Japonsko požaduje konec omezení lovu velryb, vyvolalo vlnu odporu

  13:54aktualizováno  13:54
Japonsko podalo tento týden kontroverzní návrh, ve kterém požaduje ukončení zákazu komerčního lovu velryb. Svůj nárok opodstatňuje tím, že některé druhy těchto kytovců se podle něj natolik rozmnožily, že je možné obnovit jejich udržitelný lov. Požadavek razantně odmítla například Austrálie či Nový Zéland, které patří k největším odpůrcům těchto praktik.

Zástupci japonské delegace se tento týden na setkání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) rozhodli vzepřít vůči zákazu komerčního lovu velryb z roku 1986. Na konferenci v brazilském Florianópolisu Japonsko zdůraznilo, že moratorium mělo být pouze přechodným opatřením a obvinilo IWC z opuštění jeho původního účelu, kterým má být podle Japonců „udržitelné využití globální populace velryb”.

Fotogalerie

„Věda mluví jasně. Existují druhy velryb, jejichž populace je natolik zdravá, že ji můžeme udržitelně lovit,” vysvětluje Japonsko ve svém prohlášení. „Navrhujeme zřízení komise zabývající se udržitelným lovem velryb, včetně komerčního a domorodého lovu,” pokračuje.

Japonsko změnu rozhodovacího procesu popisuje jako snahu o ukončení dlouholeté „intolerance” a „konfrontace” mezi zeměmi s rozdílným názorem na lov těchto zvířat. Přijetí japonského návrhu by totiž umožnilo členům IWC od roku 2020 schvalovat nové kvóty pouze s minimální většinou, namísto současné dvoutřetinové. Pro Japonsko by to znamenalo snazší cestu k obnovení komerčního lovu velryb.

Vědecké účely jsou zástěrkou pro komerční lov

Japonská kritika zákazu dlouhodobě zhoršuje vztahy se zeměmi, které mají opačný názor. Austrálie a Nový Zéland obvinily Japonsko, že k přesvědčení menších členských států využívá svůj ekonomický vliv. „Australané jsou zásadně proti lovu, který nemá v 21. století místo,” uvedla pro list The Guardian australská senátorka Anne Rustonová, která se jednání zúčastnila. „Nechceme, aby byly velryby zabíjeny kvůli komerci a prezentovalo se to jako vědecký výzkum,” dodala.

K navrhovaným změnám se vyjádřil také novozélandský ministr zahraničí Winston Petrs, podle kterého musí IWC zasáhnout. „Nemůžeme dělat krok zpátky. Nový Zéland nadále podporuje moratorium na komerční lov velryb a zasadí se, aby byla pravidla přísnější, nikoli vstřícnější,” řekl.

Speciální klauzule IWC umožňuje Japonsku, aby každý rok provádělo “vědecké” výlovy a maso z těchto jedinců posléze prodalo na otevřeném trhu. Země nicméně letos na jaře čelila mezinárodní kritice poté, co právě během vědeckého výlovu zabila v Jižním oceánu 122 březích velryb. Během čtyřměsíční zimní expedice ulovili Japonci celkem 333 plejtváků.

Velrybáři ulovili na Islandu chráněného plejtváka, tvrdí aktivisté

V roce 2014 přitom mezinárodní soud tento každoroční výlov zakázal poté, co vyšlo najevo, že navzdory tvrzení japonských úřadů neslouží pro vědecké účely. Japonsko nicméně praktiku obnovilo o dva roky později, kdy v rámci nového programu snížilo kvóty o dvě třetiny.

Ačkoli není pravděpodobné, že by se Japonsku podařilo návrh prosadit do konce týdne, kdy jednání končí, znepokojení vyjádřily také ekologické skupiny. „IWC má být v 21. století ochranářským orgánem, nikoli klubem lovců velryb,” uvedl Patrick Ramage, ředitel Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

U Barcelony vykolejil vlak. Jeden člověk zemřel a 49 dalších se zranilo

U Barcelony vykolejil vlak se 150 lidmi. (20.11.2018)

Jeden člověk v úterý zemřel a 49 utrpělo zranění při nehodě vlaku nedaleko Barcelony. Jedním ze zraněných je...

Loni skoro tři tisíce lidí. Obětí min je čím dál víc, varuje organizace

Třicetiletá Chit Saya musí po nálezu podezřelého místa ručně zjistit, zda v...

Počet obětí nášlapných min rok od roku roste. Podle organizace Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min si loni...

Švédsko plánuje zrušit dětské sňatky migrantů, chce tak bránit znásilňování

Migranti na severu Švédska ve městě Riksgransen. (19. prosince 2015)

Mezi migranty, které Švédsko přijalo, jsou vdané nezletilé dívky. Takové sňatky však nejsou podle švédských zákonů...

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly
V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zvítězil výrobek Mamavis – univerzální zábal, který přináší nemocnému komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze.

Najdete na iDNES.cz