Japonci se učí umírat doma. Starých je moc, lůžka v nemocnicích nejsou

  6:32aktualizováno  6:32
Japonská demografická krize se projevuje i v tamním zdravotnickém systému. Obyvatelé země vycházejícího slunce byli dosud zvyklí umírat v nemocnicích, které se však nyní potýkají s kritickým nedostatkem lůžek. Čím dál víc nevyléčitelně nemocných pacientů proto volí smrt doma, píše agentura Reuters.

Kacuo Saito zemřel v září. Dva měsíce poté, co mu diagnostikovali leukémii a jen dva dny poté, co ho přijali do hospicu, na který musel dlouhé týdny čekat. Léčbu odmítl. „Na čekací listině je asi dvacet lidí,“ řekl před smrtí reportérovi agentury Reuters 89letý Saito.

Japonci jsou zvyklí umírat v nemocnicích - mají dojem, že jsou bezpečnější a také nechtějí péčí o svoji osobu zatěžovat blízké. Studie Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj ukazuje, že smrt ve zdravotnickém zařízení volí 80 procent Japonců. Pro srovnání: v Česku v nemocnicích a LDN umírá celkem 69 procent nevyléčitelně nemocných pacientů.

Fotogalerie

Jenže situace se mění a Japonci si začínají zvykat na myšlenku, že ze života budou odcházet doma. Příčinou je demografická krize. Japonská společnost rychle stárne, každý čtvrtý je starší 65 let a zdravotnické úřady předpovídají, že v nemocnicích bude v roce 2030 chybět 470 000 lůžek.

„Myslím že je dobře, když lidé, kteří se rozhodnou strávit své poslední dny v prostředí, v němž strávili svůj život, mají k dispozici lékaře,“ říká zdravotník Ju Jasui z kliniky Jamato, která při umírání v domácím prostředí asistovala už pěti stovkám Japonců.

Devětašedesátiletý Micuru Ninuma se rozhodl zemřít doma, aby mohl strávit co nejvíc času se svým vnukem a milovaným jezevčíkem jménem Rin. „Domácí péče umožňuje lidem, aby naplno a co nejdéle využívali své schopnosti. To je na tom hezké. Něco takového není v nemocnici jednoduché,“ říká Ninuma.

„Nikoho neobtěžuji“

Rostoucí náklady na zdravotní péči o staré lidi vedou k domněnkám, že Japonsko v jednu chvíli počet nemocničních lůžek omezí. Představitelé ministerstva zdravotnictví takové nápady odmítají.

Nedostatek lůžek je způsoben také dlouhými pobyty v zdravotnických zařízeních. Japonský pacient zůstává v nemocnici v průměru 16,5 dne, český  jen 6,2 dne. Samostatné pokoje státní pojišťovna hradí jen ve velice výjimečných případech a obyčejní důchodci si je nemohou dovolit.

„Bohatí lidé, jako jsou politici nebo zpěváci, mohou díky penězům vyřešit všechny své problémy. Oni si mohou soukromé pokoje dovolit,“ posteskl si v červenci 75letý Jasuširo Sato, kterému lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na plicích.

Sato se rozhodl zemřít doma. Celý život strávil sám, neměl žádné přátele ani příbuzné. Zemřel 13. září ve společnosti lékaře, pečovatelů a pracovníků pohřební služby. Jeho poslední slova zněla: „Je to v pořádku. Nikoho neobtěžuji. Do posmrtného života odcházím potichu. Sám.“

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Jordánsko si bere zpět svou půdu, Izraeli ji pronajímalo po čtvrt století

Jordánský král Abdalláh II. (3. února 2015).

Izrael si v roce 1994 vypůjčil zemědělskou půdu od Jordánska. Nyní se ze dvou pozemků dohromady o velikosti 10...

Rusko chce zachovat smlouvu o odzbrojení a je ochotné s USA spolupracovat

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton a šéf ruské bezpečnostní...

V pondělí proběhla schůzka bezpečnostního poradce prezidenta USA Johna Boltona s šéfem ruské bezpečnostní rady...

EU chce za vraždu novináře potrestat Rijád, Německo je pro zbrojní embargo

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na snímku z roku 2014

Země Evropské unie netají svůj šok z vraždy novináře na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a pomalu slaďují své...Najdete na iDNES.cz