Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je na světě řada míst, kde křesťanství nyní prochází křížovou cestou

  8:58aktualizováno  8:58
Bojovnice za lidská práva, bývalá nizozemská politička a somálská exulantka Ayaan Hirsí Alí napsala nedávno článek o globální válce s křesťany v muslimských zemích. V textu dlouze diskutovala o otřesném fenoménu násilné netolerance vůči křesťanským komunitám a obvinila mezinárodní společenství i prominentní nevládní organizace, že tento problém neřeší.

Egyptští křesťané oplakávají patriarchu koptské církve Šenudu III. Nejvyšší představitel ortodoxní křesťanské církve v Egyptě zemřel v sobotu na sešlost věkem. Egyptští koptové jsou největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě, často si stěžují na systematickou diskriminaci. Tělo Šenudy III. bylo vystaveno v katedrále v Káhiře (18. března 2012) | foto: Reuters

Téměř ze všech koutů světa přicházejí den co den zprávy o tom, jak křesťanské komunity padají za oběť ústrkům a perzekucím. V Nigérii zahynuli 26. února tři křesťané a desítky dalších utrpěly zranění, když u kostela ve městě Jos na severu země explodovala bomba v autě. A jen loni zemřelo nejméně 500 lidí při útocích připisovaných násilné islamistické skupině Boko Haram, která vyzvala všechny křesťany k odchodu ze severní Nigérie.

Ve východoafrických státech, jako je Súdán, dostali křesťané ultimátum do 8. dubna k opuštění severu země. Toto ultimátum se bude týkat 700 000 křesťanů, kteří se narodili na jihu země před loňským získáním nezávislosti Jižního Súdánu. Z Eritreje přicházejí zprávy o zadržování 2000-3000 křesťanů, z nichž mnozí jsou vystaveni mučení.

Vojáci Jižního Súdánu nacvičují na vyhlášení nezávislosti. (6. července 2011)

Vojáci Jižního Súdánu nacvičují na vyhlášení nezávislosti (6. července 2011)

Součástí oslav nezávislosti budou i tradiční tance jihosúdánských etnik (5....

Součástí oslav nezávislosti budou i tradiční tance jihosúdánských etnik (5. července 2011)

Veteráni války za osvobození se chystají slavit vyhlášení nezávislosti Jižního...

Veteráni války za osvobození se chystají slavit vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu (5. července 2011)

Muslimské státy jdou na to tvrdě

Nejnebezpečnějším místem k životu křesťanů však zůstává Blízký východ, kde k útokům dochází s děsivou pravidelností. Největší tlak cítí egyptští koptové a zmenšující se křesťanská komunita v Iráku. Vzhledem k nejistému výsledku událostí v Sýrii se mnozí lidé ptají i na osud živé křesťanské komunity v této zemi. V Íránu jsou zase zatýkáni a vězněni členové takzvaných „domácích církví“ (nezávislých seskupení křesťanů, kteří se scházejí v soukromých domech, protože se bojí útisku).

Organizace Open Doors, která se zaměřuje na nelehký úděl křesťanů, letos v této souvislosti označila za největší provinilce na světě státy s muslimskou většinou – včetně Afghánistánu, Saúdské Arábie, a dokonce i Malediv. V Pákistánu se nechvalně proslulé zákony proti rouhačství často používají proti křesťanům za účelem vyrovnávání osobních účtů nebo finančního vydírání. Po šokujících atentátech na pákistánského ministra pro záležitosti menšin Šahbáze Bháttího a guvernéra provincie Paňdžáb Salmána Tasíra je zřejmé, že každý, kdo se bude k této otázce otevřeně vyjadřovat, může očekávat rychlou odplatu.

Pákistánští křesťané při božíhodové mši v Rawalpindi (25. prosince 2010)

Pákistánští křesťané při božíhodové mši v Rawalpindi (25. prosince 2010)

Ani v Asii si neberou rukavičky

Problém se však neomezuje jen na muslimský svět. V Číně se podle organizace Hlas mučedníků od roku 2010 do roku 2011 značně zvýšila perzekuce křesťanů. Zejména neoficiální domácí církve jsou zranitelné vůči oficiálním ústrkům nebo raziím úřadů.

