Jana Fischera v prezidentské kampani podpoří Sekyra i Jiřičná

  3:23aktualizováno  3:23
Nejaktivnějším kandidátem na post příštího prezidenta České republiky je jednoznačně Jan Fischer. V jeho snaze usednout do čela státu ho podporují také dvě zcela odlišné osobnosti, podnikatel Luděk Sekyra a architektka Eva Jiřičná.

Kandidaturu Jana Fischera na prezidenta podporuje například architektka Eva Jiřičná | foto: Profil Jana Fischera na Facebooku

Při přednášce v Old Dining Room renomované univerzity v Oxfordu opakovaně zvoní typická "nokiácká" melodie vyzvánění mobilu. Světoznámé architektce Evě Jiřičné se dlouho nedaří nalézt rychle přístroj v kabelce. Vypnout jej se povede až naponěkolikáté s pomocí souseda v první řadě, developera Luďka Sekyry.

"Chtěla jsem mu pomoct...a takhle mu to pokazím," říká Sekyrovi po přednášce Eva Jiřičná, když zahradou s fontánkou jako na zámku společně odcházejí na večeři s vedením college. Komu a co pokazila? Na oxfordské Harris Manchester College měl přednášku Jan Fischer jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Přijel sem sám Škodou Superb z Londýna, kde bydlí a pracuje, tak trochu i v roli kandidáta na českého prezidenta. Hodinová přednáška byla na pozvání českých a slovenských studentů prestižní školy.

"Mně se nejvíce líbila citace, že existuje pouze jedna věc horší než život s Evropskou unií. A to je život bez Evropské unie," chválí Fischerovu přednášku český student v Oxfordu Petr Šulc.

Fischer je věrohodný prezidentský kandidát

Docela překvapivé je duo nových podporovatelů favorita volebního klání o Pražský hrad. "Jan Fischer je podle mne věrohodný kandidát. Pokud si mám ze současných zájemců o prezidentský post vybrat, pak jednoznačně jeho," vysvětluje podnikatel Sekyra. Teď zvažuje, zda Janu Fischerovi bude dál nějak víc pomáhat; podporovat ho na mítincích nebo mu finančně přispívat na kampaň.

Přednášku na Oxfordu pomohl Sekyra částečně zařídit, protože je členem správní rady. A to z pozice sponzora studentů. "Teorie práva je mi blízký obor, také jsem přednášel na vysoké škole. A osobně se znám s místním děkanem, proto jsme navázali spolupráci."

Eva Jiřičná přijela s ním, podnikatel Luděk Sekyra si ji před časem vybral, aby mu navrhla rodinný dům. "Pan Fischer na mě udělal dojem, jeho přednáška byla neobyčejně zajímavá. Je to objektivní, inteligentní člověk. Umí mluvit a má mezinárodní zkušenosti i nadhled, což by prezident zajisté měl mít," říká dvaasedmdesátiletá architektka.

Jiřičná nepodpoří kamaráda Schwarzenberga

Neříká se jí to evidentně snadno, podporu v prezidentské kampani totiž od ní spíše očekává Fischerův soupeř, předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Karlovi vždycky držím palce, vždyť ho znám dvacet let, velice si ho vážím. Ale dneska vůbec není jasné, kdo vlastně bude kandidovat," vysvětluje Jiřičná.

Nová dvojice podporovatelů Jana Fischera ukazuje, jak pestrou paletu lidí dokáže přesvědčit. Luděk Sekyra byl před listopadem 1989 členem KSČ stejně jako Fischer, ale rychle se zorientoval i v kapitalismu. Skvrnou na jeho podnikání je ucházení se (nakonec neúspěšné) o stavební společnost IPS za pomoci kmotra podsvětí Františka Mrázka a lobbování místopředsedy ODS Ivana Langera.

Jan Fischer, dnes jednoznačně nejaktivnější z prezidentských uchazečů, mezitím líbivě mluví o tom, že lidé by měli dát hlas jemu, protože přece "není spojený se stranickým establishmentem, zato připravený napravit škody na důvěře, které tento establishment napáchal".

Fischer má i podporu stíhaných exministrů

Muž, jenž kvůli kariéře vstoupil do KSČ, se dnes označuje za "silného arbitra řádu a obránce morálky". Kupodivu to funguje i na Evu Jiřičnou, kterou komunisté v létě 1968 nepustili ze studijní stáže zpět domů do vlasti. Nebo Naděždu Kavalírovou, předsedkyni Konfederace politických vězňů, známou výrokem, že komunisté jsou jako kůrovec - také tak zákeřní a bezohlední.

Zajímavé je, že Jana Fischera z jeho úřednické vlády nejvíc podporuje dvojice exministrů, kteří mají nyní potíže se zákonem. A to bývalý ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel, stíhaný za to, že se vyhnul výběrovému řízení. A pak exministr obrany Martin Barták, jenž byl Fischerovi na křtu jeho knihy, nyní obviněný z údajné korupce při nákupu tatrovek. "Já nevím, proč je ten Martin tak neoblíbený," diví se Fischer v Londýně u oběda.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Únikem informací o odvetě v Afghánistánu se chce zabývat výbor i armáda

Starostka Prahy 2 a členka ODS Jana Černochová na programové konferenci v Praze...

Poslanecký výbor pro obranu se chce zabývat únikem tajných informací o odvetném útoku českých vojáků v Afghánistánu....

Soud Šišku za OKsystem nepotrestal. Současný trest je dostatečný, míní

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před

Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška zneužil svou pravomoc, když v době působení v úřadu vydíral...

Byl to první vulgarismus po čtyřech letech, hájil Zeman slova o „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Už jsem dlouho nic takového neřekl, tak prezident Miloš Zeman hájí svou vulgaritu v živém vysílání Českého rozhlasu. V...Najdete na iDNES.cz