Europoslanec Zahradil zahájil kampaň k volbám do Evropského parlamentu

  12:42aktualizováno  12:42
Celoevropskou kampaň před volbami do europarlamentu, které budou příští rok v květnu, zahájil ve středu v Bruselu český europoslanec Jan Zahradil. V programu počítá například s velkou prověrkou veškeré unijní legislativy tak, aby Evropská unie mohla skutečně řešit stávající problémy a fungovala úsporně.

Europoslanec Jan Zahradil | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zahradil z ODS je pro eurovolby hlavní tváří Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE) a její parlamentní skupiny ECR. Ve středu novinářům odhalil první část svého volebního programu.

„Představili jsme tady šest základních bodů. Samozřejmě to není zdaleka konec, v příštích měsících se budeme pouštět ještě do dalších odvětví evropské politiky, ať už to bude digitální ekonomika či něco s ochranou životního prostředí nebo náš pohled na víceletý rozpočet unie,“ řekl Zahradil.

Mezi dalšími body, s nimiž chtějí konzervativci uspět v eurovolbách, je představa „pružné integrace“, kdy by si země samy vybíraly míru zapojení do společných unijních projektů. To zahrnuje například ukončení povinnosti přijmout euro či důraz na bezpečnost pro občany EU, například snahou o větší evropskou podporu národních pohraničních stráží místo posilování unijní agentury Frontex.

Zahradil ve středu připomněl i evropský předvolební evergreen, kterým je slib pokusit se, aby europarlament jednal jen na jednom místě, nikoli jako dosud v Bruselu a ve Štrasburku.

Výraznou součást Zahradilovy ECR v současném složení europarlamentu tvoří britští konzervativci, s nimi po brexitu a eurovolbách už frakce počítat nemůže. Český europoslanec je přesvědčen, že úbytek jejich 18 mandátů dokáže frakce nahradit „z vlastních zdrojů“.

„Jak jsem si procházel průzkumy veřejného mínění, jak si ty členské strany stojí ve vlastních zemích, tak každá z nich je schopna dodat o něco více europoslanců než v minulých volbách v roce 2014,“ uvedl. Například jeho česká ODS by podle Zahradila mohla místo stávajících dvou získat příští rok v květnu čtyři europoslanecké mandáty.

Důležité, vzhledem k očekávaným výsledkům ostatních frakcí, bude, o kolik ECR může v příštím europarlamentu posílit, míní Zahradil. „Otevírá se spousta možností, parlament bude velice barevný, bude docházet k nejrůznějším přestupům,“ upozornil.

Post předsedy komise není pro Zahradila prioritou

Stávající většinu Evropské lidové strany (EPP) a evropských socialistů (S&D) mohou narušit nejen jejich horší výsledky, ale také zatím ne zcela jasné plány, které má okolo eurovoleb francouzský prezident Emanuel Macron a jeho hnutí Republika v pohybu. ECR tak má podle Zahradila šanci zůstat třetí nejsilnější frakcí a případně ještě posílit.

Postavení Zahradila jako vedoucího kandidáta z něj prakticky dělá nominanta ECR na post předsedy Evropské komise, ačkoli konzervativci relativně novou praxi takzvaných stranických „spiztenkandidátů“ odmítají.

Konzervativci chtějí místo Junckera v čele Evropské komise Zahradila

Zahradil zdůrazňuje, že Evropská komise má být primárně nepolitická a budoucího šéfa komise by premiéři a prezidenti měli mít možnost vybrat a europarlamentu k potvrzení nabídnout podle své vůle. Role v čele kandidátky mu tak prý dává v první řadě možnost prezentovat program evropských konzervativců z jednoho pódia společně se vedoucími kandidáty lidovců Manfredem Weberem a socialistů Fransem Timmermansem.

ECR se ale podle Zahradila nebrání po volbách ani spolupráci s těmito stranami. „Jako pro konstruktivní opozici je dobré ukázat, že nejsme destruktivní a když je zapotřebí, umíme přiložit ruku k dílu,“ řekl. Podmínkou by ale pochopitelně byl „obtisk programu“ konzervativců v pracovním programu budoucí komise.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Austrálie truchlí. Uhynul nejznámější klokan na světě svalovec Roger

Klokan Roger

Austrálie truchlí za svého nejznámějšího klokana. Obrovský jedinec jménem Roger, vysoký více než dva metry a vážící 90...

Hněv občanů je oprávněný, uznal francouzský prezident Macron v proslovu

Demonstranti z uskupení žlutých vest sledují proslov francouzského prezidenta...

Francouzský prezident Emmanuel Macron v proslovu k národu odsoudil násilí při demonstracích a vyzval ke klidu. Hněv...

Holčička se vzácnou krví hledá dárce kvůli rakovině. Šance jsou však mizivé

Dvouletá holčička s rakovinou má vzácnou krevní skupinu, kterou má jen pár lidí...

Dvouletá holčička z Floridy Zajnab Mughalová bojuje s agresivním nádorem a potřebuje pravidelné krevní transfuze....

Najdete na iDNES.cz