s moravskou malovanou keramikou. Ta sídlila na ploše táhnoucí se od dnešního Maďarska přes Slovensko až do Česka.

Jsou části mašovické sochy opravdu největším objevem poslední doby?
Určitě ano. Pro poznávání doby kamenné, zejména jejího mladšího a pozdního období, má tento nález za poslední léta každopádně největší přínos.

Dá se to srovnat třeba s nálezem Věstonické venuše?
Věstonická venuše je samozřejmě o hodně starší. Pochází ze starší doby kamenné, čili je až 30 tisíc let stará. Socha z Mašovic je z mladší doby kamenné, tedy z období 4700 let před naším letopočtem.

Ovšem význam mají obě plastiky podobný - byly vytvořeny kvůli magii, aby uctily idol plodnosti. Věstonická soška ovšem uctívala pouze ženu jakožto symbol zachování rodu, protože v té době ještě nefungovalo zemědělství. V mladší době kamenné už k ženskému symbolu přibylo i uctívání úrodnosti země.

V čem je nález sochy z Mašovic jedinečný?
Tato archeologická bomba, kterou kolega Zdeněk Čižmář nalezl uprostřed rondelu, čili dávného kultovního místa, je unikátní. Ta nalezená část je nyní vysoká třicet centimetrů. Když připočteme i horní díl celé figury, který se zatím nenašel, ale věřím, že se alespoň ve zlomcích najde, tak jde o velikost až 60 centimetrů.

A to je naprostý unikát v rámci celého středního Podunají. Absolutně nic takového z té doby není. Vím to jistě, léta jsem se takovými figurami zabýval.

Překvapilo vás ještě něco?
Zvláštností je technologie výroby této mašovické figury. Ona je totiž celá dutá. Počínaje chodidly, nohami až po zbytek dochované části. Určitě bude dutá i její horní část. A to je zatím naprostá novinka.

K čemu taková socha pravěkým lidem sloužila?
Když se podíváme na její velikost, napadla nás myšlenka pravděpodobného smyslu této figury. Tedy že se jednalo o ústřední idol tamního kultovního místa, kolem nějž se odehrávaly náboženské ceremonie. Ty směřovaly k podpoře úrody, plodnosti polí, ale také plodnosti žen a zajištění rodu.


V Mašovicích hledají zbytek  Hedviky


Nález zbytku sochy by byl hotovou senzací. Ode dneška až do konce příštího týdne se o to ze všech sil alespoň pokusí. "Je otázka, co bude ve zbytku zkoumaného objektu. Vrchní část plastiky mohla být rozšlapána či může ležet úplně někde jinde," míní Zdeněk Čižmář z Ústavu archeologické památkové péče, který torzo objevil.

Lokalita Mašovic na Znojemsku má středoevropský význam zejména z hlediska staršího pravěku. Archeologové tady proto bádají už osmou sezonu.

Nejznámějším objevem z Mašovic je nález dvojitého moravského rondelu. Experti míní, že tento předchůdce slavnějšího anglického Stonehenge byl významným kultovním areálem a pravěkým kalendáriem sloužícím tehdejším osadníkům k určování pro ně důležitých dat spojených se zemědělskou produkcí.

"Rondely budovaly větší osady. V nich se jednalo, soudilo, plánovaly se práce. Vše se uvnitř samozřejmě odehrávalo pod pláštěm náboženských ceremonií," přiblížil odborník na pravěk Vladimír Podborský. Tehdejší osadu na místě dnešních Mašovic mohly podle něj najedou obývat i více než dvě stovky pravěkých lidí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz