Jarní únava může vést k sebevraždám

B l a n s k o - Předjaří a přechod ze zimy do tepla může být nebezpečným nebo dokonce osudným pro citlivější lidi nebo pro lidi se sebevražednými sklony. Nejednou právě v této době řeší někteří jednotlivci své osobní i zdravotní problémy právě tím, že si sami vezmou život. "Vloni jsme měli v březnu v týdnu od dvaadvacátého března do sedmadvacátého dvě sebevraždy, letos od dvanáctého do jednadvacátého, tedy za víc jak týden, máme za sebou celkem tři," sdělil na základě statistických údajů vedoucí blanenského obvodního oddělení policie Pavel Vrána.

Dodal, že podobné týdny nebývají v práci blanenské policie příliš časté. "Když je podobných případů víc, je to pro nás vybočení z běžného stereotypu. Nezapadá to do běžné práce," říká.

Sebevražedné sklony podobně jako deprese předjaří znásobuje například tím, že se lidé potýkají s jarní únavou, cítí se slabí a neschopní řešit své zdravotní nebo osobní problémy. "Málokdo ví, že nejvíce času by si na sebe měl udělat právě v březnu a dubnu. Po zimě je organismus oslabený, zesláblý a potřebuje obnovu," vysvětluje Karel Hrazdíra, ředitel nestátního zdravotnického zařízení známého jako Středisko zdraví v Boskovicích.

I když sebevrazi si nejčastěji berou život oběšením, policisté na Blanensku evidují i případy, kdy sebevrah použil více způsobů. Jistou smrt hledají sebevrazi nejen z Blanenska, ale i z okolních okresů také na dně propasti Macocha v Moravském krasu.

Podrobnější informace ve čtvrteční regionální příloze MF DNES

Pohled z lávky do propasti Macochy


Video