Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je nejvyšší čas zajistit si práci na léto v cizině

  12:14aktualizováno  12:14
Letní prázdniny se sice zdají být daleko, ale personální agentury už registrují zájemce o práci v zemích Evropské unie i mimo ni. Každý, kdo chce mít zajištěnou práci letos v létě, má nejvyšší čas začít hledat. Poptávka totiž pravidelně převyšuje nabídku.
V zahraničí si lze vydělat například sklizní ovoce. Ilustrační foto

V zahraničí si lze vydělat například sklizní ovoce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Brigáda přes agenturu
Hodně mladých lidí využívá při hledání práce služby personálních agentur. Pracovním úřadem si studenti nechávají pomoci spíš ojediněle. Brigádě v zahraničí dávají přednost především proto, že je lákají nové zkušenosti, mohou si zlepšit znalosti cizího jazyka, a navíc si vydělají i mnohem více peněz, než když pracují u nás.

"Manuální prací lze vydělat 700 až 1100 eur za měsíc. Záleží na počtu odpracovaných hodin a na štěstí, jakou brigádu seženete. Možnost máte, ale záruku nikoli," popisuje situaci manažer portálu Vzdělání.cz Vladimír Přichystal.

Co se nabízí
Celoročně vede práce au-pair. Do zahraničí proto odjíždí každým rokem mnohem více dívek než chlapců. Dnes už neplatí, že tato práce je žádaná jen ve Velké Británii. Au-pair je možné dělat i na Mallorce nebo v Nizozemsku.

"V Anglii je však kapesné nejvyšší: 55 až 120 liber. Přitom ubytování a stravování má dívka zajištěné v rodině. Platí pouze školné, náklady na cestu a zdravotní pojištění," vysvětluje Pavel Kocanda z British Contact Au-pair Agency.

Studenti, kteří si v létě chtějí najít brigádu v zahraničí, reagují především na nabídky sezonních prací v hotelích nebo při sběru ovoce v Itálii, Řecku, Španělsku či Portugalsku.

K dalším možnostem patří úklid v supermarketech, práce v továrnách, rozvoz jídel nebo balení a expedice zboží ve firmách.

Zprostředkování práce je bezplatné
Ani skvěle vypadající inzeráty nemusí být vždy výhrou. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřina Beránková uvádí: "Máme stále více stížností na nekalé praktiky zprostředkovatelů práce v zahraničí. Při výběru zdánlivě lukrativních nabídek je opatrnost na místě."

Práci může zprostředkovávat jen agentura, která má k této činnosti licenci MPSV. Beránková proto doporučuje: "Dříve než podepíšete jakoukoli smlouvu, zjistěte si o zprostředkovateli co nejvíce informací. Pokud vám bude jednání agentury podezřelé, podejte na úřadu práce podnět ke kontrole."

Důležité je vědět, že agentura práce si nesmí účtovat za zprostředkování žádný poplatek. Může žádat pouze úhradu nákladů, které souvisí s prací.

Work and Travel
Zajímavou příležitostí, jak poznat cizí země, je program Work and Travel, který spojuje možnost legálního výdělku s cestováním. Je určen studentům vysokých a vyšších odborných škol, kteří alespoň minimálně ovládají angličtinu.

"V rámci programu mohou pracovat jako číšníci, servírky, pokojské, nekvalifikovaní kuchaři, prodavači nebo hostesky v restauracích," říká Eva Marešová ze Student Agency.

"Průměrný výdělek bývá šest až devět dolarů za hodinu. Číšníci vydělávají sice jen dva až tři dolary, ale mají k tomu spropitné."

Kolik si student přiveze domů, záleží hodně na tom, jak drahé ubytování si najde a kolik utratí za jídlo, cestování a zábavu.

Kdo chce najít brigádu v zahraničí, měl by začít co nejdříve. Čeká ho totiž vyřízení spousty formalit. Pokud má zájem o brigádu prostřednictvím agentury, musí se u ní nejprve registrovat. Vyhledání práce může agentuře trvat i dva měsíce.

Do Velké Británie a Irska může zájemce vycestovat hned, jakmile mu agentura místo obstará. Chce-li pracovat v USA, potřebuje pracovní povolení, které mu vyřídí agentura, a také kulturní a výměnné vízum, o něž musí požádat na velvyslanectví USA. Je třeba vyplnit požadovaný formulář a doložit potvrzení o studiu. K zajištění těchto dokumentů je nutné počítat s minimálně dvouměsíční časovou rezervou.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Najdete na iDNES.cz