Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je nemocnice bezpečné místo pro život?

  1:03aktualizováno  1:03
Když vás zavraždí v nemocnici zlotřilý ošetřovatel, je z toho aféra jako mrakodrap. Kdo kdy překročil práh nemocnice, chtě nechtě se ptá, zda i jinde tiše neumírají nemocní rukou zabijáka, jen méně nápadného!?
Když v nemocnici zemřete hladem či žízní, objeví se váš případ nejspíš jen v souhrnných odhadech expertů.

Když v nemocnici zemřete hladem či žízní, objeví se váš případ nejspíš jen v souhrnných odhadech expertů. | foto: Profimedia.cz

Když v nemocnici zemřete na banální hlad či žízeň, objeví se váš případ nejspíš jen v souhrnných odhadech expertů. Přesto je ta druhá nemístná smrt násobně pravděpodobnější.

Pravděpodobnější příčinou zbytečné smrti v nemocnici jsou i chyby a omyly zdravotníků. Sarkastický Voltaire před čtvrt tisíciletím komentoval svět medicíny dost cynicky: "Lékaři předepisují léky, o nichž toho málo vědí – proti nemocím, o nichž vědí ještě míň – lidem, o jejichž stavu nevědí vůbec nic."

Moderní medicína vypadá přece jen podstatně lépe, sebevědoměji. Lékaři nás umí doslova rozřezat a sešít i s novými náhradními díly, léky jsou bezmála zázračné.

Příčina smrti? Nezájem
Přesto se v téhle super-high-technology správkárně těl a duší třetího tisíciletí stále ještě dějí věci jako ze starožitných časů praprababiček: odborníci například odhadují, že v nemocnici s tisícovkou lůžek zemře na komplikace způsobené zanedbanou výživou (málo vitaminů, cukrů, bílkovin) pětatřicet lidí.

Důvod je stejně banální jako příčina takové smrti – špatná organizace a kontrola, nezájem, nedostatek času ošetřujících. Už jsme o tom psali: Thomayerova nemocnice si kdysi zjistila, že u správně živené a hlídané dvacítky pacientů zaplatila za stravu měsíčně o 15 tisíc víc, ale za léky díky pozorné péči 150 tisíc ušetřila! Je zbytečné cokoli dodávat.

Také chyb a omylů vzdělaných zdravotníků se musíme bát víc než injekční stříkačky v ruce šíleného ošetřovatele. Ve Spojených státech se říká, že téměř každých čtyřiadvacet hodin média informují o zbytečné smrti či invaliditě zaviněné nedbalostí, případně omylem zdravotníků.

Jen zlo zůstane
V Británii zveřejnili informace, podle nichž loni v jejich nemocnicích zemřely na podobnou "diagnózu" přes dva tisíce lidí, dalších čtyři a půl tisíce bylo vážně poškozeno (a to prý má být jen špička pověstného ledovce). Kolují i čísla, která pochybení uvádějí jako tu třetí, ondy pátou příčinu úmrtí pacientů v nemocnicích vyspělého světa.

Je to vlastně děsivý paradox: lékaři dnes dokážou Stvořiteli v dobrém "fušovat" do díla, aby to velkolepé dílo pak pokazily nejbanálnější lidské chyby. A omyly. A nedbalost. A lidské zlo.

Svým způsobem to však lze chápat jako velmi nadějný stav. S chybami, omyly, nedbalostí, špatnou organizací se dá s trochou vůle a tlaku pacientů i lékařů vypořádat. Ani reformy zdravotnictví k nápravě není třeba.

Jen to lidské zlo asi zůstane...

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...Najdete na iDNES.cz