Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je mi padesát a hledám práci

  9:22aktualizováno  9:22
V Česku je téměř půl milionu nezaměstnaných lidí. Právě možnost najít novou práci bude pro některé voliče rozhodující pro to, komu dají svůj hlas. O problémech se sháněním zaměstnání vypráví Jiří Šmahel. Co mu slibují experti pěti politických stran, které mají šanci ve volbách uspět?

Dvaapadesátiletý Jiří Šmahel už rok marně shání práci. | foto: Michal SváčekMF DNES

VOLEBNÍ SERIÁL: Co strany slibují?

Jiří Šmahel z Prahy už rok hledá práci. Marně. "V tomhle věku je chlap přece v nejproduktivnějším věku. Nepatřím ještě do starého železa," říká.

Jeho příběh připomíná cestu mnoha lidí, kteří se po revoluci vrhli na podnikání. Chybí však šťastný konec. "V jedenadevadesátém roce jsem si zařídil obchod se spotřební elektronikou. Ze začátku to šlo moc dobře, ale pak jsme nebyli schopní odolat tlaku velkých nadnárodních řetězců," vypráví muž, který se před rokem 1989 živil jako programátor.

Následovala celá řada dalších pokusů mít vlastní "podnik". "Nakonec jsem dělal ve firmě mého kamaráda na živnostenský list. Ale i on zkrachoval, takže od začátku roku 2004 už jsem si jen hledal další zaměstnání," říká Šmahel.

Věřil, že práci najde, a tak živnost nepřerušil. Na úřad práce se přihlásil až v březnu 2005. "Ale spoléhat jen na úřad práce nemůžu. Pořád pročítám inzeráty a práci si snažím najít sám," míní.

Jiří Šmahel patří mezi půl milionu lidí, kteří jsou v Česku bez práce. Jeho vyhlídky, že nějaké zaměstnání najde, však klesají s každým dalším měsícem. K nejohroženějším skupinám na trhu práce totiž patří právě lidé po padesátce.

"Vystudoval jsem jen gymnázium, což dneska není žádné terno. Ale na úřad se mnou chodí i právník. Ani o něj nikde nestojí. Je mu šedesát. Dneska všechny firmy berou jen mladé lidi," zdůrazňuje. Věkovou diskriminaci se stát snaží řešit dotovanými pracovními místy.

"Je jich ale strašně málo," tvrdí Šmahel. Proto by podle něj nová vláda měla zaměstnavatele víc motivovat nejen k přijímání lidí z evidence úřadů práce, ale také k tomu, aby volná místa na úřad vůbec nabízeli. "Polovinu pracovních míst zaměstnavatelé obsadí, aniž by je hlásili na ,pracák‘," domnívá se.

Situaci by podle něj mohlo zlepšit i vytváření pracovních míst na polovinu úvazku. "Lidé by si vydělali alespoň základní příjem a také by získali pocit sebeuplatnění. A ten je velmi důležitý," zdůrazňuje Šmahel.

Ví, o čem mluví. Nezaměstnanost poznamenala i jeho osobní život -trpí depresemi, rozešel se se ženou. "Těžce onemocněla a já nedokázal platit nájem a zabezpečit rodinu. Vztah takovou zátěž zkrátka nevydržel," vypráví. Dnes žije u svého pětaosmdesátiletého otce a jeho jediným příjmem je 5400 korun pečovatelského příspěvku, který pobírá od státu.

"Když jsem v podnikání stěží vydělal na živobytí, přestal jsem platit sociální pojištění. Takže teď nemám nárok na podporu," upřesňuje.

Jiří Šmahel přesto věří, že práci najde. "Naději mi dává rekvalifikační kurz na správce sítě, do kterého mě zapsali na úřadu práce. Nechci jít do předčasného důchodu, jak to řeší jiní lidé v mém věku."

Dejte hlas straně, která vás přesvědčila

logo ČSSDČSSD

"V příštím volebním období chystáme úpravu odvodů, které by zaměstnavatel odváděl za zaměstnance," říká Zdeněk Škromach, ministr práce a sociálních věcí za ČSSD. "Pokud by přijal déle než rok nezaměstnaného minimálně na dva roky, pak by se mu odvody u člověka nad padesát let snížily o 50 procent a u člověka nad pětapadesát o 100 procent na dobu jednoho roku. V některých krajích také rozjíždíme pilotní projekty týkající se zkrácených úvazků. Lidé, kteří práci na zkrácený úvazek vezmou, by mohli dostávat příplatek ke mzdě ve výši poloviny podpory v nezaměstnanosti jako jakýsi motivační příplatek."
>> pro ČSSD hlasujte zde

logo ODSODS

"Máme v programu zvýhodněné zaměstnávání lidí nad pětapadesát let. Zaměstnavatel by za ně platil poloviční odvody do sociálního a zdravotního pojištění," tvrdí Petr Gandalovič, volební lídr ODS. "Zaměstnanec je pak pro firmu atraktivnější. Pokud zlepšíme podmínky pro malé a střední podnikatele a razantně jim snížíme daně - živnostníkům nabízíme také jednou za čtyři roky daňové prázdniny - pak vzniknou desítky tisíc nových pracovních míst. Věnujeme také pozornost rekvalifikacím. Chceme zlepšit čerpání peněz z evropského sociálního fondu, abychom je pak využili právě na rekvalifikace."
>> pro ODS hlasujte zde

logo KDU-ČSLKDU-ČSL
 
"Zásadní je podniknout systémové kroky, které podpoří tvorbu pracovních míst, protože to pomůže všem nezaměstnaným," míní Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL. "Klademe důraz na snížení přímých odvodů vázaných na pracovní místo, protože levnější pracovní místo se snáze vytváří. Chceme změnit legislativu tak, aby se vytváření pracovního místa nepojilo s tolika riziky, jako je tomu dnes. A konečně třetí prioritou je důraz na vzdělání - a to jak na absolventské, tak na rekvalifikace. V našem programu 50+ máme také zvýhodnění zaměstnavatelů, kteří zaměstnají lidi starší padesáti let."
>> pro KDU-ČSL hlasujte zde

logo KSČMKSČM

"Naším programem je systémová změna. Chceme vést komplexní aktivní politiku zaměstnanosti, která zajistí alespoň 300 tisíc nových pracovních míst," tvrdí Miroslav Opálka, expert KSČM. "Vyzýváme všechny relevantní politické síly k povolební spolupráci na celonárodním programu zaměstnanosti. Na tomto programu by se mělo podílet každé ministerstvo, aby v jeho resortu vzniklo co nejvíce nových pracovních míst. Musí se začít od průmyslu a zemědělství, kde se musí vytipovat nosné obory a najít způsob, jak podporovat vlastní závody způsobem, jak třeba Finové "drží" svoji Nokii."
>> pro KSČM hlasujte zde

logo Strany zelenýchStrana zelených

"V našem programu aktivní politiky zaměstnanosti je skupina lidí nad padesát let jednou z klíčových. Plánujeme pro ni tři kroky," slibuje Džamila Stehlíková, expert Strany zelených. "Především chceme zavést rekvalifikační programy, které zohlední schopnosti starších lidí i nabídku na trhu práce. Už když se nabídne rekvalifikační kurz, měla by tam být zajištěna návaznost na konkrétní pracovní místa. Podniku, kde člověk po rekvalifikaci nastoupí, chceme refundovat část jeho mzdy. Aby zaměstnavatelé "netočili" zvýhodněné zaměstnance, chceme prosadit snížení zdravotního a sociálního pojištění."
>> pro SZ hlasujte zde

VÝSLEDKY ANKETY NAJDETE ZDE
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz