V JAR se vede válka o nosorožčí rohy, ochránci přírody prohrávají. Na snímku nosorožci ze Dvora Králové po převozu do keňského parku Ol Pejeta

V JAR se vede válka o nosorožčí rohy, ochránci přírody prohrávají. Na snímku nosorožci ze Dvora Králové po převozu do keňského parku Ol Pejeta | foto: Profimedia.cz

V JAR se vede válka o nosorožčí rohy, ochránci přírody prohrávají

  • 13
Pytláctvím v Africe nejvíce trpí populace slonů a nosorožců. Pytláci neváhají při lovu používat vrtulníky i noční vidění. Ochránci zvířat pak na nebe v panice povolali i bezpilotní letouny. Ty však nefungují tak, jak se zprvu předpokládalo.

Rezervace Sabi Sand v Jihoafrické republice nyní investuje více než polovinu svého rozpočtu do boje proti pytlákům. Ten je však podle všeho marný. "Není pochyb, že bojujeme proti větrným mlýnům. Když se to vezme do důsledku, větší ochranou zvířat jen zvyšujeme tržní ceny slonoviny a nosorožčích rohů. To vede k lepší organizovanosti pytláků," vysvětlil ředitel rezervace Andrew Parker pro server CNN.

V Keni chystají čipy

S pytláky bojuje také Keňa. Ta se pouští do ambiciózního plánu, na jehož základě bude vpravovat elektronické čipy všem nosorožcům v zemi, píše BBC. Čipy budou implantovány více než tisícovce nosorožců do jejich rohů. Úřady doufají, že to řadu zločinců od jejich výprav odradí. Také věří, že nosorožčí "trofeje" budou snáze dohledatelné, což by mělo usnadnit i stíhání lovců a překupníků.

Zdroj: ČTK

Nosorožci se do hledáčku pytláků dostali zejména v posledních pěti letech. Cena za jejich rohy je totiž výrazně vyšší než za obyčejnou slonovinu. Cena kilogram nosorožčího rohu se totiž pohybuje okolo 20 tisíc dolarů (asi 380 tisíc korun). Podle některých zdrojů se však mnohdy vyšplhá až k 60 tisícům dolarů (přes milion korun). Při průměrné váze jednoho rohu kolem deseti kilogramů se jedná o velmi lukrativní byznys. To dokládá i 668 zabitých nosorožců v JAR jen během roku 2012.

Moses Montesh, profesor kriminalistiky na univerzitě v Johannesburgu, navrhuje, aby se do boje proti pytlákům více zapojila také armáda. "Naše bezpečnostní síly nejsou v současnosti angažovány v žádném ozbrojeném konfliktu. Ochrana zvířat před pytláky by mohla být dobrou alternativou, jak vojáky udržet aktivní," myslí si Montesh

Přesycení trhu jako ochrana nosorožců

Pytláci a nosorožci v JAR

Rok - usmrcení nosorožci

2010 - 333

2011 - 448

2012 - 668

2013 - 553*

*údaj k srpnu 2013

Zdroj: CNN

Na zhoršující se situaci už reagovala také vláda. V červenci letošního roku například prezident JAR Jacob Zuma podpořil plán na prodej části státních rezerv nosorožčích roků v hodnotě stovek milionů dolarů. Tímto krokem chtěl razantně ovlivnit trh, který by již nebyl závislý na dodávkách od pytláků, což by mělo za následek výrazný pokles cen. Pytláctví by nadále nebylo ekonomicky výhodné. Odvážný plán Zumy však zatím nevešel v platnost.

Kelvin Alie, ředitel organizace International Fund for Animal Awareness, však uvedl, že takový krok by byl pro populaci nosorožců katastrofální. "Neměli bychom vůbec zvažovat, že v tomto případě jednoduše uspokojíme poptávku. Zvýšíme spotřebu a co potom?" ptá se Alie. Podle něj je jediným východiskem ze stále rostoucího počtu zabitých nosorožců jediné – komplexní strategie a spolupráce policie, ochránců, soudců a úřadů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video