Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Japonci se učí umírat doma. Starých je moc, lůžka v nemocnicích nejsou

  6:32aktualizováno  6:32
Japonská demografická krize se projevuje i v tamním zdravotnickém systému. Obyvatelé země vycházejícího slunce byli dosud zvyklí umírat v nemocnicích, které se však nyní potýkají s kritickým nedostatkem lůžek. Čím dál víc nevyléčitelně nemocných pacientů proto volí smrt doma, píše agentura Reuters.

Kacuo Saito zemřel v září. Dva měsíce poté, co mu diagnostikovali leukémii a jen dva dny poté, co ho přijali do hospicu, na který musel dlouhé týdny čekat. Léčbu odmítl. „Na čekací listině je asi dvacet lidí,“ řekl před smrtí reportérovi agentury Reuters 89letý Saito.

Japonci jsou zvyklí umírat v nemocnicích - mají dojem, že jsou bezpečnější a také nechtějí péčí o svoji osobu zatěžovat blízké. Studie Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj ukazuje, že smrt ve zdravotnickém zařízení volí 80 procent Japonců. Pro srovnání: v Česku v nemocnicích a LDN umírá celkem 69 procent nevyléčitelně nemocných pacientů.

Fotogalerie

Jenže situace se mění a Japonci si začínají zvykat na myšlenku, že ze života budou odcházet doma. Příčinou je demografická krize. Japonská společnost rychle stárne, každý čtvrtý je starší 65 let a zdravotnické úřady předpovídají, že v nemocnicích bude v roce 2030 chybět 470 000 lůžek.

„Myslím že je dobře, když lidé, kteří se rozhodnou strávit své poslední dny v prostředí, v němž strávili svůj život, mají k dispozici lékaře,“ říká zdravotník Ju Jasui z kliniky Jamato, která při umírání v domácím prostředí asistovala už pěti stovkám Japonců.

Devětašedesátiletý Micuru Ninuma se rozhodl zemřít doma, aby mohl strávit co nejvíc času se svým vnukem a milovaným jezevčíkem jménem Rin. „Domácí péče umožňuje lidem, aby naplno a co nejdéle využívali své schopnosti. To je na tom hezké. Něco takového není v nemocnici jednoduché,“ říká Ninuma.

„Nikoho neobtěžuji“

Rostoucí náklady na zdravotní péči o staré lidi vedou k domněnkám, že Japonsko v jednu chvíli počet nemocničních lůžek omezí. Představitelé ministerstva zdravotnictví takové nápady odmítají.

Nedostatek lůžek je způsoben také dlouhými pobyty v zdravotnických zařízeních. Japonský pacient zůstává v nemocnici v průměru 16,5 dne, český  jen 6,2 dne. Samostatné pokoje státní pojišťovna hradí jen ve velice výjimečných případech a obyčejní důchodci si je nemohou dovolit.

„Bohatí lidé, jako jsou politici nebo zpěváci, mohou díky penězům vyřešit všechny své problémy. Oni si mohou soukromé pokoje dovolit,“ posteskl si v červenci 75letý Jasuširo Sato, kterému lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na plicích.

Sato se rozhodl zemřít doma. Celý život strávil sám, neměl žádné přátele ani příbuzné. Zemřel 13. září ve společnosti lékaře, pečovatelů a pracovníků pohřební služby. Jeho poslední slova zněla: „Je to v pořádku. Nikoho neobtěžuji. Do posmrtného života odcházím potichu. Sám.“

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen, když na hřiště vběhli...Další z rubriky

Sestřička Mohamed. Němcům chybí pečovatelé, verbují je i v Africe

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě domovu pro seniory v Paderbornu...

Německo neodvratně stárne a pečovatelské služby jsou pod čím dál větším tlakem. Domovy pro seniory nyní shánějí asi...

TÝDEN OBRAZEM: Ničení marihuany, průlet kolem Jupitera a divoké rodeo

Týden obrazem

V Jižní Koreji zápasili v bahně, v rakouském Klagenfurtu proběhl festival malování po těle, v kanadském Calgary se...

V Evropě se prodává ilegální slonovina, Unie chystá přísnější zákony

Zástupci organizace Avaaz se setkali s evropským komisařem Karmenu Vellou, aby...

Legální prodej starožitné slonoviny kryje v mnoha evropských zemích protizákonný obchod s kly, které pocházejí z...Najdete na iDNES.cz