Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Japonská vláda povolila návrat prvních evakuovaných od Fukušimy

  16:38aktualizováno  16:38
Japonská vláda se rozhodla částečně odvolat evakuační doporučení, která vydala po březnové nehodě v jaderné elektrárně Fukušima. Oblast tehdy musely opustit desítky tisíc lidí. V následujícím měsíci by se asi třetina z nich konečně mohla vrátit domů.

Odborníci měří výši radiace u malé holčičky z oblasti Fukušimy (24. března 2011) | foto: AP

V oblastech, které bezprostředně sousedí s fukušimskou elektrárnou, japonské úřady provedly po březnové havárii nucenou evakuaci. V některých dvacet a více kilometrů vzdálených oblastech byla evakuace dobrovolná.

Mnozí Japonci, již žijí v těchto místech, se ale pro odchod rozhodli, buď z obav o vlastní bezpečnost, nebo proto, že komunální služby po nucené evakuaci sousedních měst přestaly fungovat.

Vláda teď dospěla k názoru, že v některých obcích může evakuační opatření odvolat. Experti odhadují, že do svých domovů by se mohlo vrátit kolem 25 tisíc lidí. Úřady v březnu evakuovaly celkem 80 tisíc lidí.

20kilometrová zóna zůstává v platnosti

Dvacetikilometrová ochranná zóna zůstane jako oblast nucené evakuace v platnosti. Povinná evakuace bude nadále platit i v některých vzdálenějších městech, kde je úroveň radiace vyšší.

Podle vládních dozorových agentur i pracovníků poškozené elektrárny je nyní situace v okolí havarovaných objektů stabilnější a radiace je minimální.

"Doufali jsme, že evakuovaným lidem umožníme návrat co nejdříve, ale ukázalo se, že tento proces můžeme zahájit až po pěti měsících," řekl v Tokiu novinářům Goši Hosono, vládní zmocněnec odpovědný za likvidaci následků katastrofy. "V tomto ohledu budeme postupovat velmi obezřetně," dodal.

Oblasti, kde bylo či bude doporučení k evakuaci odvoláno, musejí v příštích týdnech vypracovat plány na dekontaminaci veřejných budov a revitalizaci služeb. Celý proces návratu se má řídit zvláštními směrnicemi, které vypracovala komise jmenovaná vládou.

Vláda dnes rovněž rozhodla, že lidé žijící ve vzdálenosti do tří kilometrů od elektrárny budou během srpna moci poprvé krátce navštívit své domovy. Předpokládá se, že do nejvíce zasažených oblastí se lidé budou moci vrátit nejdřív příští rok v lednu, i když mnozí experti tento termín zpochybňují.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz