Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kamarádka se mi vytrhla z ruky a utopila se, vzpomíná na tsunami Japonka

  8:06aktualizováno  8:06
Když před rokem zasáhlo Japonsko tsunami, byla šestnáctiletá Čihiro z městečka Rikuzentakata se svým plaveckým oddílem. Vlna ji smetla společně s kamarádkou, kterou držela za ruku. Proud byl ale silný a ony se pustily. Čihiro se zachránila, kamarádka ne. Život v Rikuzentakatě se od té doby zastavil, i po roce stále vypadá jako město duchů.

"Nikdy mě nenapadlo z týmu odejít. Vody jsem se bát nezačala, právě naopak. Snažím se teď trénovat co nejusilovněji. Dělám to pro členy týmu, kteří tsunami nepřežili," vypráví Čihira o tragédii, která před rokem postihla pobřežní města v Japonsku. Tsunami nepřežilo sedm plavců z Čihirina oddílu.

Zemětřesení v Japonsku

11. března 2011 v 14:46 místního času (6:46 SEČ) postihlo severovýchod Japonska zemětřesení o síle 9 Richterovy škály; šlo o největší zaznamenané otřesy v historii země vycházejícího slunce a páté nejsilnější zemětřesení na světě od roku 1900. Místy vyvolalo až 20metrovou vlnu tsunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží v regionu Tóhoku na největším japonském ostrově Honšú. Zemřelo 15 800 lidí, 3 300 lidí se stále pohřešuje a přes 5 000 lidí bylo zraněno.
                                ČTK

Když se před rokem země otřásla, přesunula se s oddílem do komunitního centra ve středu města. Budovu ale záhy zaplavilo tsunami. Čihiru voda strhla do skladiště. Popadla za ruku svou kamarádku a snažila se ji ze všech sil udržet. Proud byl ale příliš silný, nedokázala to. Musela kamarádku pustit a ona to nepřežila. Čihiro se zachránila díky vzduchové bublině, kam se jí podařilo dostat.

"Když jsem sama, musím na to pořád myslet," svěřila se britskému zpravodajskému serveru BBC. Plavecký oddíl teď musí trénovat v jiném městě, kam dojíždí vlakem skoro dvě hodiny.

V Rikuzentakatě dnes funguje jen obchodní dům, komunitní centrum a radnice. Všechna místa jsou zarostlá trávou a hustými keři. Nádherné pláže s bílým pískem jsou zdevastované.

"Nemůžeme nic dělat. Vláda slíbila, že nám pošle peníze na rekonstrukci, ale zatím jsme ještě nic nedostali," řekl starosta města Futoši Toba.

Život mu zachránilo narození syna

Podobně jsou na tom i lidé z Minamisanriku. "Po celý zbytek života budeme dávat město zase dohromady, aby tu mohly žít naše děti. Uděláme to pro ně rádi, protože naše rodiny tu žijí už celé generace," prohlásil s hořkým úsměvem na rtech Kendži Sato, který přežil díky tomu, že se mu těsně před katastrofou narodil syn.

Fotogalerie

Minulý rok 11. března totiž nebyl v sanatoriu, kde normálně pracuje. Ten den si vzal volno, jel se podívat do porodnice na svého syna, který přišel krátce předtím na svět. A to mu zachránilo život. Po zaplavení zbyly ze sanatoria jen ocelové trubky.

Zemřelo tam 70 lidí. "Jakmile jsem se přesvědčil, že je má žena i se synem v pořádku, šel jsem pomáhat do ulic. Celý další den jsem strávil identifikováním nalezených obětí," řekl agentuře Reuters, když slavil první narozeniny svého syna Haruse.

Tsunami nepřežilo 1 300 lidí z původních 17 tisíc obyvatel Minamisanriku. Spousta přeživších stále žije v provizorních obydlích na kopcích a život v jinak rušné rybářské vesnici skomírá.

V celém Japonsku zničilo zemětřesení a tsunami přes 330 tisíc budov, 2 000 komunikací, téměř 60 mostů a 25 železničních tras na celém východním pobřeží Honšú od Čiby po Aomori. Ostrov Honšú se po zemětřesení posunul o 2,4 metru východním směrem.

"Pacienty zaplavovala voda a já se mohl jen dívat"

Dvaatřicetiletý lékař Takeši Kanno ten den zrovna sloužil v nemocnici v Minamisanriku. Po zemětřesení se s personálem snažili pacienty co nejrychleji přestěhovat do pátého patra, kde byly konferenční místnosti.

Jaderná katastrofa

Tsunami výrazně narušilo chod jaderné elektrárny Fukušima, kde byl z provozu vyřazen chladicí systém, roztavila se většina palivových tyčí a došlo k úniku značného množství radiace. Havárie byla označena nejvyšším sedmým stupněm škály INES a zapsala se po bok nejvážnější jaderné katastrofy v dějinách v ukrajinském Černobylu. Až v prosinci se odborníkům podařilo zchladit reaktory natolik, že už z nich neunikalo významné množství radiace.
V červnu byla naměřena rekordní úroveň radiace v budově prvního fukušimského jaderného reaktoru 4 000 milisievertů za hodinu, průměrné přírodní ozáření člověka za rok je přitom zhruba 3,2 milisievertu.
Náklady na obnovu země japonská vláda vyčíslila na 190 až 310 miliard dolarů (5,4 bilionu korun), což z japonského neštěstí činí nejnákladnější přírodní katastrofu v historii.
                                 ČTK

"Nešla elektřina, nefungovaly výtahy, nahoře nebylo žádné lékařské vybavení," popisuje stěhování pacientů za zvuku sirén varujících před tsunami Kanno, o jehož příběhu napsal zpravodajský server ABC News.

Ze 107 pacientů jich stihli přemístit 35. Šedesát pět lidí v nemocnici zemřelo. "Díval jsem se, jak voda zaplavuje město, kde žije má rodina a přátele. Voda se dostala do nemocnice a zaplavovala lůžka s pacienty v nižších patrech. A já se na to mohl už jen dívat. Nikdy na to nezapomenu," vzpomíná na katastrofu Kanno.

O jeho hrdinství se dozvěděli ve světě a Takeši Kanno se dostal dokonce do žebříčku 100 nejvlivnějších lidí prestižního časopisu Time. Ohledně toho, jak se země dokázala s katastrofou vypořádat, má ale smíšené pocity.

Hory odpadků už sice z Minamisanriku zmizely, ale pořád tu stojí prázdné, nebo napůl zbořené domy, ve kterých nikdo nebydlí. Asi deset procent obyvatel se přestěhovalo jinam. Převážná většina ale stále čeká na rozhodnutí vlády, jak a kdy se začne město obnovovat.

"Tragédie dosud neskončila. Pokrok bude hodně pomalý, je to jako by se zastavil čas," říká Kanno. Ne každý ale chce nebo může čekat, až se vláda rozhoupe. Spousta lidí se přestěhovala za prací do jiných měst.

V Rikuzentakatě, kde bydlí Čihiro, žilo před tsunami 25 tisíc lidí, teď je tam o 5 tisíc lidí méně. I její rodina čeká, až bude moct začít s rekonstrukcí svého domu. Čihiro by si ve svém městě přála novou školu a bazén. "Když plavu se svými přáteli na nic nemyslím a vyčistím si tak hlavu. A to je důvod, proč mám plavání tak ráda," uzavírá dívka.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Zpití Rusové stříleli po vysokém vedení, pět okresů připravili o proud

Ilustrační foto.

Dva roky se nesmějí dotknout alkoholu dva lovci z Jakutska, kteří na počátku října připravili o elektrický proud 69...

KOMENTÁŘ: Zeman se vrací. Bude mít jeho ruská cesta nějaký výsledek?

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Prezident Miloš Zeman má za sebou pětidenní státní návštěvu Ruské federace. Setkal se s Vladimirem Putinem, zúčastnil...

Zeman na Urale chválil Zetor, pak dostal doktorát a uctil legionáře

Prezident ČR Miloš Zeman a gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kuvašev na...

Miloš Zeman v poslední den své návštěvy Ruska zavítal do Jekaterinburgu. Zúčastnil se semináře o spolupráci českých...Najdete na iDNES.cz