Zbraně nemají v oblibě ani japonští policisté.

Zbraně nemají v oblibě ani japonští policisté. | foto: Profimedia.cz

Japonští střelci počítají každý náboj, tvrdá regulace se však vyplácí

  • 566
Japonsko se pohybuje na špici žebříčku zemí s nejnižším počtem zastřelených lidí. Ročně takové případy počítá na jednotky, uvedla BBC. Podle expertů za to mohou tvrdé zákony, přísné podmínky při vydávání zbrojních pasů i nákupu zbraní a hlavně pacifistická nátura Japonců.

Stačí se podívat na statistiky z roku 2014, kdy v Japonsku na následky střelného poranění zemřelo celkem šest lidí. Na opačném konci žebříčku najdeme Spojené státy s 33 599 mrtvými, píše BBC.

Zbraně v České republice

Jak jsou na tom s držením zbraní Češi? V letošním roce se zvýšil počet držitelů zbrojních pasů o 5944 na 297 966. Paradoxně kleslo množství registrovaných zbraní, kterých k prvnímu červnu bylo 784 722. Až do letošního roku přitom počet držitelů zbrojních pasů klesal.

Debata o střelných zbraních se v Česku rozproudila po útoku v Uherském brodě v roce 2015, po kterém zemřelo osm lidí a pachatel. Vláda v reakci na útok střelce schválila zpřísnění zákona o zbraních. Norma nově umožňuje policii zadržet majiteli zbraň přímo v jeho obydlí, například kvůli zdravotnímu stavu.

Na počátku letošního roku ministerstvo vnitra oznámilo, že chce ústavním zákonem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. Chce tak umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně.

Při nahlédnutí do složitého systému japonské kontroly zbraní se není čemu divit. Pokud si chcete v Japonsku opatřit střelnou zbraň, čekají vás stovky hodin studia, které vyžadují odhodlání a trpělivost. Absolvujete celodenní kurzy, těžké zkoušky i praktické testy přímo na střelnici.

Odborníci posoudí váš psychologický stav, lékaři zase ten zdravotní. Nemine vás ani test na drogy. Samozřejmostí je čistý trestní rejstřík váš i celé vaší rodiny. Bezúhonní musí být také vaši kolegové v práci. Pokud licenci získáte, policie vám může zbraň kdykoli zabavit.

V Japonsku jsou navíc zcela zakázány malé příruční zbraně, zbrojní průkaz lze získat pouze na brokovnice a lovecké pušky. Po celé zemi najdeme jen tři místa, kde si lze koupit zbraně a munici. Zákazník navíc vždy musí při dalším nákupu přinést odpovídající počet vystřílené munice.

Policisté musí vědět, kde přesně držitel zbrojního průkazu skladuje zbraně i munici. Uloženy musí být odděleně a vždy pod zámkem. Strážci zákona všechny zbraně jednou ročně kontrolují. Po třech letech od složení zkoušek musí všichni bez výjimky opět projít výcvikem a splnit všechny výše uvedené požadavky.

Více zbraní neznamená více vražd

Souvislostí mezi počtem zbraní na obyvatele a počtem lidí zastřelených v dané zemi se zabývají vědci i média už dlouho. Přestože existují korelace, záleží i na dalších okolnostech v konkrétním státě. Podívejte se na souhrn statistik v USA, ve světě i v Česku v našem článku.

Současnou legislativu Japonci zavedli v roce 1958, striktní kontrola střelných zbraní však sahá mnohem dále do historie. „Japonci měli obdobné zákony od chvíle, kdy zde začaly být střelné zbraně v oblibě,“ vysvětluje Iain Overton z organizace Action on Armed Violence, která se zabývá prevencí násilí spojeného se střelnými zbraněmi.

Připomíná, že Japonci byli vůbec prvním národem na světě, který zavedl zákony omezující držení zbraní. Vedení země je odměňovalo za jejich odevzdání už od roku 1685.

Odpor ke zbraním

Výsledkem je extrémně nízký počet střelných zbraní na počet obyvatel. Podle statistik z roku 2007 na sto lidí připadalo 0,6 zbraně. V České republice je to podle aktuálních údajů 7,4 (více viz box), ve Spojených státech neuvěřitelných 88,8.

Přísná EU

V prosinci se na zpřísnění pravidel pro nabývání a držení střelných zbraní shodli členské země Evropské unie. Kompromisní podoba nových pravidel pro civilní použití zakazuje krátké poloautomatické střelné zbraně se zásobníkem na více než dvacet nábojů a dlouhé poloautomatické střelné zbraně se zásobníkem na více než deset nábojů. Zakázané budou také dlouhé střelné zbraně, které mají skládací či teleskopickou pažbu, a lze je proto snadno ukrýt (více zde).

Odpor ke zbraním se projevuje i u japonských bezpečnostních složek. Policisté místo nich dávají přednost bojovým uměním. Očekává se například, že každý policista by měl mít černý pás v judu. Mnohem více času tráví tréninkem bojového umění kendó než výcvikem na střelnici. V roce 2015 japonská policie v akci vystřelila pouze šestkrát.

Střelné zbraně jsou v Japonsku mimo lov tabu. Dokládá to i případ policisty, který ve službě spáchal sebevraždu. Úřady mu nedopřály klid ani po smrti a obvinily z porušení zákona.

Henrietta Moore z Institute for Global Prosperity vysvětluje, že Japonci nepovažují vlastnictví zbraně za jednu z občanských svobod. „Odmítají názor, že zbraň slouží k vaší obraně nebo vašeho majetku,“ uvedla.

Tvrdý zákony tak komplikují život jen kriminálním živlům včetně proslulé jakuzy. I potetovaní zločinci v posledních 15 letech přišli o velkou část svého arzenálu. Do země ho musí pokoutně pašovat. Policie zaznamenala několik případů, kdy zbraně do Japonska přicestovaly v kontejnerech, ve kterých měli být zmražení tuňáci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video