Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jankovského firmu prověřují detektivové, získala zakázku od IKEM

  12:23aktualizováno  14:04
Detektivové z protikorupční policie se zabývají zakázkou za 20 milionů, kterou loni získala rodinná firma ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského od IKEM. Společnost Phar Service, kterou po volbách do Sněmovny převzal Jankovského syn, díky tomu výrazně zvýšila svůj obrat.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský není příznivcem toho, aby u firem ucházejících se o státní zakázky musel být známý vlastník. | foto: Profimedia.cz

Deníku Právo to potvrdil dobře informovaný zdroj blízký šetření, mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek se k tomu ale odmítl vyjádřit.

Obchod souvisel se stavbou hybridního operačního sálu v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Jankovský ho uzavřel  za Phar Service pouhý den poté, co ho Věci veřejné nominovaly na ministra vlády premiéra Petra Nečase (ODS).

V té firmě už nefiguruji, brání se Jankovský

Jankovský (VV) jakýkoliv střet zájmů odmítá. "O tu zakázku jsem žádal v době, kdy jsem vůbec nevěděl, že budu ministrem. A je nesmysl, že by z mé účasti ve vládě firma profitovala," řekl Právu Jankovský s tím, že do soutěže o zakázku se jeho firma přihlásila ještě před volbami.

V té době byl většinovým vlastníkem a působil jako předseda představenstva. O několik dní později pak vedení společnosti předal synovi.

Jankovský zdůrazňuje, že ministerstvo pro místní rozvoj nemá se zdravotnictvím nic společného. "Phar Service je jednou z mála firem schopných dodávat taková řešení, která splňují přísné předpisy spojené s provozem zdravotnických či laboratorních zařízení," stojí ve zprávě, kterou médiím rozeslalo tiskové oddělení jeho resortu.

Jankovský také popírá, že by se díky dvacetimilionové zakázce firmě zvýšil výrazně obrat. "Firma Phar Service měla podíl zakázek od veřejných zadavatelů konstantní, zhruba 26 milionů korun ročně, tzn. necelých 10 % obratu," dodává.  

Opozici takové vysvětlení nestačí. "Apeluji na ministra Jankovského, aby tyto vážné informace o podivných zakázkách okamžitě vysvětlil na základě jasných faktů, nikoli neustálým opakováním svého vlastnického vyvázání se z firmy," reagoval stínový ministr pro místní rozvoj Jiří Zimola (ČSSD).

Zakázky se hrnou dál

Zakázku za 20 milionů Jankovského rodinná firma navíc nezískala ve standardním tendru, ale v tzv. zúženém řízení, ve kterém se vybírá pouze z pěti předem oslovených firem. O takovém systému mluvil šéf Motola Miloslav Ludvík na videonahrávce z výjezdní porady nemocnice.

"Páni přednostové a primáři samostatných oddělení velmi dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak: je pět firem, které mohou dodat materiál. Tak se řekne firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje, firma E se zúčastní. Příště se to prohodí. Fakt si myslíte, že to nevím?" rozkryl Ludvík v nahrávce fungování soutěží v Motole.

V srpnu získala rodinná firma už pod vedením Jankovského juniora tři další zakázky. Osmimilionovou objednávku od Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a další dva kontrakty od IKEM.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz