Jay Leno odchází ze slavné talkshow, v níž si střílel z celebrit i Obamy

  11:15aktualizováno  11:15
Nejsledovanější satirickou talkshow na amerických obrazovkách, The Tonight Show televizní sítě NBC, po 17 letech opouští komik Jay Leno. V dnešním díle uvede před kamery svého nástupce Conana O'Briena, který dosud provázel diváky podobným zábavným programem Late Night na téže stanici. Leno bude na NBC uvádět jiný pořad.

Barack Obama v talkshow Jaye Lena (19. března 2009) | foto: Reuters

The Tonight Show je nejstarším pořadem svého druhu - Američany baví pozdě v noci každý všední den od roku 1954. V Evropě je možné ho s mírným zpožděním sledovat na celoevropském televizním kanálu CNBC Europe. Za pětapadesát let se v této show vystřídali slavní moderátoři jako Steve Allen, Jack Paar či Johnny Carson.

Na letošním odchodu z The Tonight Show se Leno s NBC dohodl už v roce 2004, kdy také s produkcí podepsal kontrakt jeho nástupce. Devětapadesátiletý Leno ovšem z obrazovek nezmizí.

Na stanici NBC bude od září uvádět podobnou show, pro niž získal hodinový prostor v exkluzivním vysílacím čase od 22:00 hodin, který byl až dosud vyhrazen seriálům. V novinách se objevily sarkastické poznámky, že i televizní moderátoři dostávají zlaté padáky.

Nový pořad s předběžným názvem The Jay Leno Show se bude držet osvědčeného schématu - úvodní monolog, satirické skeče a poznámky, často připravené na základě novinových titulků, hudební produkce a jeden či dva hosté.

Tentokrát ale prý komik nebude sedět za stolem, jak se pro tento druh pořadu vžilo v obdobných show, včetně například její české verze Uvolněte se, prosím s Janem Krausem.

Politici pozvání zásadně neodmítají

Jay Leno nemá pověst tak ostrého a jízlivého komika jako jeho konkurent David Letterman, který uvádí The Late Show na stanici CBS. Svým žoviálním a sebejistým projevem ale opakovaně poráží Lettermana v divácké oblibě a sledovanosti.

I díky tomu se Lenovi zřejmě podařil dosud nevídaný kousek, když letos dva měsíce po inauguraci zasedl do jeho křesla pro hosta prezident Barack Obama. Čerstvá hlava státu se tak stala prvním americkým prezidentem ve funkci, který kdy vystoupil v noční zábavné show. - čtěte Obama mluvil v talkshow o krizi, basketbalu i prezidentském psovi

O politiky ale Leno neměl ve svém pořadu nouzi. Bývalý hollywoodský herec Arnold Schwarzenegger v The Tonight Show v srpnu 2003 oznámil svoji kandidaturu na kalifornského guvernéra.

Ve stejném roce v prosinci se uchazeč o prezidentský úřad John Kerry ve snaze vylepšit si svůj poněkud zkostnatělý image přiřítil na jeviště na motorce a oblečený do kožené bundy a džínové košile.

Leno svědčil v Jacksonově procesu

Ke slavným okamžikům se řadí i vystoupení britského herce Hugha Granta, který splnil slib propagovat nový film a přišel k Lenovi do pořadu přesto, že noviny byly ten týden plné článků o jeho avantýře s hollywoodskou prostitutkou.

Dodnes se také připomíná kauza spojená s takzvaným popovým králem Michaelem Jacksonem. Lenovi jako svědkovi v Jacksonově ostře sledovaném soudním procesu kolem údajného pohlavního zneužívání nezletilých chlapců soudce zakázal dělat si v pořadu žerty na Jacksonovu adresu. Komik to vyřešil tím, že satirické poznámky pronášeli jeho hosté.

Soudce později zákaz omezil na vtipy týkající se Lenova svědectví. Úvodní monolog v následujícím pořadu pak Leno nevěnoval nikomu jinému než výhradně Michaelu Jacksonovi.

Herec Mel Gibson u moderátora Jay Lena v jeho talkshow na NBC.

Gibson: Hm, to jsme ale byli mladí, viď?

Častým Lenovým hostem byl i herec Mel Gibson. Přišel se s ním rozloučit toto pondělí, kdy v talkshow veřejně oznámil, že se rozvádí a že se svojí přítelkyní Oksanou Grigorjevovou čeká dítě.

Před kamerou s Lenem sledovali ukázky z předchozích Gibsonových návštěv, které herec komentoval tím, jak tehdy oba vypadali mladě. Neopomněl ale dodat, že za nějakých deset let budou opět sedět v podobných křeslech a povídat si o tom, jak mladě vypadali v roce 2009.

Jay Leno, který o sobě tvrdí, že byl v mládí dyslektik, vystupoval v řadě filmů a televizních seriálů, kde zpravidla hrál sám sebe. Svůj hlas propůjčil také mnoha postavám v animovaných snímcích. Mimo showbyznys se proslavil svojí exkluzivní sbírkou historických i moderních unikátních automobilů.

Jeho nástupce, o čtrnáct let mladší Conan O'Brien, je nejen vynikajícím komikem, hercem a zkušeným moderátorem, ale i autorem scénářů k několika dílům kresleného seriálu Simpsonovi, který v 90. letech také produkoval. V show Late Night, kterou uváděl od roku 1993, ho letos v březnu vystřídal čtyřiatřicetiletý Jimmy Fallon.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Další z rubriky

Do Česka dorazí sněžení, v druhé polovině týdne se teploty udrží pod nulou

Ilustrační foto

Počasí v nadcházejících dnech bude mrazivé. Na začátku týdne bude sněžit, největší nárůst sněhové pokrývky...

V Česku se zabydlují vlci, je možné na ně narazit i u Máchova jezera

Od vlků jsem se naučil víc než od lidí, říká Marcos Pantoja. Žil s nimi v...

Podle ochranářů v Česku žije šest až sedm vlčích smeček. První z nich byla potvrzena v okolí Máchova jezera před čtyřmi...

Havel snídal a Husák čekal. Před 30 lety chartisté prvně okusili svobodu

François Mitterrand (čtvrtý zleva) vedle Václava Havla

Dnes už si nikdo nepamatuje, co se před třiceti lety při snídani s francouzským prezidentem Mitterrandem v Praze na...

Najdete na iDNES.cz