Technici kontrolují u Japonců míru radiace, kterou byli zasaženi

Technici kontrolují u Japonců míru radiace, kterou byli zasaženi | foto: AP

Japonsko má nové hrdiny: techniky z elektrárny, kterým bývá mdlo

  • 1071
Japonskou elektrárnou Fukušima 1 cloumají už několik dní výbuchy a požáry. V jejích útrobách se snaží několik desítek techniků předejít nejhoršímu - jaderné katastrofě. Kdo jsou muži a ženy, kteří denně nasazují život v radioaktivním prostředí?

Společnost Tepco ihned po prvních potížích stáhla z elektrárny 750 pracovníků. V noci na středu vyhnaly vysoké hodnoty radiace na několik hodin i desítky techniků, kteří tam nyní pracují ve směnách a snaží se ochlazovat přehřívající se palivové tyče.

Japonské tsunami

Směny zůstávají v nebezpečné zóně jen tak dlouho, jak to povolí aktuální úroveň radiace. "Každý z pracovníků je vybaven osobním dozimetrem. Ten hlásí, kdy se blíží k předem nastavené hodnotě. Ve chvíli, kdy jí dosáhne, je z elektrárny stažen," vysvětlila předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Například v úterý byla podle listu The Times situace natolik kritická, že v elektrárně pracovalo jen padesát lidí ve speciálních bílých oblecích a v labyrintu elektrárny se střídali po patnácti minutách. Radiace byla i u brány taková, že mohla vážně poškodit zdraví. Uvnitř byla situace ještě o hodně horší.

Situace by se ale mohla zlepšit už v noci na čtvrtek našeho času. Tokijská elektrárenská společnost ohlásila, že už téměř dokončila výstavbu nového elektrického vedení, jímž má být elektrárna zásobena. Čerpadla chladicího systému by se tak mohla brzy znovu rozběhnout.

Z ozáření se mu zvedal žaludek a byl apatický

Práci v elektrárně poprvé popsali i sami zaměstnanci. V sobotu prý museli uvolnit ventil, aby upustili páru z ochranného pláště reaktoru 1. "Muž, který uvolňoval záklopku, byl vystaven radioaktivitě. Zvedal se mu žaludek a byl apatický, tak ho poslali do nemocnice," prozradil The Times jeden z techniků.

"Dálkové ovládání není možné, takže neexistuje jiná možnost než otevřít záklopku a chladit reaktor manuálně. Chodby elektrárny jsou úzké a práce je obtížná," vysvětlil další z pracovníků, kteří denně čelí radioaktivnímu nebezpečí.

Inženýři v jaderné elektrárně Fukušima v říjnu 2008 nacvičují pohotovostní režim

Palivové tyče v jaderné elektrárně Fukušima 1 na archivním snímku ze srpna 2010

Inspekce navštívila jadernou elektrárnu Fukušima v srpnu 2010

Podle Drábové ale situace není kritická. "Jsou vystaveni významně vyšší radiaci, než jsou normální hodnoty. Zatím je ta jejich dávka regulována střídáním tak, aby nepřesáhla desetinásobek ročního limitu pro pracovníky," přiblížila zákulisí prací v elektrárně Drábová.

Zaměstnanci elektrárny

Od pátečního zemětřesení a tsunami zemřelo pět pracovníků, 22 dalších bylo zraněno a dva se pohřešují. Jeden zaměstnanec musel být hospitalizován poté, co se náhle chytil za hruď a nebyl dále schopen zůstat na nohou. Další musel být ošetřen, když ho zasáhly radioaktivní látky poblíž jednoho z poškozených reaktorů. Při výbuchu reaktoru 3 utrpělo zranění 11 pracovníků.

autor: ČTK

"A ten desetinásobek ještě není hodnota, která by byla nebezpečná," dodala s tím, že limity jsou stanovené tak konzervativně, že je v krizových případech lze překročit až desetinásobně, aniž by došlo k přímému ohrožení zdraví.

Japonské ministerstvo zdravotnictví včera zvýšilo horní hranici radiace, které může být vystaven každý z pracovníků, ze 100 na 250 milisievertů, což je pětkrát více, než povoluje limit pro zaměstnance amerických jaderných elektráren. Díky posunutí hranice mohou technici v elektrárně zůstat déle.

Technici teď musí chladit, chladit a chladit

Podle Drábové jsou nyní v elektrárně pouze technici, kteří jsou nezbytně potřeba pro obsluhu zařízení a havarovaných bloků. "Musí hlavně zajistit zdroje napájení a zdroje chlazení a chladit, chladit, chladit," vysvětlila současné hlavní úkoly pracovníků elektrárny.

Za normálních okolností mohou lidé v elektrárně pracovat maximálně 12 hodin. Teď se střídají mnohem častěji. Dispečer přitom podle hodnot dozimetru dopředu ví, že pracovník bude potřeba vystřídat, a chystá další směnu.

"Radiační situace se mírně zlepšila a pracovníky do elektrárny postupně vrací, teď je jich tam více než padesát," uvedla Drábová. Práce je přitom náročná i psychicky, protože lidé jdou do elektrárny s vědomím, že se vystavují velkému nebezpečí.

"Všichni lidé, kteří chtějí být operátorem v jaderné elektrárně nebo technikem, musí projít velmi přísnými psychotesty a ne každý se na to hodí," uvedla Drábová.

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video