Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Japonci vypouštějí vodu z Fukušimy do moře, ulovili první radioaktivní ryby

  7:28aktualizováno  18:59
Japonským technikům se podařilo omezit samovolný únik vysoce radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima. Do Pacifiku kvůli tomu cíleně vypustili 11 500 tun mírně kontaminované vody. Panují obavy, co to udělá s životem v moři. Odborníci už odhalili stopy zvýšené radioaktivity v rybách.

Únik radioaktivní vody v 2. reaktoru jaderné elektrárny Fukušima. Fotografie poskytla společnost TEPCO (5. dubna 2011) | foto: AP

Technickým týmům se po usilovném snažení podařilo omezit množství vody, která samovolně uniká z praskliny v šachtě u druhého reaktoru, na kterou technici přišli o víkendu.

"Nemůžeme vlastně ještě změřit množství unikající vody, ale přesvědčili jsme se pouhým okem, že množství tekoucí vody se snižuje. Takže máme důvod být přesvědčení o tom, že naše opatření do jisté míry fungují," sdělil činitel společnosti TEPCO, která elektrárnu provozuje.

"Zkoušeli jsme nalít směs pilin, novin a cementu na stranu šachty, ale zdá se, že směs se do trhlin nedostala," řekl předtím náměstek ředitele japonské agentury pro jadernou bezpečnost Hidehiko Nišijama. Pak bylo jako poslední naděje označeno "tekuté sklo". "Také stále nevíme, jak moc je voda vytékající z reaktoru 2 kontaminována," připustil Nišijama.

Dvě mouchy jednou ranou

Vypouštění vody do moře ochladí reaktory a omezí šíření radioaktivity

Chlazení v jaderné elektrárně Fukušima přestalo fungovat po ničivém zemětřesení a tsunami 11. března. Operátoři od té doby ochlazují reaktory mořskou vodou, ta se ale hromadí a už pro ni nejsou skladovací prostory.

"Jde jen o lehce radioaktivní vodu," snažil se uklidnit mluvčí společnosti TEPCO. Podle mluvčího vlády Jukia Edana je voda asi stokrát více radioaktivní, než jsou povolené limity. Edano připustil, že vypouštění může mít výrazný dopad na oceán.

Úřady měří radiaci ve školách

Úřady v prefektuře Fukušima zahájily zvláštní program, při kterém odborníci změří úroveň radiace ve školách a na dětských hřištích. K nařízení je vedou obavy rodičů, kteří se svými potomky žijí v oblasti s poničenou jadernou elektrárnou Fukušima.

Za dva dny odborníci zkontrolují přes 1 400 škol a školek. Podle úřadů ale dětem nebezpečí nehrozí, tedy pokud žijí alespoň 30 kilometrů od elektrárny.

Zdroj: BBC

Technici potřebují udělat prostor pro daleko více kontaminovanou vodu, uvedl bez dalších podrobností zástupce japonské agentury pro jadernou bezpečnost Koičiró Nakamura. Ten se sešel s představiteli Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni.

Dosud Japonci vypustili asi čtvrtinu z plánovaných více než jedenácti tisíc tun vody. Vypouštění má trvat do pátku. V elektrárně je prý celkem asi 60 tisíc tun vysoce radioaktivní vody.

"Chceme předejít vážnějšímu nebezpečí," dodal Nakamura s tím, že úřady zatím neplánují rozšíření dvacetikilometrové evakuační zóny kolem fukušimské elektrárny.

"To ale neznamená, že v budoucnu nemůže dojít ke změně," poznamenal. Lidem, kteří žijí v desetikilometrovém pásmu za touto zónou, úřady evakuaci doporučily. Ti, kteří přesto zůstali, nemají vycházet ze svých domovů.

Obyvatelé z oblasti kolem elektrárny mají od firmy TEPCO dostat do konce měsíce první odškodnění. Firma jeho výši dohodne s vládou a předběžné platby by se měly týkat asi 80 tisíc evakuovaných obyvatel. Škody utrpěli i farmáři z okolí zdecimované elektrárny, kteří nemohou prodávat svou zeleninu.

