Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Ruml (45 let): odpovědi 51 - 100

aktualizováno 
- je poslancem a lídrem nově vzniklé strany Unie svobody. Je jedním z mála disidentů, kteří dodnes zůstali ve vysoké politice. Od roku 1992 do listopadu 1997 byl ministrem vnitra a vlivným členem ODS, ačkoliv ve straně nikdy žádnou funkci neměl. Již několikrát avizoval svůj odchod z politiky - chtěl se věnovat novinařině. Koncem listopadu 1997 společně s Ivanem Pilipem vyzvali Václava Klause, aby kvůli finančnímu skandálu ODS odstoupil z funkce předsedy. Jejich výzva ale vyslyšena nebyla. Nakonec Ruml společně s třemi desítkami poslanců odešel z klubu ODS a 17. ledna 1998 založili Unii svobody. Jan Ruml je ženatý, má dva malé syny.
51)
Vazeny pane Ruml,
jako 'representant' mladsi generace (je mi 25) se Vas chci zeptat, zda vysledky transformace, kterou jste provadel i Vy (nebot jste v Klausove vlade sedel) nedopadly nejhure pro lidi mlade, kolem meho veku, vzhledem k situaci v jake se mnozi z mych vrstevniku nachazi. Nastupni plat mladeho lekare je - a to si prosim overte je asi 6000Kc hrubeho. Ovsem!! jen v tom pripade, ze vubec nekou praci dostane. Mladi lekari, aby vubec mohli mit alespon nejakou sanci v budoucnu, pracuji za smesne penize a POZOR! nekteri dokonce zadarmo - coz mozna odporuje i nejakym zakonum! Situace je napr. takova, ze mladi lekari pracuji za 500Kc/mesicne, aby se alespon mohli dostat  k prvni atestaci.Vzhledem k tomu, jak je narocne studium mediciny, jake by melo byt postaveni lekare, jeho obrovska zodpovednost (vetsina uredniku Vaseho byvaleho ( a nejen Vaseho) ministerstva takovou zodpovednost nikdy nepoznala a jake maji platy!!!!), je tato situace primo katastrofalni. Mlady lekar po mnoha letech usilovneho studia dostane 500-6000Kc/mes (ten rozsah je zavadejici) a takto musi doslova opet parazitovat na svych rodicich, aby ho podporily k jeho prvni atestaci, a pak? Pak, se davno divim, ze uz se na to nevykaslali. Bohuzel, oni nemuzou, oni jsou totiz eticti lekari!
Velmi by me zajimal Vas nazor na tuto vec. Prosim, odpovezte neco jineho nez, ze si myslite, ze postaveni lekaru by se melo zlepsit. Ono se totiz uz davno melo zlepsit a je to jedna z veci mosaiky klesajicich preferenci byvalych i soucasnych vladnich stran. V prubeho Klausovske transformace se kterou jste spojen i Vy doslo k absolutnimu povyseni ekonomismu nad cokoli
ostani - viz. trh vse vyresi! Dokazali jste presvedcit spoustu odborniku, aby zanechali svych profesi (mam na mysli kostruktery, vyvojove prac. atd.) a radeji si zalozily dovozni firmy. Ano! Vzdyt to bylo tak jednoduche - dovest cokoli a prodat. To je trh. Trh vam vsem (i me) nastesti ukazal, jak to doopravdy je. Utok na korunu a udalosti pote jsou znamy.
Abych tak parafrazoval M. Kocaba z jeho posledniho alba:
....intelektual,
kde co miloval
a pak na nej
spadla klec
a smitec,
somar.
To album si kupte, je dobre.

Za Vasi odpoved predem dekuji.
Mimochodem lekar nejsem. Jen se zajimam o veci verejne...
Ing. Petr Simek
Brno

Petr Simek                      
Dept. of Microelectronics
Udolni 53
Brno 602 00, Czech Republic
Phone   ++420 5 43167137     
Fax     ++420 5 43167298      
E-mail  simek@umel.fee.vutbr.cz

Trh skutečně ukázal, jak na tom jsme - a v tomto je trh nezastupitelný - jsme na tom blbě. Teď myslím ekonomicky, ekonomika je pro mne však důležitou, nikoli jedinou součástí života. Raduji se z toho, že máme svobodu a demokracii a přes všechny potíže směřujeme do Evropy. Zdravotnictví je podle mne problém odvahy -odvahy politické. Ve zdravotnictví je peněz dostatek, ale jsou naprosto neefektivně využívány. Někdo musí nalézt sílu a říci: kolik a kde bude zdravotnických zařízení, aby bylo rozumně pokryto území republiky. V jakém rozsahu bude zdravotní péče hrazena z pojištění a v čem se budou pacienti spoluúčastnit. Co udělat se zdravotními pojišťovnami a co udělat, aby se ve zdravotnictví neplýtvalo. Není možné, aby vedle sebe stojící nemocnice měly drahé přístroje, které pak leží nevyužity. Uspořené peníze pak musí jít do mezd lékařů a zdravotnického personálu. Chce to jen odvahu a neskrývání se za populistické postoje. Doufám, že jí nově vznikající politická generace mít bude.

52)
Myslite si, ze se do vasi strany nepohrnou karieriste pri pohledu na rozklad ODS (v navaznosti na Vasi odpoved v Udalostech z 26.1. (tusim), ze vasi clenove maji jen zajem o blaho republiky)?
Jan Jaderny

Politika je taková, jací v ní působí lidé. Jak mohu poznat s čím lidé do politiky vstupují a jací jsou? Jedině podle jejich činů. A to bývá mnohdy pozdě. Pevně věřím, že v Unii svobody bude taková míra otevřenosti, taková atmosféra a takové morální klima, že lidé , kteří budou hájit úzké osobní či skupinové zájmy, nebudou v této straně mít šanci.

53)
Zajimal by me Vas nazor na deleni na levici a pravici u nas. Mam za to, ze predchozi vlady byly vice socialdemokraticke nez pravicove.
Proc si to myslim ?
1. vlada v podstate rozdavala vsem, hlavne tem, kdo si to nejvice vykricel (klienti zkrachovalych bank, zeleznicari, zemedelci, zdravotnici, ...)
2. vlada si nehlidala a hlavne nekontrolovala i jine vydaje, ktere musela tak ci onak vynalozit, ale otazkou je v jake mire (Temelin, ruzni dodavatele statnich zakazek, kde bylo velke uplaceni)
3. vlada socialdemokraticky resila problemy rozpoctu na ukor spotrebnich dani (v CR je 3x drazsi benzin nez v USA).
4. Vlada zdrazuje nebo vlastne narovnava ceny, ale protoze by tim dodavatelum narostly nehorazne zisky, tak je odcerpa formou DPH. to znamena, ze ceny jsou uplne jinde nez by mely byt, tzn. monopolne nadhodnocene a vlada tady trpi manyry monopolu !

Moje otazka zni: se kterymi body se mnou souhlasite a se kterymi ne a proc.

S pozdravem
Lumír Kaplan
lkaplan@cid.cz

Souhlasím s Vámi ve všech čtyřech bodech. Ano, pravice u nás je pravicová v rétorice nikoli v činech. Pravicový postoj spočívá v důrazu na individuální svobodu, ve víře v rovnou příležitost pro všechny. Úloha státu netkví v přerozdělování , ale ve vytváření podmínek pro rovnou soutěž, ve vytváření podmínek pro skutečné konkurenční prostředí. Tudy se musí ubírat další úvaha.

54)
Jaky je Vas nazor na uroven politicke kultury v Ceske republice po roce 1989.
Dekuji Milan Petr, 5petr@pol.upce.cz

Politická kultura je abstraktní pojem. Politika je natolik kulturní či nekulturní nakolik kulturní či nekulturní lidé se v ní pohybují. Je to od člověka k člověku. Ujišťuji Vás, že jinde to není o mnoho lepší. Ve světě narozdíl od nás však platí jedno základní pravidlo: zpronevěříš se své veřejné funkci a jdeš. Bez milosti. Doufám, že není daleko doba, kdy bude tato zásada platit i u nás.

55)
Vázený pane Rumle, znamená snad Vámi velice zdůrazňovaná otevřenost Unie svobody, ze vstoupit můze opravdu kazdý? Mám obavu, ze toho vyuzije opět mnoho prospěchářů... Chápu, ze rozhodovat o tom, "kdo ano a kdo ne" je velice problematické, spís nemozné, ale neslo by aspoň připravit nějaký "vstupní dokument", jehoz podpisem by kazdý člen projevil vůli prosazovat zde uvedený jasný a stručný program strany, a zároveň by deklaroval svoji morální bezúhonnost, a zavázal se, chovat se slusně jak ke svým politickým spojencům, tak i odpůrcům, a slíbil by, ze
zpronevěří-li se zásadám uvedeným v tomto dokumentu, pokorně a s omluvou svým kolegům a předevsím voličům odejde.
Připravíte-li někdy takový dokument, nezapoměňte jej opakovaně zveřejňovat, abychom my Vasi zatím jen potenciální voliči měli moznost Vám jej v případě nutnosti "omlátit o hlavy".

Karel Smondrk
Praha 4

56)
Pane Rumle, vážím si Vás, a proto bych ráda znala Váš názor na moji otázku : "Jak je možné, že se většina poslanců chová tak nezodpovědně vůči svým voličům a osudu této země , že nehodlá dát svůj hlas a tím důvěru nové vládě ???"
Marta Bobková,Praha

Poslanci by měli hájit zájmy své politické strany a svých voličů podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Zřejmě část poslanců dospěla k závěru, že pro osud této země je lepší, když hlas nové vládě nedá. Těžko soudit. Rozhodněme to, občané, ve volbách. Mnoho štěstí Vám všem.

57)
Pane poslanče, zajímalo by mě, jakou politiku hodlá Unie svobody provozovat a s kým půjde do volební koalice.
                Děkuji Jiří Svobod

Politiku otevřenou, komunikativní a průhlednou. Politiku pravicovou.Uvažovat o předvolební koalici je ještě poněkud předčasné. Chceme však spolupracovat se všemi pravicovými stranami tak, aby volební úspěch pravice byl co největší.

58)
Pane Ruml,
nechci Vas ani nikoho jineho kritizovat za to ci ono co udelal. Chci se Vas pouze zeptat (a zadam -jestli je to jen trochu mozne- uprimnou odpoved) , proc jste vlastne "doporucil" panu Klausovi,
aby odstoupil z mista predsedy vlady a temer hned pote jste stranu opustil??
Chtel jste snad sesadit Klause uplne??? (myslim jako zaridit mu i odchod ze strany??)

Dekuji za odpoved

Petr KREJZA
student CVUT, fak. strojni
Cau        petr krejza

V. Klause jsem sesadit nechtěl a ani nemohl. To může učinit pouze kongres. Vyzval jsem V. Klause, aby odstoupil proto, aby si uvědomil, kam se ODS řítí, že není možné nadále zatajovat finanční problémy. Myslel jsem si, že jej má výzva přinutí k tomu, aby učinil rázné kroky k obnovení důvěry ODS. Jak to dopadlo, víme všichni. V. Klaus a ostatní si můj apel přeložili jako zradu. Takový postoj k nápravě nevede, musím ji chtít přiznat. A ne všechny okolo označit za nepřátele.

59)
Vázený pane Rumle,
predem Vám a Unii svobody chceme vyjádrit podporu v nadcházejích volbách. Doufám, ze Vás naše otázka neodradí od odpovedi, ale ze Vás naopak pobaví. Jako vysokoškolské studenty z Zizkova by nás zajímalo, kolik piv a panáku denni vypijete a jaké znacky. Predem Vám dikujeme za odpoved.
   Aleš a Petr Holeckovi, VŠE Praha

Dnes už piji pivo pouze k jídlu, panáka si dám rád a nejen jednoho. Nejoblíbenější je Fernet. V poslední době však nepiji vůbec. Zanedlouho se mi narodí druhý syn. To se asi bez oslavy neobejde.

60)
Jakkoli vám fandím, dovolte se otázat: Proč se nezvedla vlna nespokojenosti v ODS již dříve? Nebyla kriticky analyzována ztráta ve volbách 1996, ani postupná ztráta volebních preferencí. Proč se neozval nikdo z Unie svobody ani na Mackovu výzvu, ani při odchodu p. Zielence?
S pozdravem
Dalibor Procházka
61)
Jak se ukázalo a bohužel dále ukazuje, nebyla a není naše politická reprezentace schopna racionálně spravovat tuto zemi. Myslíte si snad, že odpovědný volič dá hlas ještě jednou té
reprezentaci ( byť převlečenou v roucho beránčí ) , která "skutečně dokázala" dovést tuto zemi do velkých nesnází? Ano pánové, dokázali jste nám , že nejste schopni to dokázat!

S pozdravem
F.Z.

Vážený či vážená F.Z., Váš názor respektuji a jistě jej vyjádřete i ve volbách. Dovolte však, abych Vám odporoval. Myslím, že v této zemi se mnoho věcí zásadně změnilo. Ukazuje se však, že transformace společnosti je daleko obtížnější úkol, než jsme si byli vůbec schopni představit. Ano, udělali jsme chyby, také nakonec za ně neseme odpovědnost. Nyní jde o to tyto chyby jasně pojmenovat a udělat vše pro jejich nápravu. V tomto směru česká pravice ještě zdaleka nevyčerpala své možnosti. Ale Vás stejně asi nepřesvědčím.

62)
Preji pekny den.
Verim, ze muz jako Vy se nebuce citit dotcen mou otázkou, která zni:
"Necitite tlak cerneho svedomi ohledne Vaseho postoje k byvalemu premierovi, ktery Vas
v minulosti nekolikrat znacne podeprel ve Vasi funkci ?"
S pozdravem
Robert Stetka
bob@ib-leas.cz
IB-LEAS, a.s. Hradec Kralove
informacni soustava

Vážím si V. Klause za to, co pro tuto zemi vykonal. Vím však velmi dobře, že problematika bezpečnosti nepatřila mezi priority V. Klause, a veškeré kroky jsem prosazoval velmi houževnatě sám. A ani si nepamatuji, že by mne bývalý pan premiér nějak zvláště podpíral v mé funkci. Ale pamatuji se a je to doloženo, že jsem v minulosti dělal vše pro to, aby se vláda V. Klause, i v době krizové (květen a září 1997), udržela. Nemyslím si, že bych V. Klausovi něco dlužil. Rád bych mu za ledacos poděkoval, ale on o to už asi nestojí.

63)
Pane predsedo , myslite si ze se Vase Unie Svobody dostane do parlamentu ?
Cim podstatnym se Vas program lisi od programu ODS ?
DEKUJI ZA ODPOVED
Pavel Mares t.c student CVUT FSI
64)
Nevim nakolik je realne pri vzniku nove strany delat selekci, ale nemate strach  ze nekteri "taky" politikove vam budou delat spise medvedi sluzbu. Viz pripad pana Penicky a jeho problemu s alkoholem. Myslim si, ze volic je na tyto veci dost alergicky.
Jinak preji hodne uspechu v nadchazejicich volbach.   
Jaroslav Pocer - Liberec

Jak jsem pozoroval první veřejné shromáždění Unie svobody v Jablonci nad Nisou, pan poslanec Pěnička, příliš politických šancí nemá.

65)
Vázený pane Rumle,
verím Vám a Vasemu politickému stylu. Chtel bych se zeptat, kde mohu získat program US a co mám udelat chci-li se stát clenem této strany.
   Preji Vám hodne úspechu
                                               Petr Gazdík, Bánov u Uh. Brodu

Obraťte se prosím na Vaší okresní koordinátorku, paní Moniku Mitošinkovou, telefon 0632-578 649, 0602 778 445.Děkuji za podporu.

66)
Vážený pane Rumle,
nepřipadá Vám divné, když se vznikem Unie svobody přecházejí do této strany poslanci a členové ODS, kteří po léta byli s touto stranou spjati a bezmezně ji podporovali? Myslí si snad, že útěkem z ODS se zbavili odpovědnosti za chyby, které se staly? Jestliže jsou natolik čestní, jak o sobě většina prohlašuje, chtějí pracovat upřímně, čistě, průhledně atd., doporučte jim, ať po skončení poslaneckého mandátu jdou v US pracovat na úroveň okresu či oblasti. Pochybuji, že by si tuto možnost vůbec připouštěli. Zatím, jak se to jeví mně, je to spíš sprint z ODS dostat se co nejvýše na volební kandidátku US.    
S pozdravem - Milan Krčmář, Třebíč,  krcmar@trb.czn.cz

Řekl jsem to zcela jasně v Litomyšli. Povinností nás, starých politických harcovníků, je vzdát se části svých politických ambicí ve prospěch nových lidí. Zdá se, že tato výzva zatím funguje.

67)
Vážený pane Rumle, jste mi celkem sympatický politik, který ovsem neustále prohlasuje, že s politikou sekne a bude se věnovat novinařině, rodině apod. Můj dotaz - myslel jste to vůbec vážně? Pokud ano, stane se tak někdy?
Poznámka - fandím poměrně dost tomu, aby se tak jestě dlouho nestalo.
Dalsí dotaz - odhaduji, že v roce 2000 bude legálním premiérem v předčasných volbách. Co uděláte nejdříve?
Děkuji.

Člověk musí nalézt odvahu změnit své rozhodnutí a tuto změnu obhájit před sebou i před druhými. Současnou situaci jsem pochopil jako výzvu, před níž se neutíká. Ale premiérem opravdu být nechci, k tomu se povolán necítím.

68)
Prý jste přehodnotil názor na protidrogový zákon, za jehož znění jste spoluzodpovědný. K jakému řešení drogové problematiky se přikláníte nyní?
Lukáš Stránský

Můj názor na drogy je pořád stejný. Myslím si, že by neměl být kriminalizován ten, kdo užívá drogy. Za mého působení ministerstvo vnitra navrhlo určitý postup, který by nebezpečí kriminalizace uživatelů drog výrazně omezil. Návrh spočíval v tom, že by užívání drogy v první fázi mohlo být pojímáno pouze jako přestupek - jeho důsledkem by bylo např. odebrání řidičského průkazu nebo práva nosit zbraň. V trestně právní oblasti pak náš návrh pojímal užívání drogy ve větším množství jako trestný čin, ale s celou řadou odklonů tak, aby se člověk do vězení nedostal, např. využitím tzv. probačních prvků - to je něco jako soudem nařízený ochranný dohled. Bojím se zavedení přímé obecné trestnosti užívání drog, protože nic nemůže být horší řešení než člověka, který podlehl drogám, zavřít do vězení.

69)
Vážený pane poslanče,
nemám v úmyslu klást Vám dotazy. Chci Vám touto cestou vyjádřit svou podporu a víru, že konečně na české politické scéně vznikla strana, která bude realizovat poctivou pravicovou politiku, za kterou jsem nejen já, ale i mnoho dalsích, do České republiky ze Slovenska utekl.
Bohužel nevidím způsob, jak Vám být užitečný (získat české občanství je pro mne prakticky nemožné) a proto Vám chci alespoň popřát hodně zdaru a úspěch ve volbách.
S pozdravem,
Miroslav Bielko.

Pane Bielko, děkuji Vám za podporu. Co se týče Vašeho občanství, obraťte se na mne písemně (adresa: Sněmovní 4, 110 00 Praha 1). Třeba Vaše situace není tak beznadějná.

70)
Dovolte pane Ruml, několik stručných otázek
1) nemáte pocit, že k pádu popularity ODS nepřispěla ani tak samotná aféra s panem Šrejbrem, ale to, že když se to provalilo, tak nás někteří Vaší bývalí kolegové z ODS svými výroky a postojem přinejmenším tahali za nos, veřejně lhali a dělali z nás (voličů) zprominutím blbce, místo toho, aby narovinu řekli, že se věci mají tak a tak, může za to ten a ten a uděláme pro to takové a takové opatření, aby se to již neopakovalo? Např. pan Lux je v tomhle skutečný mistr, nebojí se přiznat žádné své chyby, ať už politické či v resortech jim ovládaných, nebojí se verbálně přiznat svou odpovědnost za veškeré omyly, nebojí se sám na sebe ukázat prstem, nedělá si z toho vůbec nic a ani z toho pro sebe nevyvozuje žádné důsledky, stačí, když nazve věci pravým jménem, jeho voličské preference jsou vpodstatě stabilní. Nemyslíte si, že tato taktika pana Luxe by ODS zachránila před prudkým propadem její volební preference? Nemyslíte, že kdyby ODS celou causu vytáhla na světlo se všemi detaily v okamžiku, kdy se na to přišlo, mluvilo by se o tom pár dnů, novináři by nemuseli po ničem pátrat a zamezilo by se mnoha často falešným spekulacím, které poškozují stranu daleko více než prvotní causa? Externí pozorovatelé (což je vpodstatě celá voličská obec) totiž mohou zůstat pouze u svých spekulací, které se rozhodně nepodaří vyvrátit z úst politiků, kteří opakovaně ve svých postojích, když ne přímo lhali, tak zcela určitě zamlžovali, zatajovali a zapírali do doby než je opět novináři "nachytali", a zase se to rozmazává a zase spekuluje, zbytečně. 
2) v čem je základní programový rozdíl mezi ODS a Unií svobody?
3) připouštíte, že Unie svobody se v budoucnu může sloučit s ODS, která se v budoucnu třeba rozhodne změnit svůj politický styl a nebudou ji prezentovat silně nevěrohodné osoby?

S pozdravem Robert Melich

71)
Vážený pane Ruml, proč jste vystoupili s návrhem na odstoupení premiéra Klause v době, kdy byl mimo území republiky? Nápadně to, bohužel, připomíná orientální praktiky neb manýry bývalé SSSR a vasemu vystoupení to, podle mého názoru,  uskodilo. Lidé se více zabývali způsobem odvolání než jeho příčinami. Děkuji. M. Herold
72)
Vázený pane předsedo,
jsem rád, ze Vasím přičiněním vzniká u nás snad skutečně pravicová strana. Teď se mnou nemusíte souhlasit. To, co tady bylo prezentováno hlavně Václavem Klause, není skutečná pravice, ale zvlástní politický "mutant". Něco mezi "státním kapitaslismem" a "socialismem s kapitalistickou tváří". Toto není jen můj názor, ale takto nás vidí i mnoho mých přátel v zahraničí. Otázkou je, zda stihnete přesvědčit voliče o svých úmyslech v tak krátké době.
Ptám se, zda je podle Vás,  Václav Klaus skutečně tak naivní a "čistý", jak o sobě tvrdí?
Děkuji za odpověď a přeji Vám úspěch v "pravé" politice

                         ing. Frantisek Marek
                         Okruzní 1722
                         393 01 Pelhřimov  

Vážený pane Marku, problémem současné pravice je to, že se liší její rétorika od jejích činů. Říká -rovné příležitosti a sanuje banky a státní podniky, říká - sociální reflektor a svítí sociálním sluncem téměř na všechny, říká motivace a dává dotace. Co se týče financování svých stran - káže vodu a pije víno. To musí přestat. Václav Klaus svého času prosazoval radikální transformační kroky v ekonomice. Bohužel uvízly uprostřed cesty. Faktem je, že se objevily problémy, na něž zřejmě naše tehdejší poznání nestačilo. Nezbývá než jít dál a věrohodně společenskou reformu dokončit.

73)
Pane Ruml,chtěl bych vědět,,jak si představujete činnost "nové" politické strany, ve které jsou frekventována jména vrcholných členů ODS,tedy strany, která nejen díky svému podivnému financování ztratila podporu většiny svých voličů. Není to u těchto lidí(Pilip,Uhde apod.) pouze snaha udržet se u politického "koryta"? Jak chcete zajistit,aby se v Unii prosadily nové tváře?Podle mého názoru je kariéristé podobného ražení,jako jmenovaní dva pánové k ničemu nepustí.
Přesto hodně zdaru, Tomáš Hudec,učitel
74)
pane Ruml, protoze jste v Cechach hlavnim vynalezcem 50 km v obcich, predpokladam, ze takto omezenou rychlost dodrzujete. Jak Vam je, kdyz jste zhusta siroko-daleko jedinej!!
Cerny

50 km rychlost v obcích samozřejmě dodržuji a zjišťuji s potěšením, že nejsem sám. Také se za první měsíce výrazně snížil počet nehod v obcích. Nyní však jakoby se vše opět vrátilo do starých kolejí. Tady nepomohou represivní opatření. Ale chce to dobrý příklad a neustále zveřejňovat důsledky našeho chování na silnici. Aby si každý pokládal za čest jezdit podle předpisů. Aby se každý cítil jako zločinec, když je nedodržuje. Myslíte si asi, že jsem idealistou. Ano, jsem.

75)
Vážený pane Rumle,
chtěl bych Vám především poděkovat za Vaši snahu o vytvoření přijatelné varianty pro voliče, kteří pokládají čisté ruce za první kvalifikační podmínku pro politickou práci a zároveň nehodlají žít na dluh, který by musely splácet jejich vlastní děti, pokud by došlo k realizaci plánů pana
Špidly a spol. (v koutku duše doufám, že pan Zeman přece jen není takovým ekonomickým avanturistou, aby předvolební rétoriku přenesl v případě vítězství ve volbách do praxe beze zbytku). Pokud bude ODS pokračovat ve své politice současným stylem, který musí každého samostatně uvažujícího člověka s normálním žebříčkem morálních hodnot znechucovat, neměl byste podle mého přesvědčení mít starost o dostatek voličů. Vzhledem k podrážděnosti obyčejných lidí a jejich alergii na nečestné politikaření bych zde ale viděl jedno nebezpečí a mé otázky na Vás proto zní:
Jakým způsobem hodláte bránit tomu, aby podobně jako v počátcích ODS se na vlně zájmu o Unii svobody nesvezli i prospěcháři, pro které bude členství v US jen dalším pokusem o nasednutí do výtahu k moci, resp. její udržení ? Osobně věřím pohnutkám Vašim i např. Ivana Pilipa a dalších, ale jednodušší lidé se bohužel často rádi přiklánějí k nabízeným poťouchlým odpovědím a v předvolební kampani takové zlomyslnosti můžete od svých protihráčů zcela jistě očekávat.
Jak se postaráte o to, aby se vedení místních organizací nezmocnila klika vzájemně se podporujících gaunerů bez skrupulí, pro které je politika nikoli službou lidu, ale především vlastní kapse ? Nerad bych se totiž dožil opakování situace z voleb do senátu, kdy ODS kandidátem, jakého navrhla, připravila snadné vítězství ČSSD.

Úspěch v prosazování čestné politiky Vám přeje
Pavel Nový
Ústí nad Labem

 

76)
Vážený pane Rumle,
volil jsem stranu ODS s tím rizikem , že udělá spoustu chyb. S hrůzou zjistuji, že někteří poslanci této strany odesli a založili novou stranu, ale v parlamentu zůstali.
Moje otázka:
Proč okamžitě neodejdete z parlamentu a neuvolníte místo dalsím náhradníkům ODS ? Volič přeci volil stranu, která ho má zastupovat.
Nic vám nebrání se zůčastnit dalích voleb za jinou stranu a za penize středních a malých firem.

                                    Josef   Sikýř

Už jsem na to odpovídal mnohokrát. Přinesli jsme ODS vysoké preference - náhradníci nepřinesli žádné. Navíc ODS řekla jasně: buď názorová platforma ukončí činnost, nebo ať odejde. Odešli jsme. Za ODS jsme kandidovali s pravicovým programem. A Unie sovobody je pravicová strana. Nyní jde o bytí a nebytí pravice. Zapomeňte na zlobu, jinak volby vyhraje Zeman. Také díky nesmyslné myšlence ODS, že všichni jsou její nepřátelé.

77)
Vazeny pane poslance,
jelikoz me bude prave 18 let, pravdepodobne v cervnu jiz pujdu k predcasnym volbam do poslanecke snemovny parlamentu. Nejsem zcela rozhodnut, kterou stranu volit a proto bych Vam rad polozil nekolik otazek (stejne jak jsem jiz ucinil u pani Buzkove).
1) Jak se stavite k profesionalni armade, alespon vyhledove. Jak se podle Vas slucuje povinna vojenska sluzba (nebo jeji nahrada) s principy osobni svobody jednotlivce v demokracii?
2) Ani trochu se mi nelibi monopolni postaveni napr. Telecomu nebo CEZu. Jsem plne pro decentralizaci a demonopolizaci telekomunikacnich a energetickych siti. Ve svete jsou technicke problemy s tim spojene jiz vyreseny. Jak se na to Vy a Vase prave vznikajici strana divate? Budete takove kroky v parlamentu (popr. vlade) podporovat?
3) Jak chcete resit Romskou otazku? Myslite si, ze je opravdu tolik lidi v Ceske republice rasisty? Nemyslite si, ze kriminalita Romu je natolik zavazna a casta, ze se jich ostatni poctivy a pracujici lide boji (nemluvim o skupinach skinheads) a proto jiz dopredu zastavaji nazor, ze kazdy rom je spatny? Opravdu nevidite zadne dobre reseni, jak ukazat, ze existuji i slusni Romove? Podle meho nazoru by pomohlo spravedlive potrestani toho, kdo porusuje zakon. Pak by ti, kvuli
kterym jsme oznacovani za rasisty byli ve veznicich a vse by se vyresilo.
4) Uvazujete o snizeni hranice veku trestni odpovednosti?
5) Zastavate nazor, ze by stat mel privatizovat co mozna nejvice svych podniku?
6) Nemyslite si, ze stat ma prilis velky administrativni aparat, na ktery musi ostatni obcane vydelavat? Budete usilovat o redukci tohoto aparatu?
Zaverecna otazka: Proc mam volit Unii svobody?
     Michal  Skach
      sefredaktor
      3D  element
http://www.3dfx.ulnet.cz

1. Osobní svoboda jednotlivce se přece nevylučuje s myšlenkou , že je-li to nutné, musíme svobodu a demokracii chránit. Nelze někomu zaplatit, aby ji chránil za nás.
2. Ano, důsledně budeme vytvářet podmínky pro to, aby vzniklo skutečné konkurenční prostředí. Jen takové tržní hospodářství je možné.
3. Osobně bych si přál, aby se ani Romové ale ani kdokoli jiný nemusel bát tady žít. Boj s rasismem je asi nekonečný, ale právě proto jej musíme každodenně podstupovat. Nevím, jak vyřešit romskou otázku. Musíme romským spoluobčanům jasně ukázat, že o ně stojíme a že jsem připraveni také něco konkrétního pro ně dělat.
4.Ano, ale s tím, že by mladí lidé nekončili v klasických věznicích, ale v takových typech zařízení, kde by více než bachaři byli psychologové, pedagogové, duchovní. Zde je jasná role státu, aby se o to postaral.
5. Jednoznačně ano.
6.Myslím si totéž co Vy s tím rozdílem, že já měl již možnost toto částečně měnit, ale nepodařilose mi to. Proč volit Unii svobody? Protože chce otevřít prostor politiky pro nové lidi. Možná i takové jako jste Vy.

78)
Vážený pane poslanče,
nenechte se, prosím, odradit od své politické práce. Konečně bude zase koho volit. Mám zájem pracovat v US, ale zajímá mne problematika drobných a středních podnikatelů. Bude možno zakládat tzv. frakce, které budou mít průřezovou (celorepublikovou) působnost a nebudou vázány jen k určitému území? Jak je tato problematika řešena ve stanovách UNIE Svobody?
Děkuji.
                                                                    ing.Otakar FILIPEC

Ve stanovách Unie svobody je vítána možnost zakládat různé platformy, které budou mít i své zastoupení ve vedení strany. Nedávno vznikla platforma komunální politiky, připravuje se platforma malých a středních podnikatelů, platforma vzdělání a kultury, atd. Srdečně Vás vítám.

79)
Vážený Pane Ruml,
Jaká je podle Vás příčina bouřlivých změn poslední doby ?
Děkuji za odpověď.
David Adamec
adamec@mbox.vol.cz

Zde neselhaly demokratické instituce nebo systém politických stran. Pouze se politické strany začaly chovat tak, jakoby nebyly prostředkem politiky, ale jejím cílem. Nejen pravicové strany, ale i sociální demokracie. Současný stav je však výsledkem nedohody pravice. Musíme proto hledat to , co nás spojuje, každý se vzdát části svého já ve prospěch věcí obecných, pojmenovat chyby, jichž jsme se dopustili a hledat řešení konkrétních problémů, které existují v této zemi.

80)
Pane Rumle,
skutecne neznate zadneho dostatecne inteligentniho, vzdelaneho cloveka, ktery by byl natolik uctyhodny, aby mel pan Havel dustojneho protikandidata?
Zrejme se nikdo z politiky nepohybuje v akademickem svete natolik, aby o nekoho zavadil.
Nebo je to jen "ja na brachu, bracha na mne"?
Vzdyt na politickych spickach se drzi lidi, kteri provokuji svou drzosti a naprostou absenci jakychkoliv moralnich zabran. Tam, kde by se prumerny inteligentni clovek stydel az do morku kosti, vystupuji tito lide /a pocitam k nim i Vas/ verejne stejne jako Milous Jakes.
Patrim uz ke starsi generaci, je mi 55 let. Tak jak jsem leta jezdila kolem chatrajicich velkostatku, zamku, palacu a cinzaku, tak ted jezdim kolem zarostlych prikopu, poli, luk, chatrajicich byvalych rekreacnich zarizeni ROH, a pionyrskych taboru, zatim co neni kam zavezt deti na cerstvy vzduch. Na dalnici jezdim kolem trapnych reklam, ktere ani nestiham pochopit, zatim co oznaceni smeru se nekde krci. My jsme v Evrop, ne v Americe ci na Divokem zapade. Co jste udelal za ty roky za nase dane vy sam osobne?
Je pravda, ze spousta domu je pekne opravenych, ale to jsme zaplatili zase jenom my, mali lidi. Dluhy u bank to jsou nase uspory za cely zivot, to jsou nase dane. Kde se vzali ty penize za ktere se opravuje?
To je moje otazka pro Vas. Kdo sem prisel s miliony, aby je dal na opravy. Kde se vzali milionove majetky ? Zatim jen 99% vyroby pada dolu. Nemusite nas krmit cisly, vsichni to kolem sebe vidme.
Je me a nejen me, ztoho smutno.
                                   At uz jednou skutecne zvitezi pravda.

Vy chcete zřejmě vidět jen svou pravdu, a proto je Vám smutno. Pokud máte z toho, co se zde děje, pouze takový pocit, v pár řádcích Vám ho asi nevyvrátím. Snažil jsem se jako ministr vnitra také z Vašich daní mj. vybudovat novou demokratickou policii. Nakolik se mi to podařilo, musí posoudit jiní. I Vy sám. O Vašem úsudku si nedělám iluze, ale respektuji ho. Možná, že byste se příště mohl podepsat, pro případnou osobní komunikaci by to bylo lepší. Nežijeme za Jakeše, takže se nemusíte ničeho obávat.

81)
Predstavte si situaci po volbach. Unie Svobody ziskala 70%, dalsi strana (treba CSSD) 30%. Vladu vsak zacla sestavovat CSSD a s US nikdo nehodlal jednat. CSSD mela ruzne tajne klicky a kontakty, podporu prezidenta atd, ze US, ac vitezna, nemela sanci tento stav zvratit. Jak se Vam to libi?
Byl kongres ODS, souperila dve kridla, jedno z nich bylo demokratickym hlasovanim porazeno, porazene vsak vladne, s viteznym nikdo jednat nechce. Absurdni?
T. Reischig, Plzeň

Vaše matematika je podivná. ODS nezískala ve volbách v roce 1996 70 %, pravice jako celek prohrála a musela za různé ústupky (např. Zeman v čele Poslanecké sněmovny) sestavit menšinovou vládu. Pak ale nezbývá než jednat s koaličními partnery, pak ale nezbývá, než změnit politický styl, pak ale si nemůže žádná strana dovolit to, co si dovolila ODS: zakrývat své vlastní chyby. A navíc si nemyslím, že nikdo nechtěl jednat s ODS. Spíše ODS se uzavřela do sebe a hledala příčiny politické krize všude jinde než u sebe sama.

82)
Vazeny pane Ruml,
nemyslite si, ze v pripade Vaseho vystoupeni proti Vaclavu Klausovi v dobe, kdy byl mimo tuto republiku Vam spise u lidi, kteri Vas povazuji za cestneho cloveka uskodilo. Bylo opravdu tak nutne resit veci takto a ne z oci do oci? Verim, ze by Vas potom podporovalo daleko vice lidi.Zvlaste nyni, kdy se provaluji dalsi financni malery. Je tezko uverit, ze byste o nich jako ministr vnitra a clen vrcholneho vedeni ODS nevedel vubec nic. Stejne tak pan Pilip - ministr financi. Komu tedy ma clovek v teto republice verit? V politice zrejme nikomu.
Diky Tomas Klusacek - Praha
                                        tomas@allpro.cz
83)
Jaky je Vas postoj k vlastenectvi? Co Vam rika Cesky Narod a citite potrebu  hajit  narodni zajmy?
ing. Miroslav Knapovsky,
Praha
Email: Knap@post.cz

Vlast je pro mne pojem, který je hodnotou sám o sobě. Vlastenectví je především obrovským závazkem. Vlast pochází od slova vlastnit. Vlastnit třeba ve svém srdci. A jestliže něco vlastním, pak mám povinnost se o to starat. Být za to odpovědný. Takhle já chápu vlastenectví.

84)
Nemám ani tak otázku jako bych rád poprál a podekoval.
Nikdy jsem se prílis o politiku nezajímal a není tomu prílis ani nyní. Kdyz uz se mne nekdo zeptal, odpovedel jsem ze jsem prívrzencem Václava Klause a jeho politiky. Byl jsem jím az donedávna a velice mne mrzí ze to nemohu ríci i nadále. Myslím si ze pan Klaus proste psychicky nevydrzel a prestal být oním clovekem co býval. Je mi to líto, ale stále ho uznávám za jeho zásluhy.
Nyní vsak vidím dalsí sanci nasí politiky, a to práve ve vámi a vasimi kolegy vytvorené strane Unie svobody. Velice si vás pane Jane vázím. Vzdycky jsem vás bral jako cloveka zdravého rozumu, který prílis nepolitikaril, staral se o svoji práci a pristupoval k lidem a jejich problémum s práve jiz zminovaným zdravím rozumem. Myslím ze práve v takových lidech kterí se nebudou hádat, ale starat se, aby za jejich kroky byl videt kus odvedené práce, je budoucnost nasí politiky a nasí
zeme vubec. A proto vám pane Jane preji mnoho úspechu nejen v práci a dekuji Vám, ze jste mi dal moznost kterou jsem nedávno ztratil a to jít k volbám a vedet koho si vybrat.
Jan Havel, 23 let, Praha 3, Borivojova 98
janhavel@bbs.infima.cz
http://www.infima.cz/havel

Za Vaše slova Vám děkuji. I já si stále V. Klause vážím a mrzí mne, že nepochopil mou výzvu vůči němu. Cítil jsem potřebu mu cosi naznačit - vysvětlil si to jako nepřátelství. A to je škoda.

85)
Do jake miry můzeme pocitat s volebni koalici s ODA ? Preji hodne stesti a 17 % ve volbach.     Jindrich Juzl Liberec
86)
Na fotografii jste se sklenici piva.
1. Mate rad pivo?
2. Jake znacce davate prednost.?
3. Myslíte si, ze pivo je chleba naseho naroda?
Dekuji s pozdravem, hodne stesti v US
Pavel Taibr, Jablonec nad Nisou
87)
Pane Rumle,
komunisti rikali, ze socialismus mohou budovat jenom s lidmi,ktere maji k dispozici, to samozrejme kdy neco klapalo mene nebo vubec.Vy jste byl, podle mne , jako ministr vnitra v podobne pozici. Presto si myslim, ze i kdyz Vase prace byla jiste unavna a srovnani tohoto resortu je zalezitosti na mnoho let, nemel jste odchazet. Uvazujete nekdy o tom, ze byste na tomto poli jeste najkou praci v budoucnu odvedl?
Emil Huber
Stara Boleslav
hubere@vscht.cz

Člověk nemůže být ministrem vnitra navěky. Odkrojil jsem část problémů, které souvisely s transformací, nyní musí zase jiní. Ministru vnitra je propůjčována velká moc, ačkoli jeho reálná moc není zase tak velká. Ale i tak je ministr tohoto resortu denně tak trochu deformován. Ministři vnitra by se měli prostě střídat častěji a pokud možno nevracet se zpět.

88)
1. Zajimalo by me, pane predsedo, jestli na pullitru, ktery je na Vasi   fotografii otocen, je opravdu velkopovicky kozel, nebo zda  pijete pivo jinych znacek.
2. Nemyslite si, ze se odtrzeni USky od ODS v budoucnu (po volbach) ukaze jako kozlovina? Nerozdelite zbytecne hlasy pravicovych volicu ve chvili, kdy by mely byt jednotne?
Diky za odpovedi
Michal Huml
89)
Vážený pane Rumle,
dne 29. ledna 1998 akcionáři akciové společnosti ČEZ odsouhlasili dostavbu jaderné elektrárny TEMELÍN. Datum dostavby je odhadováno v letech 1999 až 2000 s koncovou cenou přibližně 85 miliard Kč.
    1. Souhlasíte s dostavbou této elektrárny a jejím spuštěním z Vašeho hlediska.
    2. Jaký názor na spuštění má nově založená strana US.
    3. Domníváte se, že za vzniklou situaci odpovídá akciová společnost ČEZ nebo vláda  Václava Klause.
    4. Nese za vzniklou situaci odpovědnost něktarý z členů strany US, popřípadě Vy(Jan Ruml) osobně.
Poslední otázka se týká Vašeho sebevědomého vystupování o získání 10% volebních hlasů v příštích vobách. Provedl jsem drobný průzkum mezi občany ve věku 17-60 let(v době konání voleb bude všem 18 let) a z dosažených výsledku jsem zjistil 0,5% podporu nově založené straně US. Osloveno bylo 278 lidí. Myslíte si, že jde o potěšující výsledek pro Vaši stranu.
Jan Hořejší(18), Ústí nad Orlicí

Je nezbytně nutné, aby nezávislá komise vyšetřila, proč se stavba Temelína opozdila a proč stojí tolik peněz. Já byl jedním z členů vlády, který hlasoval pro Temelín s pevným přesvědčením, že tím můžeme mj. zachránit zdevastované severní Čechy. Za celou dobu, co jsem byl ve vládě, odpovídal za tuto stavbu ministr Dlouhý. Jak se ukazuje mylně nás o průběhu stavby informoval. Co se týče volebních preferencí, nevím, v jakém prostředí se pohybujete, ale 0.5 % pro Unii svobody není příliš povzbudivé. Musíme o to více pracovat.

90)
Vazeny pane poslance,
zajimalo by me, jak muze Vase US vnaset jineho ducha do politiky. Kdyz se ohlednete zpet, pak zjistite ze v dobe, kdy se mely udajne financni skandaly ODS odehrat, meli  ve vedeni strany prevahu Vasi nynejsi pratele vcetne Vas. Dale me prekvapuje co branilo vlade V. Klause v lepsi komunikaci s poslaneckou snemovnou. Doufam, ze nechcete tvrdit, ze to byl prave V. Klaus
vahou sveho jednoho hlasu, kterou Vas cestne prehlasoval.
Diky za odpovedi.
                         Ondrej Ptacek, Praha 10
91)
   Pane Rumle,
        priznivci Vaclava Klause vam casto vycitaji, ze jste se svou listopadovou vyzvou k odstoupeni Klause nepockal, az se vrati z konference v Sarajevu. Opravdu to tak spechalo? Nenapadlo Vas, ze to lide budou vnimat jako pokrytectvi?
S pozdravem Vase potencialni volicka           
                      Petra Blazkova
92)
Nemate obavu z toho, ze do nove vznikajici Unie svobody prestoupi z ODS spousta prevlekacu kabatu, aby si zajistili dalsi politickou existenci?
Petr Parik, Horni Sucha
93)
Vazeny pane Rumle!
Jak to, ze se do Vasi nove strany mohl dostat takovy clovek, jakym je pan Penicka? (Narazim na jeho nedavne automobilove extempore) Ja jako prosty obcan bych mel nejspis zadrzeny ridicsky prukaz a nekonecne opletacky s policii. On se ale klidne policistum vysmeje, zamava jim pred ocima poslaneckym prukazem, par dni pote prestoupi do jine strany a  chce se snad jeste dostat do noveho parlamentu? Nevadi Vam, ze jste kvuli tomu prisel (respektive Unie svobody) v nadchazejicich volbach o jednoho volice?
Roman Marhold,
rmarhold@mbox.vol.cz
romanm@geocities.com

Měl jste být na ustavujícím shromáždění Unie svobody v Jablonci. Zjistil byste, že to pan poslanec Pěnička vůbec nebude mít lehké. Doufám, že nakonec o Váš hlas nepřijdeme.

94)
Rád by jsem se zeptal, zda je vaše nová strana po případném postupu do parlamentu v červnových volbách  ochotna spolupracovat s ODS i přesto, že ve vedení teto stany zůstane Václav Klaus a jeho věrní(Benešová) a nezmění se zpusob jenaní teto stany - tím myslím urážky a osočovaní na adresu vaší strany.
Petr J.
95)
Vážený pane Rumle!
Již dlouhou dobu voláte po vstupu nových lidí do politiky, mohu Vám říci,že jsem zastánce pravicových stran jejichž politika mi v poslední době díky problémům, kvůli kterým se není třeba dlouze rozepisovat mírně řečeno hýbe žlučí, proto by mne zajímalo, jakým způsobem by bylo možno Vám ve vaší takřka Sisifovské práci pomoci, popřípadě jak vstoupit do strany jejíž jste se stal předsedou.
                                                                       M.Černý
96)
Vážený pane Rumle,
domníváte se, že US může něco udělat pro školství, když jste s sebou vzal i bývalého ministra pana Pilipa?
Jiří Hruška
ředitel ZŠ
zssafarikova@vm.inext.cz

Programu školství věnuje Unie svobody velkou pozornost. Širokou diskusi na toto téma zastřešuje člen přípravného výboru Unie svobody, vysokoškolský profesor a historik Petr Mareš. Spojení na něj naleznete na internetové stránce Unie svobody.

97)
Pane poslanče,
dnes je nepochybné, že ODS příjímala přinejmenším sporné finanční dary. Z těchto prostředků hradila volební kampaně a provoz strany tzn. že vy a Vaši přeběhlíci jste také v minulosti s pomocí podivného financování ODS získali osobní prospěch (myslím tím poslanecká a vládní křesla, popularitu - která Vám dáva určitou výhodu v nadcházejících volbách). Já osobně se domnívám, že mnohem férovější by bylo opustit politiku a ne převléknout dres.
Tomáš Nejedlý

To je Váš názor, který repektuji. Já v tom naopak vidím výzvu k odčinění. Jinak co se týče peněz, které do mne ODS investovala, nevím o žádných. Peníze na volební kampaň v roce 1996 jsem sháněl sám v podnikatelském prostředí v západních Čechách. Vše šlo na konto regionální ODS. Pro Vaši informaci: dodnes ODS pobírá peníze za můj poslanecký mandát.

98)
Jaky model zeme chce Unie svobody u nas vybudovat ? Doufam, ze to se podrzite nazvu sve strany a bude to model USA.
Ivo Danek,
student VSE Praha
e-mail: dankovi@vol.cz

Model USA rozhodně ne. Žijeme ve střední Evropě a musíme ctít i naše národní tradice. Ať chceme nebo nechceme.

99)
Chci vstoupit do US - nevim na koho se mam u nas v Pisku obratit. OPrisim, aby mi Vas aparatcik (je-li uz nejaky) poradil kde mohu navazat kontakt. Dekuji.

Kontaktní osobou pro Vás může být např. krajská koordinátorka pro jižní Čechy Blanka Rožánková, telefon 0337-61 535.

100)
Pane Rumle!
Nemyslíte si, že by členové US měli opustit sněmovnu, z důvodu toho že byli zvoleni za ODS? Sám zdůrazňujete, že politika US bude odlišná od politiky ODS. Voliči dali své hlasy ale právě politice ODS.
P. Hanousek
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, rozčiluje se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Najdete na iDNES.cz