Jásir Arafat je mrtev

  • 708
Jásir Arafat zemřel. Potvrdili to lékaři z nemocnice Percy i prezident Francie Jacques Chirac. U Paříže se 75letý bojovník za svobodný stát Palestinců léčil od konce října. V roce 1994 dostal Nobelovu cenu za mír. Na palestinských územích byl vyhlášen 40denní smutek.

"Pan Jásir Arafat, prezident palestinské samosprávy, zemřel ve vojenské nemocnici Percy v Clamartu dne 11. listopadu ve 03:30," řekl novinářům mluvčí nemocnice Christian Estripeau.

Arafatovo úmrtí poté v písemném prohlášení potvrdil i francouzský prezident Jacques Chirac. V Ramalláhu to také stvrdil palestinský ministr Saíb Irikát.

Přesné příčiny Arafatovy smrti zatím nejsou známy. V nemocnici nedaleko Paříže se léčil od 29. října. O týden později upadl do kómatu a byl napojen na přístroje.

Jeho stav se pak neustále zhoršoval. Nakonec mu selhala i játra a ledviny. Kvůli krvácení mu fungoval jen částečně také mozek.

Francie se s Arafatem loučí se všemi poctami. Prezident Chirac, který před dvěma týdny bez váhání přistoupil na palestinskou žádost o Arafatovo léčení ve Francii, se poklonil Arafatově památce a ujistil Palestince přátelstvím Francie.

Palestina vyhlásila smutek
Na všech palestinských územích byl vyhlášen čtyřicetidenní smutek. Vlajky v Ramalláhu byly staženy na půl žerdi. Desítky Palestinců v pásmu Gazy zaplnily ulice. - podrobnosti a fotografie zde

VŮDCE PALESTINCŮ JÁSIR ARAFAT

Palestinci truchlí, svět doufá v mír

Arafatův život plný bojů a stěhování

Život Jásira Arafata v datech

Představitelé radikálního palestinského hnutí Hamas v jedné z mešit v pásmu Gazy přečetli kondolenční prohlášení.

Arafatovo tělo bude převezeno do egyptské Káhiry, kde se v pátek den uskuteční smuteční obřad. Pohřben bude Arafat v Ramalláhu.  - více zde

Nástupci Jásira Arafata

MAHMÚD ABBÁS - devětašedesátiletý politik byl od dubna 1996 generálním tajemníkem OOP. Je znám též jako abú Mázin. Odborníci ho považují za pragmatika. Už v 70. letech byl jedním z hlavních iniciátorů dialogu Palestinců s izraelskou levicí. Zastával funkci palestinského premiéra, po sporech s Arafatem v roce 2003 na post předsedy vlády rezignoval.

RAVHÍ FATTÚH - pětapadesátiletý předseda Palestinské rady se po Arafatově smrti stal ze zákona na 60 dní prezidentem. Patří mezi Arafatovy nejbližší, nemá však pověst vlivného politika.

Arafat už má nástupce
Pouhých pár hodin po ohlášení smrti palestinského vůdce má už Jásir Arafat nástupce ve dvou ze tří významných funkcí, které dlouhá léta zastával.

Do čela Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) zvolil její výkonný výbor jednomyslně dosavadního generálního tajemníka této organizace Mahmúda Abbáse, což podle některých palestinských zdrojů naznačuje Abbásovu jasnou a nadějnou kandidaturu v prezidentských volbách.

Novým prozatímním předsedou palestinské samosprávy se podle ústavy stal dosavadní předseda parlamentu Ravhí Fattúh.

Izrael uzavřel palestinská území
Izraelská armáda uzavřela po oznámení smrti palestinského předáka palestinská území - západní břeh Jordánu a pásmo Gazy. Je to jedno z bezpečnostních opatření předem stanovených izraelskou vládou.

Armáda vyslala na palestinská území posily, které mají především chránit židovské osady. "Izraelské síly jsou rozmísťovány, aby umožnily důstojný pohřeb předsedy Arafata," stojí v armádním prohlášení.

Hamas hrozí pokračováním útoků
Palestinské radikální hnutí Hamas dalo najevo, že Arafatova smrt posílila jeho odhodlání pokračovat v útocích proti Izraeli. Hamas o dalších útocích ujišťuje v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

"Smrt velkého vůdce posílí naše odhodlání a vytrvalost pokračovat v džihádu a odporu proti sionistickému nepříteli, dokud nedosáhneme vítězství a osvobození," slibuje v komuniké skupina, jejímž deklarovaným cílem je zničení židovského státu.

Politický vůdce Hamasu Chálid Mišal pak otevřeně obvinil Izrael ze zabití Arafata. "Bez váhání prohlašuji, že činím Izrael odpovědným za zločin Arafatovy smrti. Všechny zprávy lékařů v posledních dvou týdnech naznačovaly, že byl Arafat otráven," řekl Mišal telefonicky z Bejrútu arabské televizi Al-Džazíra.

Svět doufá v mír
Ze světa začaly přicházet první ohlasy. Palestinskému lidu jako jeden z prvních kondoloval americký prezident George Bush. "Je to významný moment v palestinských dějinách," řekl. Současně vyzval svět, aby pomohl nastolit v oblasti mír.

Palestinci chtějí co možná nejdříve obnovit jednání s Izraelem o mezinárodním mírovém plánu známém jako cestovní mapa. Také izraelská strana vyjádřila ochotu obnovit mírový dialog s Palestinci. - více zde

ČTĚTE TAKÉ:
Články o Jásiru Arafatovi

Jásir Arafat na snímku z roku 1999.

Jásir Arafat s manželkou Suhou na půlnoční mši v Betlémě. Snímek je z 24. prosince 1999.

Jásir Arafat v přátelském rozhovoru s americkým prezidentem Billem Clintonem 14. prosince 1998 v Gaze.

Izraelský premiér Jicchak Rabin (vlevo) podepsal 13. září 1993 ve Washingtonu spolu s Jásirem Arafatem mírovou dohodu mezi Izraelem a OOP. Mezi nimi stojí americký prezident Bill Clinton.

V prosinci 1996 poskytl Arafatovi papež Jan Pavel II. soukromou audienci ve Vatikánu.

Jásir Arafat ukazuje z paluby vrtulníku symbol vítězství. Snímek je z května 2002.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video