Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Janečkův plán nepřinese zázraky, míní kritik poměrů v ČT Kraus

  17:29aktualizováno  6. března 16:00
Česká televize je příběhem pevné telefonní linky, kterou válcují mobily, říká v rozhovoru pro MF DNES moderátor a věčný kritik fungování ČT Jan Kraus. V "záchranném plánu", který představil generální ředitel televize Jiří Janeček, se mu zamlouvá jen to, že by každý ze čtyř programů ČT měl vlastního šéfa.

Ředitel Jiří Janeček představil radě teze svého plánu. Česká televize se zjevně ocitla na rozcestí...
Také si myslím, že je na rozcestí, ale na úplně jiném rozcestí, než si je schopna připustit. Televize veřejné služby se dostává v celé Evropě do podobné situace jako pevná telefonní linka. Doba, kdy jste se těšili na osmou hodinu na oblíbený pořad, skončila, stejně jako doba, kdy jste musel být v šest doma, protože bude někdo volat. Jde jen o to, o jaký pořad budete mít zájem. Pak si už vyberete způsob distribuce – televizi, počítač nebo mobil.

Ale když použiji váš příměr s osmou hodinou, tak televize má přece ještě jednu možnost: nabídnout v tu dobu takový "trhák", nějaký televizní "Avatar", který jinde nenajdou, že prostě před obrazovku rádi zasednou.
Už si nejsem jistý. Budu mít výborný pořad, ale jedna televize mi ho nabídne v osm a druhá televize v době, kdy ho budu chtít. Dám vám příklad (Kraus zapíná notebook a ukazuje nabídku jedné satelitní televize – pozn. red.).

ČT je kritizována i za to, že nepřináší vlastní moderní tvorbu – seriály typu 24 hodin, byť samozřejmě levnější, a další. Není to cesta, co nasadit právě v osm večer?
To, o čem mluvíte, je pořád šance, ale to se nepovede u každého díla. K tomu potřebujete peníze, dobré lidi a trochu štěstí. Česká televize ustrnula a mnoho lidí tam pracuje mnoho let. Ztratila přehled o tom, kam se televizní žánry vyvíjejí. Měla by přinášet díla, která publikum provokují a do kterých komerční televize nepůjde, protože neosloví masové publikum.

Jan Kraus

Od roku 2004 zve hosty do talk show Uvolněte se, prosím na ČT. Vedl Český filmový a televizní svaz. Kraus patří k tradičním kritikům poměrů v České televizi a její rady. Stěžoval si například, že ČT nechce reprízovat z politických důvodů díl jeho show s političkou Kateřinou Jacques, která nedokázala odpovědět na to, co je biomasa. S radními se také střetl, když kritizovali "nevyvážený" díl s Helenou Vondráčkovou, v němž neměla prostor Marta Kubišová.

Generální ředitel Jiří Janeček ve středu přednášel o nové struktuře manažerů, ale ne už tolik, co vlastně uvidíme na obrazovce. U čeho by se při reformě mělo začít?
V České televizi se restrukturalizuje už deset let. Nová koncepce počítá s šéfy čtyř kanálů a pěti řediteli, kteří tvoří "programovou radu". To nejde. Kolektivní rozhodování vede k nulové odpovědnosti, to je oblíbený český trik, že pak všichni řeknou: Já hlasoval pro, ale oni mě přehlasovali. Za kanál ať je odpovědný ředitel, ale nikdo nad ním. Ať se ukáže, jak se mu povede. České televizi zvoní hrana, jenom ona to neví. Tenhle plán nepřinese zázraky, alfa omega jsou lidi – tvůrci, interpreti, osobnosti, dobří manažeři.

Takže Jiří Janeček by měl podle vás přijít a místo výkladu o manažerské struktuře říci, že pro ČT angažuje pana XY, eso v oboru scenáristiky, dramaturgie nebo herectví, který televizi pomůže pozvednout?
Vy ta esa tady jen tak nenajdete. Musíte je hledat a věnovat tomu úsilí. Tohle, co říkáte, je zjednodušeně pravda. Nevím, jestli oni vnímají, že zabořit se do těch studií o organizaci vede k tomu, že ztratí povědomí o produktu, který lidem předkládají.

Myslíte, že v České televizi vládne přezaměstnanost?
Někdy vám může větší množství lidí nahrazovat zastaralejší technologie. To nevím. Tady zrovna zmiňují (Kraus listuje restrukturalizačním plánem – pozn. red.), že se pokusí přesunout výrobu ven a nakupovat u externích tvůrců. Ale nevím, jestli na ty pořady budou mít, nebo zda jim je nevezme konkurence. Ten restrukturalizační plán je pro mě neakceptovatelný i proto, že má v sobě prvky tajemnosti – pan ředitel dal plán Radě ČT a ona jej možná dá koncesionářům. Ale Česká televize je moje televize, je i vaše.

Ale s takovou skepsí se buďto můžeme smířit s tím, že Česká televize bude "jedna z mnoha", nebo ji rovnou zrušit a ušetřit sedm miliard ročně...
To není skepse. Ale je skutečně na zvážení, jestli má Česká televize dál existovat. Pokud má pro lidi smysl, lidé vám to dají najevo. Před deseti lety kvůli televizi naplnili Václavské náměstí při stávce. Dnes vyjadřují skepsi jako já. Dnes dá i komerční podnikatel televiznímu tvůrci kus svobody, když mu na oplátku tvůrce pomůže vydělat.

Když se porozhlédneme po Evropě, snad každá země má státní nebo veřejnoprávní televizi. Nebylo by zrušení ČT něco podobného jako zrušení prezidenta?
I britská BBC historicky šetří a uvažuje o dvou kanálech (dnes jich má třináct – pozn. red.). Já neříkám: zítra zrušit Českou televizi. Když ztratí sledovanost, tak zahyne sama. Pak nebude platit ani argument, že vysílá pro menšiny, protože mně by se také nechtělo přispívat na bar v ulici, kam chodí jen Franta s Lojzou a říkají, že se tam kulturně vyžívají. To ať se pak vyžívají za své. Jak to, že má pořád Česká televize poloviční sledovanost zpravodajství proti Nově, když zpravodajství je její vlajkovou lodí?

Česká televize také hodně řeší, jak spravedlivě schvalovat, komu se co povolí točit, aby si tvůrci nestěžovali na diktátorské způsoby nebo na protekci. Jak tomu zamezit?
Tak, jak to už jednou fungovalo. Existovaly tvůrčí skupiny, které mezi sebou soutěžily. Rušily se proto, že údajně dělaly dvě nezávisle na sobě stejnou látku, ale to je drobnost oproti ztrátě té výhody konkurence a soutěživosti. Vědělo se, že Čestmír Kopecký je otevřený alternativním věcem, někdo zase věděl, že má chodit za Borovanem.

Pojďme k jedné aktuální diskusi: Má Česká televize vysílat před sedmou večer archivní komunistické zprávy, což teď kritizuje ministr Michael Kocáb?
Já ho chápu. Když se na ně podívá někdo bez vědomí kontextu, tak dojde k přesvědčení, že socialismus byl poměrně idylický režim. Já bych k tomu dal nějaké vysvětlivky – zaprvé, že všechno, co se tam říká, je lež. A třeba bych doplnil malou statistiku, kolik činil průměrný plat na Západě a kolik v komunistickém Československu. Mě ty záběry neděsí, ale rozumím argumentu, že dvacet let po válce také nevysílali projevy Josefa Goebbelse.

Když už se vedou diskuse o obsahu České televize, jedna se týká i vašeho pořadu Uvolněte se, prosím. Kde máte hranice, jakého ještě pozvat hosta, a jakého už ne? Pozval byste třeba vraha Jiřího Kajínka?
Ano, ale za Kajínkem bych spíš zajel do věznice, než aby tu seděl v poutech. Kajínek není běžný vrah, dva ministři spravedlnosti vyjádřili pochybnosti, pokud jde o vyšetření jeho případu. Mě na Kajínkovi zajímají argumenty, proč tvrdí, že je nevinný. I já patřím k těm, kteří chtějí obnovení případu. To není jako vzít sem jen tak nějakého vraha. Ten, který se soudil o punčochy (Ivan Roubal – pozn. red.), mě nezajímá.

Myslíte, že si šéfredaktor sportu Ota Černý zaslouží kritiku a odvolání z funkce za to, že nezajistil některé důležité přenosy?
Myslím, že stanici ČT4 Sport nepotřebujeme. Škoda peněz. Mám Eurosport, Sport 1, Sport 2, 3, 4, 5. Ten čtvrtý kanál měl být publicistický, ať tam debatují politici. O to méně by tím zatěžovali normální vysílání.

Dobře, abychom jen nekritizovali. Co diváka Krause v České televizi třeba v posledním půlroce zaujalo?
Třeba se povedl seriál Vyprávěj. Měl docela dobrá čísla sledovanosti a byla to původní tvorba, která mi nepřišla úplně scestná. Jinak já si sestavím veřejnoprávní program ze satelitů, na který "česká" nemá.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Místo urážek pomoc. Sbírka podpoří žáky teplické školy i romské studenty

Tablo prvňáků, které zveřejnil Teplický Deník, vyvolalo na Facebooku vlnu...

Případ výhrůžných komentářů pod fotkou prvňáků z teplické základní školy vzbudil nejen pohoršení, ale také...

Komunističtí poslanci chodili jako tělo bez duše, vzpomíná Kudláček

Libor Kudláček (v popředí druhý zleva) se svými politickými kolegy z Občanské...

Jak málo v listopadových dnech roku 1989 stačilo, aby události změnily člověku život? Libora Kudláčka, spoluzakladatele...

Janoušek by se nemusel vrátit za mříže, soud zvažuje upuštění od trestu

Roman Janoušek byl odsouzen k trestu čtyř a půl roku za to, že v březnu 2012...

Lobbista Roman Janoušek, odsouzený za to, že v opilosti srazil ženu autem a ujel, by se nemusel vrátit znovu za mříže....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.