Obří vor, který z japonské elektrárny Fukušima odveze část radioaktivní vody (5. dubna 2011

Obří vor, který z japonské elektrárny Fukušima odveze část radioaktivní vody (5. dubna 2011

Záchranáři hledají těla Japonců zabitých vlnou tsunami  (5. dubna 2011)

Záchranáři hledají těla Japonců zabitých vlnou tsunami (5. dubna 2011)

Japonští technici se snaží odstranit kontaminaci radioaktivitou v elektrárně Fukušima (4. dubna 2011)

Japonští technici se snaží odstranit kontaminaci radioaktivitou v elektrárně Fukušima (4. dubna 2011)

Firma už vydala po dvaceti milionech jenů (asi čtyři miliony korun) devíti obcím. Jedna z nich kompenzaci odmítla, TEPCO má prý peníze dávat rovnou občanům.

Boj s prasklinami a přehříváním

Fukušimští inženýři se zatím už týdny neúnavně pokoušejí odstranit potíže v jaderném zařízení. Uvažují o zabetonování bloků, to jim ale nedoporučují ruští kolegové, kteří mají zkušenost se sarkofágem v Černobylu. Nejprve musejí vyřešit chlazení, pak teprve mohou betonovat, protože jinak budou opravy ještě složitější.

Pošlete pomoc a získejte odznak Věry Čáslavské

Věra Čáslavská se zlatým odznakem za absolutní vítězství na olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu.

Zapojte se do sbírky organizace Adra a iDNES.cz a získejte odznak gymnastky Věry Čáslavské z olympiády v Tokiu

* Povinné údaje:
Číslo účtu veřejné sbírky: 40284028/0300
Variabilní symbol: 3944
(pro sbírku iDNES.cz)

* Údaje nutné pro soutěž o odznak Věry Čáslavské:
Specifický symbol:
rodné číslo
Zpráva pro příjemce: jméno a příjmení

Mnozí experti souhlasí s vypouštěním radioaktivní vody do oceánu. "Je to nejlepší ze špatných řešení," uvedla i šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Radiace se v oceánu rychle rozředí, nikdo ale přesně neví, jaké budou dlouhodobé důsledky velké kontaminace.

Japonsko také požádalo Rusko o vyslání speciálního plavidla pro likvidaci radiace v elektrárně. Toto plavidlo je používáno například při vyřazování jaderných ponorek z provozu.

Do boje s radiací se vydává i další plavidlo. Až deset milionů litrů kontaminované vody má pojmout obří vor, který dosud sloužil jako umělý plovoucí ostrov rybářům v přístavu města Šimizu na jihovýchodě Japonska. Těleso o délce 136 metrů a šířce 46 metrů má do Fukušimy dorazit odhadem 16. dubna.

Stopy radioaktivity v rybách

Odborníci také nově odhalili stopy zvýšené radioaktivity v rybách, vláda proto zvažuje podobné restrikce, jaké už dříve uvalila na některé druhy zeleniny. Ryby s vyššími hodnotami radioaktivního jódu a cesia se objevily v sítích rybářů z prefektury Ibaraki.

Japonské úřady proto poprvé stanovily provizorní limity radiace v rybách. Některé z těch, které byly u pobřeží uloveny v pátek, by přitom stanovené limity nesplňovaly. Úřady zaznamenaly v zemi vycházejícího slunce řadu případů kontaminované zeleniny, mléka a vody, které vyvolávají obavy v celém regionu (více zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jen vztyčit vlajku nestačí, budeme létat na Mars, i dál, vyhlásil Trump

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump vydal nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a později i na Mars....

Zemřel americký voják, co zběhl do KLDR. V jejích filmech pak hrál padouchy

Bývalý americký voják Charles Jenkins na snímku z roku 2004 po svém propuštění...

Ve věku 77 let zemřel bývalý seržant americké armády Charles Jenkins, který zběhl v roce 1965 od své jednotky do...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...Najdete na iDNES.cz