Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 17. 3. 2011 22:41

Japonskem otřáslo zemětřesení, pobřeží zasáhlo tsunami

Zdroj: iDNES.cz, ČTK a zahraniční agentury

14:08
Ráno se do Prahy vrátil vládní speciál, který přivezl Čechy ze zemětřesením postiženého Japonska. Kapacita letounu naplněna nebyla, řada Čechů v Japonsku prý o možnosti odletu ani nevěděla. Pak přišla informace, že "se nejdřív budou brát na palubu malé děti, pak ty větší, nemocní, staří lidé, pak ženy a nakonec muži", uvedla reportérka MF DNES Lucie Suchá, která v Japonsku byla od neděle do středy. (více o jejích zkušenostech v rozhovoru on-line zde)
13:54
Kvůli obavě z radiace v Japonsku výrazně stouply ceny jodových tablet, na internetu se jedno balení prodává i za 500 dolarů (asi 8700 korun). Jod jde dobře na odbyt i v dalších zemích regionu. V Číně lidé ve velkém množství skupují také jodizovanou sůl, která, jak věří, by jim v případě většího radioaktivního úniku pomohla. Z pultů některých obchodů prý sůl zmizela během půl hodiny.
13:43
Problémy evakuovaných dokládá i případ čtrnácti starších pacientů nemocnice, kteří zemřeli po evakuaci z oblasti kolem Fukušimy 1, protože jim úřady nebyly schopny poskytnout dostatečnou péči. Dva z pacientů zemřeli po cestě, zbylých 12 v evakuačním středisku, píše ČTK.
13:42
Asi 452 tisíc lidí zůstává v provizorním ubytování. V evakuačních centrech čekají lidé zabalení do dek a bojí se, co bude dál. Chybí voda a nafta. "Dnes je zima, takže se řada lidí nachladila, má průjem nebo jiné zdravotní problémy," řekl agentuře Reuters jeden z doktorů ve městě Ocuči, které patří k nejpostiženějším.
13:35
Ruský prezident Dmitrij Medveděv označil dění v kolabující jaderné elektrárně Fukušima 1 za "ohromnou národní pohromu a katastrofu". Šéf Kremlu také doufá, že tragédie nezpůsobí vážně problémy i jinde, napsala agentura Reuters.
13:32
Tokio, které leží 240 km od jaderné elektrárny Fukušimy 1, se vylidňuje. Mnoho škol zůstalo uzavřeno a i řada firem dovolila svým zaměstnancům, aby zůstali doma. Hodně obyvatel už také Tokio opustilo, další žádají o pasy. Na místní letiště přišly tisíce lidí s nadějí, že se jim podaří koupit letenky a dostanou se z města. Další odjíždějí v plných autobusech. Tokio opouští také zástupy cizinců.
13:23
Miliony obyvatel japonské metropole Tokio se podle agentury Reuters zásobují rýží a dalšími základními potravinami. Někteří také shromažďují zlato, v době krizí často dobře využitelné, a peníze. Právě snaha vybrat co největší hotovost zatím v mnohamilionovém městě způsobila asi největší komplikace. Už dvakrát během dne vypovědělo službu několik tisíců bankomatů jedné z místních bank.
13:13
Mluvčí japonské vlády se stal jedním z hrdinů sledu tragédií, které stíhají Japonsko. Zatímco premiér se sotva kdy ukáže, Jukio Edano takřka nemizí z obrazovky. Už čtyři dny nespal. Lidé mu na Twitter posílají vzkazy "Běž už spát" v obavách, že by se kvůli přepracovanosti mohl stát další obětí zemětřesení. (více zde)
13:02
Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ale českým jaderným elektrárnám problémy jako ve Fukušimě nehrozí. Česká zařízení jsou podle ní projektována i na případná zemětřesení, a to podle nejlepších mezinárodních standardů. (více zde)
12:52
Nedostatek elektřiny ale není zdaleka jediný problém. Více než 1,5 milionu domácností je bez tekoucí vody, asi 452 tisíc lidí zůstává v provizorním ubytování. Pro řadu lidí v postižených oblastech jsou jídlo i další základní potřeby nedostatkové. V některých částech země je množství nakupovaného zboží omezeno.
12:42
Problémy s elektrárnou a obavy z radiace zastiňují potíže, jimž po zemětřesení a následné tsunami čelí statisíce Japonců. Bez elektřiny je na severozápadě země v mrazivém počasí 850 tisíc japonských domácností. Obavy z možných výpadků proudu panují i v Tokiu, vláda proto požádala železniční společnosti, aby omezily provoz.
12:32
Příznivá zůstává meteorologická předpověď, protože vítr stále vane na jihovýchod, tedy směrem od Japonska na Tichý oceán. Přesto USA vyzvaly své občany, aby opustili oblast v okruhu 80 kilometrů od elektrárny, nebo alespoň nevycházeli ven. Japonská vláda rozšíření stávající dvacetikilometrové evakuační zóny neplánuje.
12:26
Francie do Japonska vyšle letadlo s 95 tunami bóru k omezení dopadů jaderné havárie.
12:20
Japonsko už sedmým dnem sužuje katastrofa nedozírných rozměrů. Po zemětřesení přišla vlna tsunami, která zabila přes pět tisíc lidí. Teď Japonce nejvíc straší únik radiace z poničené jaderné elektrárny Fukušima 1. Situaci několik dní na místě mapovala i reportérka MF DNES Lucie Suchá. (více zde)
12:07
V poškozené japonské elektrárně pokračuje boj s následky pátečního zemětřesení a tsunami. Obavy z velkého úniku radiace z reaktoru 3 se zatím nepotvrdily, vyhořelé palivo se ale zatím nepodařilo zvládnout. Pokračování otázek a odpovědí na Technet.cz. (více zde)
12:32
  • Japonsko záběry z vrtulníku

    Japonsko záběry z vrtulníku

11:50
Po rozhodnutí o odstavení zastaralé jaderné elektrárny Isar I v Bavorsku volají tamní politici a odpůrci atomu opětovně i po odpojení českého Temelína, který považují za stejně nebezpečný jako elektrárnu u Landshutu. Bojí se, že by v bezprostředním sousedství Bavorska mohlo dojít ke stejným problémům, se kterými nyní bojuje japonská jaderná elektrárna Fukušima. České úřady však ujišťují, že podobná havárie na jihu Čech nehrozí.
11:35
Ochlazování reaktorů 5 a 6 vodou podle mluvčího japonské vlády Jukia Edana ještě nezačalo, i když o něm již ve středu informovala agentura Kjódó. To podle agentury DPA ukazuje na často protichůdné informace, které z elektrárny přicházejí. Čínská vláda vyzvala Japonsko, aby o vývoji v elektrárně a nebezpečí radiace podávalo "okamžité a přesné" informace.
11:26
Vrtulníky, vespod vyztužené ocelovou deskou, uskutečnily během asi 20 minut nejméně čtyři přelety, při nichž shodily kolem 30 tisíc litrů vody. Kvůli radiaci nemohly posádky kroužit nad reaktorem, a proto nad místem pouze přelétaly. O to hůře se jim míří.
11:12
Kromě zemětřesení a tsunami Japonsko v uplynulých dnech postihly i další přírodní katastrofy. V pátek se v prefektuře Fukušima protrhla přehrada Fudžinuma a v neděli se na jihojaponském ostrově Kjúšú probudila k životu sopka Šinmodake. Naštěstí nezpůsobila žádné škody. Nyní zemi vycházejícího slunce trápí hlavně mrazivé teploty a sněžení.