Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je možné rehabilitovat Svátek práce?

  17:27aktualizováno  17:27
Brno - Má se rehabilitovat Svátek práce či nikoliv? To je otázka, která většinu lidí, kteří se o víkendu slunili na brněnské přehradě, vůbec nezajímala. Některé politické strany, ale především odboráři, jsou však přesvědčeni, že je nutné tento problém znovu diskutovat. "Za otázkou, jak tento svátek slavit, stojí jednoznačně úvaha, proč První máj slavit. Odpověď je přitom jednoduchá. Protože si lidé musí znovu začít vážit práce," vysvětluje Marta Nováková z brněnské Regionální rady odborových svazů.

"A jakou formou slavit? Rozhodně ne průvody s mávátky, kdy se počítali účastníci s vlaječkami a bez nich. Žádné transparenty a oslavné výkřiky na adresu představitelů moci. Nic takového," dodává.

Představa odborářů o oslavách Svátku práce, který by navázal na tradice, tak, jak jej vnímají v západních zemí - tedy bez puncu komunistické ideologie - však přece jen naráží. Většina řadových odborářů nemá o oslavy zájem.  Někteří tvrdí, že je první máj v České republice příliš živě svázán s komunistickou érou a že by jakákoliv snaha oslavovat vyzněla spíš negativně. Jiní čekají, že něco zorganizuje centrum odborových svazů, to však tvrdí, že na velkou celorepublikovou oslavu nemá dostatek financí.

"Můžeme to tedy spíše zkoušet v malém měřítku. Příští rok bychom například v Brně nechtěli jen vypravit tradiční historickou tramvaj, kde lidem radíme, ale také bychom chtěli uspořádat něco pro odboráře s jejich dětmi, něco na způsob dětského dne," uvedl Ivan Lisický z regionální rady.

Odborářský boss Richard Falbr by rád první máj slavil, je však přesvědčen, že na důstojnou oslavu práce, dojde až se vstupem do Evropské unie. V Evropské unii, například u našich rakouských sousedů, je to skutečně oslava, jak má být. Měli bychom se od nich poučit a nejpozději s naším vstupem do EU bychom měli Svátek práce začít důstojně slavit i u nás," míní Falbr.

Falbr, stejně jako ostatní odboráři ale připouští, že se odboráři do oslav nehrnou především proto, že si nejsou sami sebou jistí. "Odbory u nás jsou stále vnímány s rozpaky a málo lidí vůbec ví, jak silnou pozici mají na západě mají. Nejsou to strachuplné organizace, jejichž předáci často nevyjednají slušnou kolektivní smlouvu. Naopak. Jsou zaměstnavateli respektovány," vysvětlil Falbr.

Podle Stanislavy Slavíkové se lidé o odbory a jejich funkci dostatečně nezajímají a tak je často ještě vidí jako příspěvky na dovolenou nebo bonboniéry na Vánoce.
Než se podaří jihomoravským odborářům očistit Svátek práce od komunistické nálepky, pokud se jim podaří vůbec, budou zřejmě oslavovat po svém první máj jen komunisté, sociální demokraté nebo anarchisti. Ti první jako každý rok projevy v Brně-Pisárkách, kde se vždy na závěr zpívá internacionála, jí párky a pije pivo. Sociální demokraté oslavou na přehradě, kde se kromě stranických projevů, pátků a piva, objeví také nafukovací balónky a atrakce pro děti. Anarchisti, kteří se sejdou jako obvykle v malém množství, budou debatovat na téma socialismus a samospráva, které nefungují.

"Jsem realista a je mi jasné, že většina lidí bude na prvního máje raději se svými blízkými v přírodě. Budou chtít zapomenout na práci, která je špatně zaplacená a nejistá. Dokud ale oni sami právě prostřednictvím odborů, které mají dostatečnou oporu v zákoně, nezvednou hlavu a třeba pak neoslaví Svátek práce, nic se v tomto státě, kde jsou lidé zneužíváni ke dvanáctihodinové pracovní době, nezmění," dodal Falbr.

ANKETA: LIDEM SE DO OSLAV PRVNÍHO MÁJE NECHCE

Většina lidí, až na starší generaci, si na Svátek práce pamatuje spíše jako na něco, co se muselo. Po povinných průvodech s transparenty oslavujícími socialistickou práci mávátky sice většina lidí nakonec s končila na kolotočích s dětmi a když vyšlo počasí, udělali si rodinky příjemné odpoledne. To, co už by ale nikdo nechtěl zažít je mávání směrem k tribuně, z níž přehlíželi davy představitelé státní moci.
"Už bych to nechtěla zažít. A nešla bych slavit Svátek práce ani kdyby to bylo něco příjemného. Raději si udělám volný den, hlavně žádné organizované akce," říká devětadvacetiletá učitelka Jana Stárková z Brna.
Květa Marečková, 45 let, průvodčí, Brno:
Do průvodu bych nešla, ale kdyby někdo zorganizoval nějakou akci pro děti, asi bych se jí zúčastnil. Mám tři vnoučata. Ale musel by to být opravdu kvalitní program, nejen párky a pivo, ale atrakce.
Jan Smolík, 61 let, důchodce, Brno:
Já bych slavil i s odboráři, ale bez tribun. Po roce 1989 jsem se byl jednoupodívat na komunistech v Pisárkách a když jsem viděl, že se nic nezměnilo, řekl jsem si, že je to naposled. Lidská práce by se ale měla oslavit, aby si sami sebe všichni nážili.
Petr Okrouhlík, 19 let, student Brno:
V žádném případě nikdy první máj slavit nebudu. I kdyby to pořádal někdo rozumný. myslím si, že u nás se ten svátek nikdy komunistické ideologie nezbaví.
Karel Prchal, 38 let, učitel, Brno:
Chodím na komunistický 1.máj, ale jen z recese, obhlédnout poslední pozůstatky nadšených budovatelů, kterých je mi líto.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

DOKUMENT: Projev prezidenta Zemana na sjezdu KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým...

KOMENTÁŘ: Výraznější popírání holokaustu je v Evropě jen otázka času

Koncentační tábor. Ilustrační foto

Před rokem česká Sněmovna přijala „rezoluci“ proti genocidám. Ve světle nárůstu antiromských i antisemitských nálad u...

Vítej, Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, řekl Duka nad rakví Berana

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Čeští věřící v sobotu slavnostně uvítali znovu v jeho vlasti kardinála Josefa Berana, jehož tělo spočívalo téměř pět...

Najdete na iDNES.cz