Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je tady inspekce, šířilo se tržnicí. Kvůli rachejtlím ale nemůže příliš zakročit

  18:10aktualizováno  18:10
Muž v černém kabátě pečlivě prohlédl sadu římských svící a kývl na svou kolegyni, že je vše v pořádku. Do Silvestra zbývají tři dny a pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) vyrazili do holešovické tržnice v Praze za prodejci pyrotechniky. Kontroloři ale mají omezené možnosti, jak prodejce pochybných třaskavin potrestat.

Většina pyrotechniky se v posledních letech přesunula z tržišť do hypermarketů a nákupních center. Kontroloři, kteří chtějí zůstat v anonymitě, ale přeci jen jeden obchod objeví.

Očima přelétnou nabídku pyrotechniky a nakonec sáhnou po rachejtlích, římských svících a kulových pumách.

Inspektorský tandem ve složení "žena, muž" má působit méně nápadně. Tady mu to ale není nic platné. "V tržnicích si prodejci obvykle dávají echo a protože sem chodíme poměrně často, tak nás poznali," říká pracovník inspekce.

Když proto jde se svou kolegyní k pokladně zaplatit, vietnamští prodavači už mají připravený pas, výpis z živnostenského rejstříku, blok s paragony a další potřebné dokumenty.

Kontroloři obhlíží výrobky. Tentokrát mají všechny povinné náležitosti. Tedy jméno výrobce, návod, označení CE i zkušební značku, kterou musí mít pyrotechnické výrobky. Když proto inspektoři vyplňují kontrolní protokol, do kolonky "opatření", napíší "nebylo uloženo".

"Máte všechno v pořádku," vrací prodejcům jejich doklady i nakoupené zboží. Občas se stává, že prodejce před kontrolory uteče, a tak rachejtle či dělbuchy zůstávají v majetku státu.

Dnešní kontrola končí úsměvy; prodavači nabízí pracovníkům inspekce vietnamskou kávu.

Inspekce přišla o pravomoci, vláda jí je chce vrátit

I kdyby ale kontroloři v tržnici objevili nějaké pochybení, mají jen omezené možnosti, jak si na provinilce došlápnout. Na začátku letošního roku totiž začala platit novela hornického zákona, z které vypadla vyhláška umožňující ČOI ukládat pokuty a vydávat zákazy prodeje.

"Vyhláška je sice stále platná, ale není závazná. Nelze podle ní vymáhat plnění požadavků," říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Beztrestnost nepoctivým prodejcům prozatím zamezila dohoda ČOI s Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva. Když pracovníci inspekce narazí na nedostatky, předávají je úřadu. Ten může viníky potrestat, ale sám nemá kapacitu prohřešky zjistit, protože celkově disponuje pouze pěti kontrolory.

Vrátit inspektorům ČOI dřívější kompetence má novela zákona o hornické činnosti. Poslanci měli vládní návrh zákona v půli prosince na programu, ale neprojednali jej.

ČOI začala s kontrolou pyrotechniky v pondělí po vánočních svátcích. V tomto týdnu její zaměstnanci obejdou po celé České republice několik set stánků a obchodů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz