Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Japonsko má nejmladšího premiéra od konce války

  16:33aktualizováno  16:33
Obě komory japonského parlamentu zvolily v úterý v předčasných volbách Šinzó Abeho novým premiérem. V obou komorách má většinu Liberálnědemokratická strana(LDP), kterou nový premiér vede. V hlasování neměl tedy podle předpokladů vážnějšího soupeře.

Nový premiér Šinzo Abe - Šinzo Abe je nejmladším japonským premiérem v poválečném období. | foto: Reuters

Předčasné volby vypsal dnes už bývalý premiér Džuničiró Koizumi. Stalo se tak poté, co horní komora, Sněmovna poradců, zamítla zásadní část Koizumiho reformního programu - návrh na privatizaci japonské pošty.

Dvaapadesátiletý Šinzó Abe je nejmladším japonským ministerským předsedou v poválečném období. Abe si klade za cíl pokračovat v ekonomických reformách svého předchůdce Koizumiho. Chce také zmenšit úlohu státu ve vedení hospodářství.

Nový premiér usiluje i o zvýšení vlivu Japonska ve světové politice. Chce toho dosáhnout mimo jiné prostřednictvím uznání stálého členství své země v Radě bezpečnosti OSN. Plánuje rovněž zavést reformu vzdělávacího systému, která by podle něj měla žákům ve větší míře vštěpovat patriotismus.

Abe si rovněž přeje změnu japonské pacifistické ústavy, která byla vytvořena po porážce Japonska ve druhé světové válce. Revize ústavy by měla především dát větší možnosti japonským mírovým misím v zahraničí a společným obranným projektům s hlavním spojencem Japonska, USA.

Krátce po nástupu do úřadu už stačil Abe jmenovat novou vládu. Ta nahradí dosavadní kabinet Džuničiró Koizumiho. Vlivnou pozici hlavního tajemníka vlády zaujme Abeho pravá ruka Jasuhisa Šiozaki. Ve funkci ministra zahraničí zůstane Taró Aso a do čela Agentury pro obranu se vrací Fumio Kjuma, který tento post zastával v letech 1996-1998.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Najdete na iDNES.cz