Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Japonci řeší příběh tajných agentů, o kterých prý nevěděl ani premiér

  20:30aktualizováno  20:30
Japonsko mělo během studené války speciální vojenskou skupinu, která operovala na území potenciálních nepřátel a sbírala informace. Tajná jednotka údajně pracovala bez svolení tehdejšího premiéra. S odhalením přišel pracovník japonského ministerstva obrany.
Japonsko mělo špiony, o kterých nevěděl ani premiér. Ilustrační snímek

Japonsko mělo špiony, o kterých nevěděl ani premiér. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Agenti měli operovat zejména na území tehdejšího Sovětského svazu, Číny, Jižní Koreje a Polska. Jedna z úspěšných misí pak byla založena i na infiltrování japonského špiona na území KLDR. Podle zdroje serveru Kyodo News, který si nepřál být jmenován, byli do krytí supertajné skupiny špionů zapleteni i vysoce postavení armádní činitelé.

Sověti, Američané i nemehla

Přečtěte si nejlepší články o špionech.

Finance údajně bez mrknutí oka a sebemenších otázek zajišťovalo ministerstvo obrany. Na chod tajné jednotky padly miliony jenů, které špioni využívali zejména k uplácení zdrojů v cizích zemí.

Zpráva okamžitě vzbudila pozornost v současných nejvyšších politických kruzích. Politici vrtí hlavou zejména nad tím, že jednotka měla údajně pracovat zcela bez posvěcení premiéra i ministra obrany, píše server telegraph.co.uk.

Jednotka nikdy neexistovala, tvrdí současný premiér

Současný ministr obrany Icunori Onodera japonskému tisku obratem sdělil, že žádná taková jednotka v minulosti neexistovala. "Ověřoval jsem si to u vedení naší pozemní obrany. Ptal jsem se, zda v minulosti nebo současnosti existovala taková jednotka. Bylo mi řečeno, že ne," uvedl Onodera v prohlášení pro novináře.

To však zdroj serveru Kyodo News odmítá. Podle něj jednotka rozhodně existovala. V zahraničí prý špioni vystupovali jako zástupci obchodních společností nebo méně známých a pro cizí země neškodných vládních oddělení.

Působení jednotky pak údajně určitým způsobem pokračuje i nyní. Velmi blízké vazby prý má na americkou tajnou službu. S ní sdílí materiály o zemích, které jsou považovány za hrozbu pro Japonsko a Spojené státy. Primárně dokumenty o aktivitách Číny a KLDR.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Najdete na iDNES.cz