Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Janota zůstal kvůli dalším úsporám. Fischer se tvrdě pustil do stran

  9:14aktualizováno  18:24
Ministr financí Eduard Janota zůstává na svém postu. Ještě před volbami chce zkusit prosadit další úsporný balíček. Ten by pomohl srazit schodek rozpočtu na rok 2011. Janota se na tom dohodl s premiérem Janem Fischerem, který se tvrdě obul do stran - vláda podle něj nemůže nahrazovat neschopnost či neochotu stran spolupracovat.

Ministr vnitra Martin Pecina a ministr financí Eduard Janota před schůzí vlády. (14. prosince 2009) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Fischerova vláda dala jasně najevo, že už v parlamentu nespoléhá na pomoc stran, které ji sestavily. "Vláda, jejímž jsem předsedou, se v Poslanecké sněmovně neopírá o jasně definovanou koalici politických stran," řekl premiér po jednání kabinetu.

Ministry nominovala ODS, ČSSD a Strana zelených. Zatímco občanští demokraté umožnili přijetí rozpočtu se schodkem 162,7 miliardy korun jen neúčastí na hlasování, sociální demokracie prosadila řadu změn a hlasovala pro rozpočet aktivně, stejně tak zelení.

Ministr Janota řekl po jednání vlády iDNES.cz, že ještě před jarními volbami do Sněmovny chce poslancům předložit další soubor úsporných opatření, aby o něm v době vrcholící předvolební kampaně jednali a hlasovali. "Vláda se tím bude zabývat někdy v březnu a pak to půjde do Sněmovny," řekl Janota.

Další úspory podporuje jen Kalousek

Ministr Janota to bude mít se schválením balíčku č. 2 těžké

Nevnímá nový pokus prosadit úspory jako "donquijotský". Úspory na straně výdajů, ale i změny na straně příjmů navrhne proto, že je považuje za správné a potřebné. Podle něj je na politických stranách, aby voličům předvedly, zda jim opravdu jde o to, aby se stát nezadlužoval.

Jenže lehce se může stát, že Janota narazí - stejně jako při schvalování rozpočtu minulý týden. To poslanci ČSSD a KSČM přes nesouhlas vlády překopali rozpočet a přesunuli 12 miliard korun na sociální služby, platy učitelů, policistů a dalších státních zaměstnanců. Peníze přidali také zemědělcům.

"Hlasování je na odpovědnosti samotných stran a jejich vyjednávání," uvedl k tomu v pondělí Fischer. Nechtěl příliš předjímat, co udělá, když ČSSD v lednu prosadí další zvyšování schodku v podobě zachování mateřské na úrovni letošního roku a vyplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci.

Fischer sice po dotazu iDNES.cz, jak by se pak vláda zachovala a kde by dál šetřila, strany výslovně varoval před schválením úprav zákonů, které by dál zvýšily schodek rozpočtu. O "plánu B" - tedy co by vláda udělala, kdyby levice prosadila úpravy mateřské a nemocenské, ale mluvit nechtěl.

Zkusí přesvědčit strany, že dluh nesmí růst

Janota dokonce po přijetí rozpočtu s levicovými úpravami zvažoval rezignaci. Fischer ho ale přesvědčil, aby setrval. Právě proto, že se společně ještě jednou pokusí parlament přesvědčit, že stát musí šetřit, aby se nezvyšovalo jeho zadlužení. A to i za cenu takových opatření, jakým by bylo třeba osekání státní podpory stavebního spoření.

"Za vysokou přidanou hodnotu mé vlády jsem vždy pokládal skutečnost, že nejde o kabinet levicový ani pravicový, ale o kabinet odborníků. A za takový ho chci považovat i nadále. Jedním z takových odborníků je pro mne i ministr financí Eduard Janota," citoval po ranní schůzce Fischera mluvčí vlády Roman Prorok.

Dobře informovaný zdroj iDNES.cz již před schůzkou řekl, že Janotovo rozhodnutí bude záviset hlavně na tom, zda bude chtít pokračovat i premiér Fischer. - čtěte Janota: V pondělí se rozhodne, zda zůstanu ministrem

Odpoledne se pak vláda dohodla, že i když jí levice překopala rozpočet, pokusí se v příštím roce udržet deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

K tomu budou muset jednotlivá ministerstva dodržet přísná pravidla. Například v příštím roce nemůžou bez souhlasu vlády využít pět procent plánovaných výdajů. Výjimku budou mít jen resorty obrany a zemědělství. Tím chce vláda ušetřit čtyři miliardy korun. Další 3,1 miliardy hodlá proškrtat v jednotlivých kapitolách nebo je vzít z rozpočtové rezervy.

Pokud by se takto nešetřilo, může se podle Janoty deficit veřejných rozpočtů dostat až na úroveň 5,7 procenta hrubého domácího produktu. To by bylo pro vládu zcela nepřijatelné, prohlásil premiér Fischer.

Je Eduard Janota dobrým ministrem financí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 13573
NE 1465


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz