Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je naivní se domnívat, že se nám uprchlická vlna vyhne, řekl Zeman

  18:05aktualizováno  18:05
Prevence je vždy lepší než hašení požáru, řekl ve středu prezident Miloš Zeman k migrační vlně. Zmínil možnost smíšených hlídek vojáků a policistů, což podle něj navrhl ministr obrany Martin Stropnický. „Je trochu naivní se domnívat, že se nám uprchlická vlna vyhne,“ prohlásil Zeman.

Prezident Miloš Zeman | foto: iDNES.cz - video

Rozhodnutí o případném nasazení armády musí schválit vláda, připomněl prezident. „Mám 31. srpna schůzku s ministrem vnitra a až se vrátím z Číny, tak bych se rád sešel i s ministrem obrany,“ řekl Zeman při příchodu na konferenci k aktuálnímu dění v České republice a v Evropě pořádané v pražském TOP hotelu.

„Mezitím uvidíme, zda migrační vlna, která dorazila do Maďarska, Rakouska a dalších zemí, přejde i k nám. V takovém případě zastávám názor, že takový nápor je lépe zastavovat na hranicích než ve vnitrozemí,“ uvedl český prezident v odpovědi na dotaz reportérky Novy. Připomněl setkání s náčelníkem generálního štábu české armády Josefem Bečvářem, který ho informoval, že armáda je na střežení hranic připravena. (více zde)

„Pan ministr Stropnický navrhoval takzvané smíšené hlídky policistů a vojáků, ale to bude ještě předmětem další diskuse,“ řekl Zeman a přidal osobní obavu, že by bylo naivní čekat, že se České republice uprchlíci vyhnou.

Už v úterý při setkání s českými velvyslanci na Pražském hradě mluvil o potřebě společné evropské armády, která by podle něj střežila vnější schengenskou hranici Evropské unie. Není ale nadšen z toho, že Maďaři staví plot na hranici se Srbskem. „Po zkušenostech s Berlínskou zdí mám určitou averzi proti plotům a zdím,“ zdůraznil. A přidal bonmot, že v Srbsku už byly stejně vykoupeny všechny nůžky na stříhání plechu. (více o Zemanově vystoupení před velvyslanci zde)

Prezident Zeman mluvil o migrační vlně na setkání s českými velvyslanci:

Kulatý stůl zůstal pro média, až na výjimku, uzavřený

Samotný kulatý stůl panevropské společnosti pro kulturu, vzdělávání a vědecko-technickou spolupráci Comenius, kterého se Zeman ve středu odpoledne zúčastnil, zůstal pro většinu médií uzavřený. Vpuštěny byly pouze Parlamentní listy.

Reportéři iDNES.cz, Českého rozhlasu, Novy, ČTK ani fotograf Práva nikoli. „Je to naše rozhodnutí, my jsme organizátoři akce,“ řekl iDNES.cz výkonný viceprezident společnosti Comenius Tomáš Čáp. Věděl o tom podle něj i Hrad, který rozeslal novinářům avízo na akci s účastí prezidenta Zemana. „My nevíme, kteří novináři budou vpuštěni a kteří nikoli,“ tvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Kecá,“ opáčil iDNES.cz Čáp. Hrad podle něj vše dobře věděl.

Zemana dotaz iDNES.cz, co říká na to, že na kulatý stůl za jeho účasti nebudou novináři - až na jednu výjimku - vpuštěni, komentoval slovy: „Já neorganizuji toto zasedání.“Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz