Lobbista Janoušek nastoupil k výkonu trestu, je v brněnské věznici

  10:42aktualizováno  16:59
Lobbista Roman Janoušek v úterý nastoupil do vězení, přestože požádal soud o odklad trestu kvůli zdravotnímu stavu. Samotná žádost totiž nemá odkladný účinek. Soud žádost sice obdržel, nicméně zabývat se jí bude až ve středu. Janoušek je podle zdroje ČTK v brněnské věznici, kde je i nemocnice.

Roman Janoušek před jednáním u Vrchního soudu v Praze (16. září 2014). | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Odsouzený Roman Janoušek nastoupil do výkonu trestu,“ řekla iDNES.cz Hana Löffelmannová, mluvčí Generálního ředitelství vězeňské služby. Zdroje agentuře ČTK potvrdily, že Janoušek je ve vězení v Brně, kde je i specializované nemocniční zařízení.

V průběhu úterý nebylo jasné, do které věznice Janoušek nastoupí. Podle rozhodnutí soudu mělo jít o ruzyňskou, kde na jeho příjezd čekali novináři.

Spekulovalo se, že kvůli zdravotnímu stavu může nastoupit i do pankrácké věznice. „V České republice jsou dvě vězeňské nemocnice - na Pankráci a v Brně,“ řekla iDNES.cz mluvčí věznice na Pankráci Lucie Kováčová. „V obecné rovině je možné, že odsouzený kvůli zdravotním důvodům nastoupí k výkonu trestu do jiné věznice. Dnes jsme přijali pět vězňů a předpokládám, že všichni měli nastoupit k nám,“ upřesnila Kováčová.

V objektu brněnské věznice funguje vězeňská nemocnice s rehabilitačním, specializovaným a psychiatrickým pavilonem. Specializovaný pavilon se skládá z interního oddělení, infekčního oddělení, jednotky intermediální péče a oddělení následné lékařské péče. Podle webu Vězeňské služby je v nemocnici k dispozici celkem 175 lůžek.

Soud s Janouškem

Podle deníku Blesk, který byl u převzetí výzvy k nástupu do výkonu trestu, měl Roman Janoušek nastoupit do vězení právě v úterý 18. listopadu. „Mohu potvrdit, že jsme obdrželi doručenku, která potvrzuje, že odsouzený si převzal rozhodnutí o nástupu do výkonu trestu. Odsouzený má nastoupit do ruzyňské věznice 18. listopadu mezi osmou a šestnáctou hodinou,“ sdělila iDNES.cz mluvčí městského soudu Markéta Puci.

„Soudce zítra (ve středu) zváží další postup ohledně žádosti odsouzeného o odklad nástupu,“ řekla Puci. Neznamená to však, že soudce ve středu rozhodne.

Lobbistův advokát Vít Široký už dříve uváděl, že jeho klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku. Široký se k Janouškovu nástupu podle své kolegyně z advokátní kanceláře Markéty Hrubé nechce nijak vyjadřovat.

Podle trestního řádu odloží předseda soudního senátu výkon trestu odnětí svobody na potřebnou dobu, jestliže „z lékařské zprávy o hospitalizaci odsouzeného v lůžkovém zdravotnickém zařízení nebo z jiných skutečností vyplývá, že by výkon trestu ohrozil život nebo zdraví odsouzeného“.

Pokud však soud dospěje k závěru, že takovým důvodům nedošlo, vyzve odsouzeného, aby zprávu o svém zdravotním stavu předložil až příslušné věznici, a to nejpozději při nástupu výkonu trestu. Jestliže věznice zjistí, že zdravotní stav odsouzenému skutečně neumožňuje, aby se trestu podrobil, navrhne soudu buď odklad trestu, nebo přerušení jeho výkonu.

Věznice mají ohlašovací povinnost

„Obecně platí, že odsouzení dostanou výzvu k nástupu. Běžně mají nastoupit v pracovní den mezi osmou a šestnáctou hodinou,“ vysvětlila iDNES.cz mluvčí Löffelmannová běžný postup vězeňské služby.

Pokud odsouzený nenastoupí do výkonu trestu, věznice mají ohlašovací povinnost u soudu. Podle Puci věznice většinou soudy neinformují hned v tentýž den. „Soud zpravidla rozhodne, aby policie doprovodila odsouzeného,“ upřesnila Löffelmannová.

Opilý lobbista porazil v roce 2012 v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu, a z místa srážky ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest o 1,5 roku zpřísnil. Janoušek navíc po propuštění na svobodu nebude smět sedm let řídit.

Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku a že projevil snahu napravit následky činu, když ženě vyplatil odškodné ve výši 900 tisíc korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Soud zpřísnil Janouškovi trest v půlce září:

Autoři: ,


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Další z rubriky

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Gang převážející migranty vedl Egypťan, jeho žena překládala, říká obžaloba

Zleva Mohamed Tahier Sayed Mohamed Hassan, jeho manželka Irena Hassanová...

Okresní soud v Lounech dnes otevřel případ mezinárodního gangu, který podle žalobce vydělával na převozu nelegálních...

Řidič nedodržel odstup a nezvládl úhybný manévr, karambol ucpal silnici

Následky nehody tří aut na cestě obcemi Držovice a Olšany u Prostějova. (12....

Srážku tří vozů zavinil na Prostějovsku řidič, který nedodržel bezpečný odstup. Při úhybném manévru totiž narazil nejen...Najdete na iDNES.cz