Japonský premiér Šinzó Abe na tiskové konferenci oznámil změnu výkladu ústavy,...

Japonský premiér Šinzó Abe na tiskové konferenci oznámil změnu výkladu ústavy, která umožní rozšířit působnost armády (Tokio, 1. července 2014). | foto: AP

Japonsko schválilo nový výklad ústavy. Vojska mohou útočit v zahraničí

  • 7
Japonská vláda schválila přelomovou změnu v bezpečnostní politice země, která jí umožní nasazovat armádu i v zahraničí, což dosud nebylo možné. Tento krok nejspíše pobouří Čínu, která má s Japonskem napjaté vztahy kvůli sporným ostrovům v Tichém oceánu.

Poválečná ústava Japonsku zakazuje používat při řešení konfliktů armádu s výjimkou sebeobrany. Vláda premiéra Šinzóa Abeho nyní ale tento ústavní článek interpretuje jako právo na "kolektivní sebeobranu", které umožní přijít na pomoc spojencům, uvedla BBC.

Vládě to umožní nasadit vojsko i k obraně napadených spojenců. Rozhodnutí v úterý schválil parlament i vláda. Podle průzkumů tento krok ale podporuje jenom třetina Japonců. Ústava z roku 1946 se podle agentury AP nemění, vláda však na základě její nové interpretace získává právo rozšířit působnost armády. 

Nový výklad ústavy nelibě nese Čína, která má s Japonskem napjaté vztahy kvůli několika ostrovům, které si nárokují obě země. „Čína nesouhlasí s tím, že si Japonsko vymýšlí hrozby z její strany, aby prosadila své zájmy na domácí politické scéně,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí. „Požadujeme, aby Japonsko respektovalo odůvodněné obavy o bezpečnost svých asijských sousedů,“ citovala jej agentura Reuters.

Japonsko přijalo pacifistickou ústavu po své prohře ve druhé světové válce. Jeho armáda se od té doby bojů neúčastnila, několik Japonců se pouze zapojilo do mírových misí OSN.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video