Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je libo barvotiskový románek o muži, jenž byl a už není u jehovistů?

  12:13aktualizováno  12:13
Má-li být druhá kniha stvrzením autorského talentu, pak román Židle pro Štefana od Martina Šmause (1965), jenž před třemi lety vzbudil pozornost debutem Děvčátko, rozdělej ohníček (Cena Knižního klubu a Magnesia Litera v kategorii Objev roku), je jednou velkou pochybností, která Šmause vlastně staví úplně na začátek cesty. Bude totiž muset začít téměř "od nuly", aby napravil svoji reputaci, aby se na jeho druhý román v tichosti zapomnělo.

Spisovatel Martin Šmaus. Jeho druhá kniha Židle pro Štefana bude jistě u jehovistů na černé listině. | foto: MF DNES

Je poměrně s podivem, že Židli pro Štefana vydal brněnský Host v edici Česká próza, tedy nakladatelství s renomé a v řadě relativně reprezentativní, která má přece jen ambici uvádět na trh prozaické novinky slušné úrovně.

o knize

Martin Šmaus. Židle pro ŠtefanaMartin Šmaus: Židle pro Štefana.

Host, Brno 2008, 176 stran, doporučená cena 219 korun.

Vypravěčem Židle pro Štefana učinil Šmaus muže ve středních letech, jehož dikce je nastavena na kategorii "poučenej chlap ve středních letech, kterej už rozpoznal ty správný hodnoty".

Ano, tenhle inženýrek miloval hory, kamarády a pivo; ano, nevěnoval se manželce a dvěma svým dětem; ano, v čase životní krize lapili ho do svých tenat svědkové Jehovovi; ano, stal se aktivním a fanatickým "svědkem"; ano, pochopil, že sloužil coby nepřemýšlející nevolník tohoto učení, a za cenu značných hmotných ztrát se z něho vymanil. Ano, to všechno bylo, ale teď už ten marnotratný navrátilec do reality moc dobře ví: jsem sice chudý, zametám ulice, avšak už jsem konečně svůj a přes všechny těžkosti je život báječný…

na černé listině

Jediným uvěřitelným tahem a proudem v Židli pro Štefana je popis mechanismu, jímž jehovistická komuna obepne lapené lidi a nutí je k poslušnosti a k hmotným a peněžitým darům na konto "organizace".

Jistěže takováhle ironická zkratka činí ze Šmausovy zpovědi bezmála prostomyslnou záležitost, ale v téhle komprimaci není z mé strany žádná zlomyslnost – dojmy z té knihy byly ještě mnohem rozpačitější a zažívané trapno větší.

Zhruba v první pětině románu Martin Šmaus navrší celou horu událostí; vyprávění, na němž tu jsou patrné stopy hrabalovské poetiky, se přímo řine. Jakmile však vypravěč zapadne mezi "jehouše", tok se zpomalí, dostává se i na obrazné partie, jejichž účel ovšem je – jako ostatně všech jiných partií - pedagogicky ilustrativní. Ona první pětina knihy byla alespoň spontánní, poté již jen drtivě převažuje předpokládatelná názornost. Souboj "o já", jímž tenhle monolog exjehovisty měl a chtěl být, se nekoná; je to jen uvědomělá zpráva o nápravě figury, která ovšem zůstává protivně sebestřednou a slepou i hluchou.

Žádný z lidí, kteří jsou s ní a okolo ní, ve čtenáři nezůstane, neboť vše jsou to teze a patníky, a to včetně manželky a dětí – čtenář si je nemá možnost jakkoliv představit, zůstávají v knize na úrovni pouhých zmínek.

Pedagogičnost a moralistnost vyprávění autor maskuje občasnými vulgarismy, které tomu napravenému synovi vkládá do úst nejspíš proto, aby ukázal, že hlavní hrdina je "vážně vopravdovej" chlap.

uvěřitelnost díla

Martin Šmaus obstál v tom, že literatura je na světě kromě jiného od toho, aby narušovala pořádky a vytahovala na světlo věci skryté. Jenže právě jen kromě jiného.

Jediným uvěřitelným tahem a proudem v Židli pro Štefana je popis mechanismu, jímž jehovistická komuna obepne lapené lidi a nutí je k poslušnosti a k hmotným a peněžitým darům na konto "organizace". Je téměř jisté, že Šmausův titul bude u jehovistů na černé listině.

Martin Šmaus tedy obstál v tom, že literatura je na světě kromě jiného od toho, aby narušovala pořádky a vytahovala na světlo věci skryté. Jenže právě jen kromě jiného. Naléhavost, uvěřitelnost slovesného díla, jeho – jedním slovem řečeno – krása tkví převážně v tom, jakým způsobem je životní zkušenost podána, jakými stylistickými prvky je  zprostředkována. A v tomto punktu je Židle pro Štefana dílem podprůměrným, neboť je románem barvotiskovým.

Autor: Kavárna


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz