Japonský premiér Naoto Kan (6. května 2011)

Japonský premiér Naoto Kan (6. května 2011) | foto: AP

Japonský premiér se vzdal platu, dokud se Fukušima neuklidní

  • 9
Japonský ministerský předseda Naoto Kan se vzdává svého premiérského platu. Za svou práci nechce pobírat žádné peníze, dokud nebude zažehnána jaderná krize v elektrárně Fukušima, kterou v březnu poškodilo tsunami. Země vycházejícího slunce také upustila od zvýšení podílu jádra ve své energetické politice.

Ministerský předseda se sice zřekl svého platu ve výši 1,62 milionů jenů (asi 342 tisíc korun) měsíčně, stále mu ale zůstane jeho poslanecký příjem. Bezpečné uzavření jaderného komplexu zabere nejméně půl roku.

Premiér také oznámil, že vláda upouští od dosavadního plánu zvýšit podíl jaderné energie na energetickém mixu v zemi ze současných 30 na 50 procent do roku 2030. Vláda naopak bude výrazněji podporovat výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Fukušima oddechuje

Technici riskují své zdraví, aby zprovoznili čerpadla

Tokio se ani po katastrofě nechce vzdát jaderných elektráren jako součásti své energetické politiky. Vláda nicméně nařídila zastavit provoz elektrárny Hamaoka jižně od Tokia, která stejně jako Fukušima leží na pobřeží a navíc v oblasti s vysokou pravděpodobností zemětřesení.

Japonské úřady v úterý dovolily přibližně stovce obyvatel evakuované vesnice Kavauči, která leží v bezprostřední blízkosti elektrárny Fukušima, krátkou návštěvu jejich domovů. Dostali ochranné obleky proti radiaci a asi dvě hodiny na to, aby si posbírali věci, které během evakuace nechali doma.

Letmý návrat domů

"Nechal jsem si doma léky na svou chronickou nemoc, musel jsem se pro ně vrátit," řekl japonské televizi NHK jeden z obyvatel vesnice. Většina z nich se domů podívala poprvé od 22. března, kdy japonská vláda vyhlásila kolem Fukušimy dvacetikilometrovou evakuační zónu.

Obyvatelé vesnice Kavauči se mohli nakrátko vrátit do evakuované zóny pro své věci. (10. května 2011)
Záběr z chadícího bazénu 4. reaktoru elektrárny Fukušima. Snímek společnosti TEPCO (6. května 2011)
Kazuo Šiga se mazlí se svým psem Zonem ve městě Minami Soma, které leží uprostřed evakuační zóny u jaderné elektrárny Fukušima. Čtyřiasedmdesátiletý muž evidentně úřední nařízení neuposlechl. (13. dubna 2011)

Podle CNN si s sebou nyní mohli vzít jen malá zavazadla a po návratu jim byla důkladně změřena úroveň ozáření. Podle japonských úřadů by vyklizenou zónu mohli v blízké budoucnosti navštívit další obyvatelé a pokusit se najít svá opuštěná domácí zvířata.

Chladicí zařízení jaderné elektrárny Fukušima vyřadilo 11. března z provozu mohutné tsunami, které po zemětřesení o síle 9 stupňů zpustošilo východní pobřeží Japonska. Z reaktoru 1 až 3 začala unikat radiace a vláda nařídila evakuaci 78 tisíc obyvatel dvacetikilometrové oblasti kolem komplexu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video