Jana Nečasová dostala trestním příkazem roční podmínku. | foto: LN - Tomáš Hájek

Jana Nečasová dostala roční podmínku za zneužití zpravodajců

  • 1113
Obvodní soud pro Prahu 1 uznal vinnou někdejší šéfku kabinetu Janu Nagyovou, nyní Nečasovou. Ve větvi kauzy, která se týká zneužití vojenského zpravodajství, dostala trestním příkazem roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Po stejnou dobu nesmí pracovat ve státní správě.

Trest, na nějž upozornila Česká televize, potvrdil serveru iDNES.cz olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. „Dostali jsme vyrozumění, že trestním příkazem byl této osobě uložen podmíněný roční trest s odkladem na čtyři roky. Stejnou dobu nesmí pracovat ve vedoucí funkci ve státní správě,“ uvedl Ištvan.

Případ tím nekončí. Žalobci totiž proti rozhodnutí soudu podali odpor, spis se tak projedná v klasickém soudním řízení. „Domníváme se, že by se tato věc měla projednat v hlavním líčení,“ dodal Ištvan.

Advokát Nagyové Eduard Bruna se k trestu nechtěl vyjádřit, protože rozhodnutí o vydání trestního příkazu ještě nedostal. „Neviděl jsem to a ani nevím, podle jakého ustanovení to soudce uznal,“ řekl obhájce iDNES.cz.

Brunu nepřekvapilo, že soud rozhodl trestním příkazem, tedy ve zrychleném řízení bez projednání v hlavním líčení. „Sazba je tak nízká, že to umožňuje, aby to rozhodl samosoudce,“ doplnil. Zatím není jasné, zda i on podá proti trestnímu příkazu odpor.

Soud zastavil stíhání zpravodajce Pohůnka

Soud v pondělí také zastavil stíhání zpravodajce Jana Pohůnka. Postup bývalých šéfů Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandy posoudí ministerstvo obrany (více čtěte zde).

Obhájci Kovandy a Páleníka Jiří Matzner, respektive Tomáš Sokol, řekli ČTK, že už obdrželi usnesení o postoupení případu svých klientů ministerstvu obrany. Resort posoudí, zda se generálové dopustili kázeňského provinění.

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase nechala podle obžaloby sledovat tehdejší manželku předsedy vlády Radku Nečasovou. Nezákonné sledování naplánovala v listopadu 2012. Představitelům Vojenského zpravodajství opatřila fotografii Radky Nečasové i adresu. Na sledování se domluvila právě s Páleníkem, Kovandou a Pohůnkem.

V březnu 2013 Nagyová nechala sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z úřadu vlády Alenu Hegrovou. Motivem byla podle policistů snaha zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem.

Nagyová je stíhaná i kvůli údajnému podplacení exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. V této části případu jsou obvinění i expremiér Nečas a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Třetí linie kauzy, která vedla k pády Nečasovy vlády, se týká ovlivňování veřejných zakázek.

Jana Nečasová byla po obvinění ve vazbě. Po propuštění na ni čekal Petr Nečas:

29. května 2013

,

Nejlepší videa na Revue