Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Japonský císař obdivoval Hrad

  16:33aktualizováno  16:33
Třetí den návštěvy Česka věnoval japonský císař Akihito prohlídkám Pražského hradu. S císařovnou Mičiko a nejužším doprovodem si prohlédl katedrálu svatého Víta, Starý královský palác a navštívil i Nadaci Vize 97. Večer císařský pár čeká komorní koncert Talichova kvarteta.

Císařský pár na Hradě přivítal prezident Václav Havel s chotí. Při prohlídce gotické katedrály císaře zaujala Svatováclavská kaple a hrob svatého Václava. Japonská návštěva byla i ve Starém královském paláci.

Po prohlídce Vladislavského sálu čekal na císařský pár výhled na Prahu z terasy na Václavově křídle paláce.

Podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla se hosté zajímali i o projekt Pražská křižovatka, který usiluje o obnovu kostela svaté Anny. Japonský císařský pár se pak zúčastnil slavnostního oběda v Míčovně Pražského hradu.

Spojuje nás kultura, míní Akihito
Císař Akihito tvrdí, že česká kultura našla v jeho zemi mnoho příznivců. Zejména hudba prý Čechy v Japonsku reprezentuje. "I české sklo je velmi známé," poznamenal.

"Vzájemné poznávání kultur obohacuje národy a zároveň je pomáhá sbližovat. Prostřednictvím této cesty dojdeme společně k našemu cíli - zajistit mír a prosperitu ve světě," míní.

Také prezident Havel vnímá vztahy obou zemí jako dobré. "Zdá se mi, že dnešní globální svět, zeměkoule pokrytá jednou jedinou propojenou civilizací, by měl být založen na vzájemném respektu různých identit, různých kultur, různých jinakostí a na principu jejich rovnosti," poznamenal Havel. Ten si na svých hostech váží kreativity, kulturnosti a skromnosti.

"První dotaz císaře i císařovny byl dotazem na mé zdraví. S velkou starostí sledovali mé různé operace a mé nemoci," dodal s tím, že panovnickému páru za jeho zájem poděkoval.

Od japonského císaře dostal Václav Havel na památku vázu. Prezidentova manželka Dagmar věnovala císařovně ručně vyrobenou kabelku z korálků. Společně jsme císaři a císařovně věnovali vázu od architekta Bořka Šípka, řekl prezident.

Cesta po Evropě
Japonský císař je vůbec první hlavou nejstarší vládnoucí dynastie, která Českou republiku nebo Československo navštívila.

Japonští panovníci se v české metropoli zdrží do úterý. Pak budou pokračovat ve své čtrnáctidenní cestě po Evropě. Nejprve odletí do Varšavy. Navštíví i Rakousko a Maďarsko.

NEDĚLE
V neděli si Akihito a císařovna Mičiko prohlédli hlavní město. Zavítali na Václavské náměstí, Karlův most a do Obecního domu. Na Staroměstské radnici pak císař převzal symbolický klíč od českého hlavního města.

Na radnici uvítal císařský pár náměstek primátora Petr Švec za zvuku fanfár, které se hrály při korunovaci Marie Terezie. Viditelně dobře naladěný císař se podepsal do pamětní knihy Prahy, po něm "namalovala" svůj podpis do tlusté knihy i drobná císařovna Mičiko.

Klíč od hlavního města Prahy předal Švec císaři se slovy "budete ho určitě potřebovat, až přijedete na další návštěvu". Při neformálním setkání dostala i císařovna malý dárek. Dcera radního Otty Kechnera jí věnovala malého dřevěného koníka, aby ho prý císařovna předala své vnučce, princezně Aiko.

Nedělní slunečné odpoledne strávil císařský pár procházkou po pražském Karlově mostě. Koridor jejich cesty od Lichtenštejnského paláce do poloviny mostu hlídalo několik desítek policistů a členů ochranky. Císařský pár pozdravil na své téměř hodinové procházce desítky lidí, s mnohými se zastavil a prohodil několik slov.

Nejvíce lidí čekalo na císaře na mostě. Pražané, Japonci, ale i náhodní kolemjdoucí a cizí turisté nejvíce obdivovali to, jak císař a císařovna vypadají.

"Myslela jsem, že budou v nějakém japonském kroji, kimonu nebo tak," přiznala se sedmnáctiletá Radka z Prahy, která je v Praze na návštěvě u kamarádky. Císař byl však oblečen do světlého vycházkového obleku a císařovna v černé blůzce a světlých kalhotách.

Zatímco císař se zajímal více po pamětihodnostech, císařovna zdravila kolemjdoucí a s mnohými si popovídala. 

"Zeptala se mě, jestli bydlím v Praze a že je moc ráda, že mohla přijet do Prahy. Je to krásná žena," řekla dojatá Danuše Sulíková z Prahy 4. Na Karlův most prý chodí ráda a když si přečetla v novinách, že tu bude v neděli japonský císař, vydala se sem už po obědě.

Císaře po příletu vítaly desítky Japonců
Do České republiky přiletěl japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko v sobotu.

Bílý speciál s japonskou vlajkou přistál na starém ruzyňském letišti třicet minut po patnácté hodině. Císaře na jeho cestě do Prahy a dál po Evropě doprovází asi šedesátičlenný tým.

Císařský manželský pár přivítal na letišti prezidentský kancléř Ivo Mathé, zástupci ministerstva zahraničí a japonský velvyslanec. Po oficiálním uvítání se císař pozdravil s několika desítkami Japonců, kteří ho srdečně zdravili vlajkami. Slavnostně oblečené děti a dospělí, i několik žen v tradičním kimonu, přijeli na letiště pěti autobusy.

Z letiště odjel císař a jeho doprovod do Lichtenštejnského paláce, kde je během pražské návštěvy ubytován.

Letoun japonského císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonci v Praze zdraví svého císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonci v Praze zdraví svého císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonský císař Akihito se vítá s příznivci na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Císař Akihito a císařovna Mičiko se klaní před sochou svatého Václava na pražském Václavském náměstí.

Císař Akihito a císařovna Mičiko si prohlížejí sochu svatého Václava na pražském Václavském náměstí.

V neděli se císař procházel po některých pražských pamětihodnostech. Před návštěvou pražské radnice zavítal i s doprovodem na Václavské náměstí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....Najdete na iDNES.cz