Obvinění z vraždy Kuciaka požadovali po medializaci případu více peněz

  15:33aktualizováno  16:28
Dva z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové údajně požadovali po medializaci případu za provedení akce více peněz, informoval portál Aktuality.sk. Ty podle soudního dokumentu dostali. O jakou částku však přesně šlo, není zatím jasné.

Slovenská policie zatkla osm lidí podezřelých z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. | foto: Facebook Polícia Slovenskej republiky

Z vraždy Kuciaka a jeho snoubenky jsou obviněni čtyři lidé, které policie také zadržela. Podle policie jde o vykonavatele nájemné vraždy Tomáše Szabóa, zprostředkovatelku zločinu Alenu Zsuzsovou, řidiče, který Szabóa vezl, Miroslava Marčeka a druhého zprostředkovatele Zoltána Andruskóa.

Původně údajně dostal Szabó za vraždu Kuciaka 50 tisíc eur a dalších 20 tisíc eur mu bylo odečteno z dluhu. Po medializaci případu si však spolu s Marčekem podle portálu Aktuality.sk, který se odvolává na usnesení o vzetí čtveřice obviněných do vazby, vyžádal více peněz. O jakou částku šlo, není známo. 

Slovenský portál získal dokument obsahující informace o přípravě vraždy i jejím průběhu od trestního soudu. Přestože je anonymizovaný, podle Aktuality.sk z něj jasně vyplývají role jednotlivých aktérů.

Zsuzsová měla údajně už při prvním setkání s podnikatelem Andruskóem připravené video, kdy a kudy se Kuciak pohyboval, jeho fotografie i adresu. Andruskó následně podle všeho všechny informace poskytl vykonavateli vraždy.

Fotogalerie

Vrazi v únoru opakovaně jezdili v různých vozech k bydlišti novináře. Obec Veľká Mača, kde Kuciak bydlel, navštívili nejméně sedmkrát. Poprvé si Kuciakův dům prohlédli 5. února a naposledy pouhé dva dny před vraždou, tedy 19. února.

Podle dokumentu čekal Szabó v den vraždy zhruba dvě hodiny u Kuciakova domu. Večer okolo osmé hodiny pak do něj bez použití síly vstoupil a zbraní kalibru 9 milimetrů zastřelil Kušnírovou jednou ranou do hlavy, Kuciaka pak dvěma ranami do srdce. Koho z dvojice zabil jako prvního, podle soudu není jisté. Poté odešel z domu pěšky směrem k fotbalovému hřišti, kde ho zřejmě Marček vyzvedl.

Po vraždě se podle vyšetřování společně přesunuli do Komárna za Zoltánem Andruskóem. „Při osobním setkání u obviněného mu obvinění oznámili, že vykonali vraždu Jána Kuciaka a ženy, která byla v domě s ním,“ uvádí dokument.

Vražda Kušnírové Zsuzsovou rozčilila

Andruskó tuto informaci Zsuzskové sdělil až následující den. „Obviněný se setkal s obviněnou v jejím domě a oznámil jí tuto skutečnost, ta kvůli zavraždění ženy byla rozčilená,“ citují Aktuality.sk usnesení.

Z dokumentu také vyplývá, že podle dosavadního vyšetřování neměla Zsuzsová osobní důvod k objednávce vraždy novináře a že byla jen zprostředkovatelkou. Za vraždu muži dostali prý zaplaceno v pětiseteurových bankovkách, které byly zabaleny v ubrousku.

Szabó, Marček, Zsuzsová i Andruskó nadále zůstávají ve vazbě. První tři se proti vazbě odvolali, slovenský nejvyšší soud však jejich odvolání v úterý zamítl. Jejich stížnost proti tomuto opatření shledal tříčlenný senát soudu jako neodůvodněnou, informovaly slovenské weby.

Andruskó podle médií jako jediný začal s policií spolupracovat. Jako skutečného objednavatele vraždy investigativního novináře podle médií označil podnikatele s mafiánským pozadím Mariána Kočnera.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Zelení chtějí protlačit k Evropské komisi prošetření dotací pro Agrofert

Premiér Andrej Babiš hovoří na jednání Poslanecké sněmovny o nedůvěře vládě...

Plné prošetření zákonnosti všech evropských dotací určených firmám skupiny Agrofert za dobu vládního angažmá...

Chášukdží a další nepohodlní novináři jsou osobnostmi roku časopisu Time

Džamal Chášukdží na archivním snímku z března 2018

Osobností roku časopisu Time se letos stali novináři, kteří se podle listu postavili za pravdu a zasadili se o fakta. O...

Macron je palácový politik, žluté vesty zklamal, řekl analytik v Rozstřelu

Politolog Jan Eichler v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (11. prosince 2018)

Víkendovými demonstracemi pokračovala krize ve Francii. Intenzita protestů se stále zvyšuje, začíná se ukazovat celková...

Najdete na iDNES.cz