Největším provinilcem na světě však zůstává Severní Korea, kde jsou křesťané vystaveni nejhorším formám týrání – podle zpráv jich nejméně 25 procent trpí v pracovních táborech, kde panují otrocké podmínky. Ve Vietnamu se na domorodé Degary, jimž se také říká Montagnardové, pohlíží s podezíravostí vyplývající z jejich křesťanské víry, přičemž vláda nese zodpovědnost za bezpočet případů jejich mučení a týrání a stovky degarských žen musely podstoupit nucenou sterilizaci.

Slavnostní odhalení sousoší Kim čong-ila a jeho otce. V prosinci zesnulému

Slavnostní odhalení sousoší Kim čong-ila a jeho otce. V prosinci zesnulému vládci by ve čtvrtek bylo sedmdesát let.

Dokonce i v zemích, jako je Indie, které jsou vydávány za příklad otevřenosti a tolerance, čelí křesťanské skupiny útokům. V roce 2011 bylo po celé Indii zaznamenáno nejméně 1000 případů protikřesťanského násilí. V lednu zaútočili hinduističtí fundamentalisté ve státě Ándhrapradéš na evangelického pastora, jehož obvinili z vynucených konverzí.

Vítězí lhostejnost

Jakkoliv jsou násilnosti na křesťanech a jejich zastrašování zlé, vlády, sdělovací prostředky, a dokonce i obyčejní lidé projevují vůči utrpení ohrožených křesťanských skupin všeobecnou lhostejnost. Hrstka křesťanských nevládních organizací se snaží tento problém medializovat, ale hlavní proud organizací bojujících za lidská práva jen nedbale poukazuje na případy otevřených protikřesťanských útoků a perzekucí.

Patriarcha koptské ortodoxní křesťanské církve v Egyptě Šenuda III. zemřel ve...

Patriarcha koptské ortodoxní křesťanské církve v Egyptě Šenuda III. zemřel ve věku 88 let. "Zemřel na zdravotní komplikace a na sešlost věkem," řekl agentuře Reuters poradce patriarchy Hany Azíz. Koptský patriarcha Šenuda trpěl už několik let řadou zdravotních problémů, měl zejména potíže s játry a plícemi. Na snímku jsou egyptští křesťané v Káhiře s plakátem Šenudy III. (18. března 2012)

Mezinárodní orgány projevují zjevnou neochotu vůbec připustit existenci tohoto problému. Podle Pewova fóra však nejméně 10 procent světových křesťanů – to je 200 milionů lidí ve 133 zemích – žije ve svých společnostech jako menšinová skupina. Pokud se tedy nepodniknou kroky k řešení tohoto problému, pak stovky komunit, které si nepřejí nic jiného než pokojně praktikovat své náboženství, budou čelit hlubokým psychologickým a demografickým následkům a prchat do exilu, aby si zachovaly víru.

Evropská unie, Spojené státy i další světové demokracie jsou schopny poukazovat na náboženskou perzekuci; chybí jim však k tomu vůle. EU by měla následovat příkladu amerického ministerstva zahraničí, které vydává rozsáhlou výroční zprávu o náboženské svobodě po celém světě.

Další možností je řešit toto téma prostřednictvím bilaterálních dohod se zeměmi, kde jsou křesťané perzekvováni. Pak by bylo zřejmé, že tyto země nemohou beztrestně působit proti vlastním náboženským menšinám, ať už by tyto menšiny vyznávaly křesťanství, nebo jakoukoliv jinou víru.

Italský politik Fiorello Provera 1946), který zasedá v  Evropském parlamentu za

Italský politik Fiorello Provera 1946), který zasedá v Evropském parlamentu za Ligu severu

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: Fotbalová asociace si zvolila nového předseduHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...Najdete na iDNES.cz