Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Janov se kvůli G8 uzavřel

  0:01aktualizováno  0:01
Schůzka skupiny zemí G8 začíná v Janově až v pátek, už teď je však prakticky uzavřen. Nervozitu v Itálii zhoršují i dopisní bomby. V severoitalském Janově, kde se v souvislosti se summitem sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska (G8) očekává na 100 000 aktivistů vystupujících proti globalizaci, přijaly úřady rozsáhlá bezpečnostní opatření. Hlavní demonstrace se očekává v sobotu, druhý den vrcholné schůzky, která skončí v neděli.

Místo konání summitu, Dóžecí palác, kde budou jednat šéfové států a vlád G8, a objekty, kde budou i s delegacemi ubytováni, jsou spolu s historickým centrem Janova označeny jako červená zóna.

Ta je obklopena betonovými bloky, na nichž jsou umístěny kovové sítě vysoké čtyři metry. Do této zóny bude smět vstoupit jen ten, kdo bude mít zvláštní povolení, a její řádně registrovaní obyvatelé.

Jako ochranný pás červené zóny bude sloužit zóna žlutá, která ji obklopuje a v níž bude zavedeno omezení provozu.

Od středy do 22. července je v Janově také uzavřeno jedno ze dvou hlavních nádraží a letiště. Prefektura nakonec souhlasila s tím, že nechá otevřeno jedno nádraží, aby se z města nestala úplně nepřístupná pevnost, jak namítali četní italští poslanci a představitelé protestujících skupin.

Na italských hranicích je zavedena od 14. do 21. července pasová kontrola: vláda dočasně pozastavila volný pohyb osob v rámci schengenské dohody. Bezpečnost v Janově zajišťuje téměř 18 000 mužů v uniformě: 7000 policistů, 5000 četníků, 1500 celníků, 2000 vojáků a 200 členů lesní stráže.

Navzdory rozsáhlým opatřením však nervozita kolem G8 neklesá. Na řadě míst se totiž objevily zásilky s nastraženými náložemi. Balíček se zápalnou bombou ve středu obdržela například italská firma Benetton v Ponzanu na severu Itálie. Balíček začal hořet, když jej otevřeli příslušníci kurýrní služby této firmy.

Policie dále informovala, že v obálce adresované starostovi Janova byly kulky ráže 38 a fotografie Vittoria Agnoletta, mluvčího Genoa Social Forum, které seskupuje asi tisícovku organizací protestujících proti globalizaci.

Dva falešné poplachy zaznamenala také policie v Miláně. Krátce po poledni explodovala obálka obsahující výbušninu také v sídle jedné ze soukromých televizních stanic italského premiéra Silvia Berlusconiho Tg4 v Miláně.

Obálka byla adresována jmenovitě řediteli zpravodajství Tg4 Emiliu Fedemu a byla doručena v úterý. Sekretářka, která obálku otevřela, byla ihned převezena do nemocnice v těžkém šoku a s popáleninami na rukou.

V pondělí utrpěl těžká zranění na rukou a v obličeji mladý karabiník, když otevřel obálku s výbušninou na policejní stanici v Janově.

Boj proti globalizaci nese násilí, ale i rozsáhlé škody

Zasedání světových organizací provázejí již řadu let masové protesty, které se až do roku 1999 obcházely bez větších násilností. Zlom nastal po konferenci Světové obchodní organizace (WTO) v americkém Seattlu:

Prosinec 1999 - Tisíce demonstrantů znemožnily včasné zahájení ministerské konference WTO v Seattlu. Policie použila slzný plyn a plastické projektily a v centru města byl vyhlášen noční zákaz vycházení.

Leden 2000 - Proti Světovému hospodářskému fóru (WEF) protestovalo ve švýcarském Davosu na 2000 demonstrantů. Při protestech byly poškozeny výkladní skříně, policie použila gumové projektily, slzný plyn a vodní děla.

Duben 2000 - Tisíce lidí blokovaly ulice kolem sídel MMF a SB ve Washingtonu s cílem bránit delegátům v účasti. Policie použila slzný plyn.

Září 2000 - Demonstranti narušili zahájení konference pořádané WEF v australském Melbourne. Zablokovali přístupové cesty k hotelu, kde se setkání konalo, a asi 200 z 800 účastníků se na konferenci nedostalo. V pouliční bitky a ničení majetku přerostly demonstrace v den zahájení 55. výročního zasedání MMFa SB v Praze. Nejradikálnější z celkem asi 12000 protestujících použili proti policii dlažební kostky a zápalné láhve. Zraněno bylo 600 osob, hospitalizováno bylo 19 policistů a 13 aktivistů.

Prosinec 2000 - Při potyčkách s demonstranty, kteří se sjeli do Nice kvůli summitu EU, použila policie slzný plyn.

Březen 2001 - Asi 4000 policistů zasahovalo proti 50 000 demonstrantům, kteří protestovali proti konferenci Světového fóra v italské Neapoli.

Duben 2001 - 46 policistů a 150 demonstrantů bylo zraněno při střetech antiglobalistů s policií během zahájení celoamerického summitu v Quebeku.

Červen 2001 - Během střetů, které provázely vrcholnou schůzku EU v Göteborgu, byli postřeleni dva demonstranti. Zraněno bylo 56 policistů.

Jeden z odpůrců globalizace si zkouší plynovou masku ve speciálním vlaku, který byl vypraven ve středu z Říma do Janova. Summit sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (G8) začne 20. července v Janově. (18. července 2001)

Policejní potápěči hlídkovali v janovském přístavu před nadcházejícím víkendovým summitem sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska (G8). V rámci rozsáhlých bezpečnostních opatření, která přípravy na summit provázejí, nevpustily do Itálie bezpečnostní složky nejméně 686 lidí. (18. července 2001)

Policejní potápěči hlídkovali v janovském přístavu před nadcházejícím víkendovým summitem sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska (G8). V rámci rozsáhlých bezpečnostních opatření, která přípravy na summit provázejí, nevpustily do Itálie bezpečnostní složky nejméně 686 lidí. (18. července 2001)

Italští policisté zkoumají obálku, která explodovala v sídle jedné ze soukromých televizních stanic italského premiéra Silvia Berlusconiho Tg4 v Miláně. Obálka byla adresována řediteli zpravodajství Tg4 Emiliu Fedemu a byla doručena den předtím. (18. července 2001)

Ministři zahraničí sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa a Ruska (G8) ukazují své japonské kolegyni Makiko Tanakové její místo před společným fotografováním po prvním dnu dvoudenní schůzky, která začala v Římě. (18. července 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Najdete na iDNES.cz