Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Chaos v psaní velkých písmen skončí, vědci chystají změnu pravopisu

  • 1069
Jazykovědci chtějí ukončit zmatek v psaní velkých písmen. Ve velkém průzkumu zjistili, že s nimi mají problém i zdatní češtináři. Nesrovnalosti jsou v psaní geografických názvů či jmen různých institucí. Reforma je proto podle odborníků nutná. Změny ale nepřijdou dříve než za několik let, uvedla MF DNES.

Chaos v psaní velkých písmen trvá již dlouhou dobu. Nikdo například nedokáže zdůvodnit, proč se píše Letiště Praha, ale nádraží Praha Smíchov. Jazykovědci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR se to podle deníku rozhodli vyřešit.

„Zejména od změn v pravopise z roku 1993 je to nejbolestivější místo českého jazyka. Zatímco měkká a tvrdá i/y mají jasný systém, tady logika úplně chybí. Těžko se v tom orientují i skvělí češtináři,“ řekl MF DNES ředitel ústavu Karel Oliva.

Odborníci zveřejnili rozsáhlý průzkum, kterého se zúčastnili lidé s převážně středoškolským, často ale i vysokoškolským vzděláním. Přesto pravidla o psaní velkých písmen znalo jen 59 procent z nich. Výrazná část z nich byla se současným stavem nespokojená.

Účastníci poukazovali na nesrovnalosti v psaní geografických názvů, speciálně náměstí, a také na názvy různých institucí. Příkladem je třeba pražské Divadlo bez zábradlí, které má velké jen první písmeno, zatímco divadlo Na Zábradlí se píše opačně.

Velká písmena dělají žákům největší problém, říká šéf češtinářů

Zpracovatele výzkumu ale překvapilo, že proti změně pravidel se vyjádřilo 89 procent dotázaných. Podle Olivy za tím může být konzervatismus lidí i jejich skepse k úspěchu reformy.

Oddělení jazykové kultury začalo pracovat na návrzích, co a jak změnit. Zásah do jazyka je ovšem citlivá věc, proto se k němu budou muset vyjádřit i katedry bohemistiky na univerzitách a další experti. Změny se proto dají očekávat až v řádu několika let.

S úpravami pravopisu souhlasí předseda Asociace středoškolských češtinářů Jiří Kostečka. Pravidla pro psaní velkých písmen podle něj mají logiku, ale jsou příliš komplikovaná. „Na druhou stranu, jazykovědci z Ústavu pro jazyk český jsou v posledních letech velmi tolerantní a doporučují učitelům, aby některé komplikované jevy vůbec nehodnotili a neznámkovali,“ řekl iDNES.cz.

I když Kostečka změnu schvaluje, je podle něj zatím nejisté, jak by měla vypadat a jestli nezpůsobí víc škody než užitku. „Zjednodušení by muselo být opravdu hodně ostré a je otázka, jestli by velká písmena vůbec dál plnila svou funkci. Jako učitel musím ale na sto procent říct, že zjednodušení by bylo prospěšné. Co se pravopisu píše, největší problém dělají právě velká písmena,“ popsal.

Vyznáte se v psaní velkých písmen?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 27. srpna 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4095
ANO
ANO 1644

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue