Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Pavel II. zbudoval továrnu na svaté, jeho zpracovala v rekordním čase

  16:46aktualizováno  16:46
V neděli bude ve Vatikánu blahořečen Jan Pavel II. Do Říma míří statisíce poutníků, kteří volají po jeho co nejrychlejším prohlášení za svatého. Podle kritiků ale není spěch na místě. Třeba proto, že právě za pontifikátu polského rodáka se událo a ututlalo mnoho případů zneužívání dětí kněžími.

Z blahořečení Jana Pavla II. je výhodný byznys (27. dubna 2011) | foto: AP

Šest let a jeden měsíc. Právě tak dlouho trvalo katolické církvi, než připravila blahořečení Jana Pavla II., a přivedla ho tak na poslední stupínek před vstup mezi svaté. Po formální stránce splnil veškerá vatikánská kritéria.

Jeho památka je mezi věřícími hluboce zakořeněná, církev také vydala o jeho ctihodném životě čtyřsvazkovou studii. A především mu mohla přičíst dokázaný zázrak. Tím je podle Vatikánu vyléčení devětačtyřicetileté francouzské jeptišky z Parkinsonovy choroby, kterou trpěl i sám Jan Pavel II.

Ten si tak může připsat posmrtný rekord - blahořečení dosáhl v dosud nejkratším čase, když o patnáct dnů předstihl Matku Terezu. V jistém smyslu se tak sám stal produktem továrny na svaté, která se pod jeho dohledem z Vatikánu stala. Během jeho téměř sedmadvacet let trvajícího pontifikátu katolická církev svatořečila 482 lidí a dalších 1 338 blahořečila - více než za všech jeho předchůdců dohromady.

Jan Pavel II. a palestinský vůdce Jásir Arafat v roce 2001 v italských Alpách

Jan Pavel II. a palestinský vůdce Jásir Arafat v roce 2001 v italských Alpách

Jan Pavel II. v roce 1981 v nemocnici poté, co přežil pokus o atentát

Jan Pavel II. v roce 1981 v nemocnici poté, co přežil pokus o atentát

Jan Pavel II. v roce 2001 v italských Alpách

Jan Pavel II. v roce 2001 v italských Alpách

Šéf Kongregace pro blahořečení a svatořečení Angelo Amato za tímto faktem vidí krvavou historii 20. století. "Minulé století v Evropě přineslo největší počty mučedníků za celou historii. Občanská válka ve Španělsku, nacistický a komunistický režim," vypočítával v rozhovoru pro MF DNES Amato.

Vatikánská politika svatořečení

Vatikán používá světce i jako politické nástroje. Jan Pavel II. proces svatořečení v roce 1983 zásadně zjednodušil, urychlil a zlevnil. Snížil počet potřebných zázraků a zrušil úřad tzv. Ďáblova advokáta - instituci katolické církve, jejímž úkolem bylo jednotlivé případy svatořečení napadat a zpochybňovat. Počet svatých začal růst raketovou rychlostí.

Ambicí Jana Pavla II. bylo vyzdvihnout roli svatých v moderní společnosti a ukázat lhostejnému světu, že žijí přímo mezi námi. Podle významného vatikanologa Johna L. Allena jr. církevní politiku osvětluje pohled na seznam asi dvaceti rychlokvašených blahořečení - tedy lidí, kteří se beatifikace dočkali do 30 let od svého úmrtí.

Papež Benedikt XVI. (27. dubna 2011)
Vyrovnané řady sedaček na náměstí sv. Petra čekají na poutníky (27. dubna 2011)


Za některými z nich jsou vlivné organizace jako Opus Dei, jejíž zakladatel Josemaría Escrivá de Balaguer byl prohlášen za svatého v roce 2002 - pouhých 27 let po své smrti. Církev si ale tímto způsobem také upevňuje moc v dosud zanedbávaných koutech světa nebo mezi různými společenskými skupinami - na seznamu proto najdeme řadu žen.

V jiných případech proces kanonizace slouží propagaci katolických dogmat. V roce 2004 byla svatořečena Italka Gianna Beretta Molla. Této lékařce zjistili během těhotenství rakovinu, ona ale odmítla potrat, který by usnadnil léčbu, a zachránila své dítě i za cenu toho, že zemřela při porodu.

Stín pedofilních skandálů

Rychlá cesta Jana Pavla II. mezi blahořečené podle historika Jaroslava Šebka odpovídá výjimečnosti Jana Pavla II. "Byl to papež rekordman v mnoha oblastech: sešel se s římským rabínem, vstoupil do mešity v syrském Damašku a zejména se vyznal z hříchů katolíků z uplynulých staletí," řekl iDNES Šebek.

John L. Allen jr. se ale domnívá, že církev možná příliš podlehla davu věřících, kteří už během papežova pohřbu křičeli Santo subito - Svatý ihned.

Katolická církev se jen obtížně vzpamatovává z vlny sexuálních skandálů kléru po celém světě a kritici poukazují na to, že problém metastázoval právě během pontifikátu Jana Pavla II.

Italští karabiniéři na náměstí sv. Petra (27. dubna 2011)
Beatifikaci Jana Pavla II. prožívají i Filipínci (27. dubna 2011)


Příznačným příkladem je případ mexického kněze Marciala Maciela Degollada, zakladatele konzervativního řádu Legionáři Kristovi, který v mnohém připomínal sektu. V polovině 90. let se objevily důkazy, že své ovečky zneužívá a bere drogy. Degollado byl ale velkým oblíbencem Jana Pavla II. a až do jeho smrti se těšil podpoře Vatikánu (o skandálech papežových spolupracovníků čtěte více zde).

"Nejen pro mě osobně, ale pro mnoho obětí na celém světě, které byly jako dívky a chlapci v době pontifikátu Jana Pavla II. zneužity, představuje jeho nynější blahořečení sypání soli do hlubokých, stále ještě nezhojených ran," cituje ČTK Norberta Denefa, předsedu Sítě postižených sexuálním násilím.

Falešné hodinky s papežem

Poutníkům z Polska a dalších koutů světa ale žádná kritika nemůže velký svátek na náměstí sv. Petra zkazit. V neděli uctí papeže, který porazil komunismus, svým charismatem dal nový náboj církvi a přilákal do jejích řad nové služebníky Krista.

Na předpokládaných 300 tisíc návštěvníků se připravuje nejen římská veřejná doprava, nemocnice nebo muzea, ale také zástupy obchodníků s upomínkovými předměty. Tvář Karla Wojtyly se objevuje na neumělých portrétech, kalendářích, tričkách a k mání jsou i jeho sochy v životní velikosti.

Vatikánská garda čeká před bazilikou Sv. Petra  (24. dubna 2011)
Svatopetrské náměstí ve Vatikánu zaplnily tisíce věřících (24. dubna 2011)
Na Boží hod se na svatopetrském náměsti sešla řada věřících, kteří si přejí brzké blahořečení předchozího papeže Jana Pavla II.  (24. dubna 2011)


Římská policie zabavila tisíce padělaných hodinek s podobiznou Jana Pavla II. a turisty upozornila na vyšroubované ceny hotelů a nocleháren. Varuje také před falešnými vstupenkami na mši na Svatopetrském náměstí, která se bude u příležitosti blahořečení sloužit. Vstup je totiž zdarma.

"Většina lidí, kteří ve Vatikánu rozhodují o svatořečení, jsou chráněnci bývalého papeže," vysvětlil v časopise Newsweek John L. Alllen jr. Je tak velmi pravděpodobné, že za pár let se poutníci do Říma vydají znovu, aby byli svědky vstupu Jana Pavla II. mezi svaté.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

V Německu se srazil vrtulník s letadlem, zahynuli nejméně čtyři lidé

U německého města Philippsburg se srazilo malé letadlo s vrtulníkem záchranářů....

Nejméně čtyři životy si v Německu vyžádala srážka malého letadla s vrtulníkem. Nehoda se stala v úterý u města...

Najdete na iDNES.cz