Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Jarní tání a déšť zvedly hladiny řek. Stupeň ohrožení stále platí na desítkách míst. Vývoj sledujeme on-line.
19:28
V Olomouci i nadále klesá hladina řeky Moravy. Krizový štáb v 19 hodin zrušil evakuaci v Černovíru, lidé však v případě potřeby mohou i nadále využít evakuační středisko na Terrerově náměstí.
18:59
Německá agentura DPA komentovala cesty Jiřího Paroubka po zatopených oblastech. Srovnává ho s bývalým kancléřem Schröderem. Ten prý předvedl, jak se to dělá, český premiér ho chce napodobit.
18:52
V Ústí nad Labem už "snad letos zahájí" projekt, který zabrání dalším povodním. Stanici Frekvence 1 to řekl ústecký primátor Petr Gandalovič.
18:32
Na Vysočině platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity už jen na Jihlavě, Sázavě a Želivce. Hladiny dál klesají.
18:23
V Ústí nad Labem zasedl odpoledne krizový štáb. Pokud se nezmění poměrně příznivá předpověď, bude Labe kulminovat v úterý ráno na 890 centimetrech, uvedla po zasedání tisková mluvčí. Hladina Labe by se tak letos udržela asi o tři metry níže než v roce 2002.
17:59
Na jižní Moravě se povodňová situace pomalu uklidňuje. Hladina Dyje v horním části toku nadále ustupuje, průtoky se zmírňují na řece Svratce, Jihlavě i Svitavě. Řeku Moravu se stále daří držet v korytu i u Hodonína.
17:49
Ekonomové odhadují, že konečný účet za škody z řádění vodního živlu se bude pohybovat v miliardách korun. V porovnání se záplavami z let 1997 a 2002 ale budou škody mnohonásobně nižší.
17:44
Povodňová situace v Praze zůstává beze změny, na druhém stupni povodňové aktivity. Průtok Vltavou odpoledne klesl pod 1 300 metrů krychlových za vteřinu. Bezpečnostní systém města je i nadále v pohotovosti. Povodňová komise se sejde v úterý v 9 hodin.
17:38
V Mělníku už Labe začíná pozvolna kulminovat, nemělo by dál ohrozit výrazně větší území než dosud. Kulminaci se ředa blíží i v Brandýse nad Labem.
17:34

Nejhorší situace dále trvá v Ústí nad Labem.

17:33
V povodí Dyje je situace nejvážnější na Břeclavsku, a to v Novosedlích, Drnholci, Novém Přerově a v Jevišovce. Obce stále ohrožuje voda z jezer, která se vytvořila mezi Dyjí a Jevišovkou.
17:29
Nejvážnější situace je podle hydrologů stále v Ústí nad Labem. Labe na dolním toku stále ještě nekulminovalo, ve městě musel být uzavřen Mariánský most. Hasičům se zatím daří čerpat vodu z nájezdu na druhý, Benešův most.
17:17
Pátrání po šestiletém chlapci, který se ztratil nedaleko rozbouřeného toku řeky Svatavy na Sokolovsku, je zatím marné. Na místě stále zůstávají policisté se psy. Pátrání bude pokračovat i zítra.
16:47
Hladina řeky Moravy pozvolna klesá i ve Zlínském kraji. Stále zde však platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Ve Spytihněvi naměřili vodohospodáři ve tři hodiny odpoledne 656 centimetrů vody, což je o pět centimetrů méně než ráno.
16:42
Hladina Moravy v Olomouci nadále klesá. V zaplavené městské části Chomoutov se situace pozvolna zlepšuje, v Černovíře je stabilizovaná. Voda sice prosakuje přes ochranný val a vylévá se z kanalizace, hladina ale nestoupá. Hasiči vodu odčerpávají.

Labuť u nedávno rekonstruovaného bazénu v Lovosicích - další fotografie zde

  • Labuť u městského bazénu v Lovosicích 3. dubna 2006

    Labuť u městského bazénu v Lovosicích 3. dubna 2006 / Autor: Iveta Lhotská MF DNES

16:36
Poprvé zasedal Ústřední krizový štáb. Po vyhlášení stavu nouze převzal část kompetencí krajů. Připravuje pomoc zasaženým oblastem.
16:31
Přehrady vltavské kaskády mají stále volnou kapacitu pro zachycení dalšího množství vody. Největší vliv na průtok Vltavy hlavním městem má orlická přehrada. Z té by v noci mohlo začít odtékat více vody, než do ní přiteče. Řekl to pracovník Povodí Vltavy Karel Březina.
15:50
Na pomoc obcím, které zatopily rozvodněné řeky, již lidé prostřednictvím nevládních organizací přispěli částkou přesahující jeden milion korun. Většinu peněz vybrala formou SMS zpráv společnost Člověk v tísni.
15:47
Na Třeboňsku klesla o šest centimetrů hladina Rožmberku. Ve Staňkovském rybníce je ale 113 centimetrů vody nad běžným stavem. Rybáři proto prokopali hráz do sousedního rybníka Špačkov.
15:43
Ve Středočeském kraji museli majitelé evakuovat 18 jezdeckých koní v Brandýse a 10 koní z Nymburska. Stádo jelenů v Žehušické oboře u Kutné Hory bylo zahnáno do bezpečné horní části obory. V Mělníce byl kvůli vodě v kotelně zastaven provoz jatek.
15:36
V Olomouckém kraji zůstává kvůli záplavám uzavřeno 25 silničních úseků. Podle silničářů se ale jedná pouze o silnice druhých a třetích tříd.
15:31
Hladina rozvodněné Sázavy na Kutnohorsku a Benešovsku pomalu klesá. Radnice ve Zruči nad Sázavou a v Sázavě odvolaly stav ohrožení. V Nespekách třetí povodňový stupeň stále platí.

Zaplavená olomoucká čtvrť Černovír - další fotografie zde

  • Zatopená olomoucká čtvrť Černovír v pondělí 3. dubna 2006

    Zatopená olomoucká čtvrť Černovír v pondělí 3. dubna 2006 / Autor: Libor Teichmann MF DNES

15:18
Současné povodně zatím neovlivnily kvalitu pitné vody ve středních Čechách. Na řadě míst ale způsobují problémy při čištění odpadních vod.
15:03
České dráhy prodloužily uzavřený úsek tratě mezi Hrušovany nad Jevišovkou - Novosedly až do Mikulova na Moravě. Místo vlaků zde jezdí náhradní autobusová doprava.
15:00
Na bezplatnou informační linku pražského magistrátu volalo kvůli povodním už 3240 lidí. Nejčastěji se ptají na stav vody, prognózy počasí a protipovodňová opatření. Informační linku má také ministerstvo pro místní rozvoj, kde se mohou starostové obcí dozvědět, jak žádat o finanční pomoc. seznam linek zde
14:53
Městská policie Brno pohřešuje sedmatřicetiletého strážníka, který v noci zmizel v blízkosti řeky na Bakalově nábřeží. Policie vyšetřuje, zda se stal obětí trestného činu nebo se utopil.
14:29
Evakuace obce Novosedly na Břeclavsku byla pozastavena. I nadále ale hrozí, že vesnici s 1100 obyvateli bude nutné zcela vyklidit.