Jan Kasl

Jan Kasl | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Jan Kasl: Vzdal jsem to, ale nelituji

  • 245
Bývalý pražský primátor a zakladatel Evropských demokratů Jan Kasl opouští značně rozladěný po osmi letech politiku a chce se mnohem více věnovat své rodině. "Na politiku se zřejmě nehodím," říká.

"Já byl opravdu přesvědčený, že politika je služba lidem a že politik musí ukazovat své kapsy. Ale bohužel je nás takových málo," tvrdí pětapadesátiletý muž, který v minulosti patřil k nejpopulárnějším politikům ODS.

Vy jste byl v politice už na začátku devadesátých let. Když jste z ní v té době odcházel, byl jste znechucený. Proč jste se tedy do ní v roce 1998 vracel?
Měl jsem velmi dobře fungující architektonický ateliér, vydělával jsem peníze, měl jsem spokojenou rodinu se třemi dětmi. Jenže zároveň se mi nelíbilo fungování pražské radnice, všudypřítomná korupce a další věci. Když přišla z ODS nabídka, abych kandidoval, říkal jsem si, že pokud bych ji odmítl, už bych neměl právo cokoliv kritizovat. Proto jsem souhlasil, ale myslel jsem, že budu řadový zastupitel.

Jenže přišla nabídka na primátora. Kdo vám ji dal?
Zavolali si mě do hlavní kanceláře, kde se mnou mluvil Miroslav Macek, já si vzal čtyřiadvacet hodin na rozmyšlenou. Tehdy se říkalo, že Václav Klaus hledal takového člověka, který bude umět přijmout anglickou královnu. Hledali někoho, kdo bude mít lepší pověst než tehdejší primátor Koukal, který byl mezi lidmi třetí nejméně oblíbený politik.

Idylka ovšem brzy skončila. Jako primátor za ODS jste si přestal evidentně rozumět s radními za vlastní stranu. Proč?
Začínal jsem poznávat, jak se tvoří v Praze podhoubí pro korupci a klientelismus. Že zdaleka ne všichni chtějí co nejrychlejší a nejefektivnější řešení pro město. Naopak vznikala komplikovaná řešení pro podnikatele či investory, při výběrových řízeních nebyla jasná pravidla, protože přesně to bylo nejlepší prostředí pro korupci. Takto to prostě fungovalo, věřte tomu, nebuďte naivní. Já jsem prosazoval naprosto otevřenou politiku, protože to je na korupci nejlepší lék, jenže jsem neuspěl.

Když jste se ale stal primátorem, tak jste si politiku svého předchůdce Koukala pochvaloval. Říkal jste, že jeho práce bude doceněna až v budoucnosti. Dnes si to nemyslíte?
Když jsem ho tento týden viděl v České televizi, kde se v pozici ředitele Pražského domu v Bruselu vyjadřuje jako expert na peníze Evropské unie, musel jsem se smát. Pan Koukal má trafiku a bude je mít i dál, já mu to přeji. Lidé, kteří mají na politiku žaludek a hroší kůži, se v ní vždycky někde prosadí.

Ale vy jste v té době o Janu Koukalovi opravdu špatně nemluvil, říkal jste, že dal v roce 1998 přednost zájmům města před osobními zájmy. Proč jste to říkal?
Ale on je schopný člověk, jeho začátek na radnici byl impozantní, myslel jsem, že je to ten správný člověk, mluvil cizími jazyky, byl inteligentní, měl analytické myšlení. Koukal není žádný trouba, ale myslím, že bohužel podlehl moci, hodnotové žebříčky má jinak srovnané.

Ovšem on nebyl nikdy trestně stíhaný a nikdy odsouzený. Souhlasíte, že před zákonem je čistý? 
Politika ale není jen o tom, jestli jste trestně stíhaný, není jen o kriminálních deliktech. Ty věci se dělají šikovně, dovedně, Koukal zavedl rozdávání pašaliků, tomu dáme dozorčí radu a on mě podpoří, z komunisty uděláme předsedu kontrolního výboru, takže komunisté mě podrží. To je "koukalovština", kterou on zavedl a já se ji snažil změnit.

Mluvíte o tom, že v Praze bují korupce. Máte pro to nějaké konkrétní důkazy?
Když promluvím o konkrétních věcech a lidech, tak mě někdo bude akorát žalovat. Abych měl důkazy, musel bych mít nahrávací techniku, kamery, jinak nemáte šanci něco dokázat.

Mohl jste se však přece obrátit na policii. Udělal jste to?
V policii neexistovala politická vůle věci vyšetřit. Sami policisté mi říkali, že pokud nejde vysloveně o případy, které se už nedají zamést pod koberec, tak to nemůžou ani svému šéfovi přinést.

O kom konkrétně mluvíte?
Vždyť přece propojení mezi pražskou politikou a policií bylo, je a bohužel ještě nějakou dobu bude velké. To je přece jasné. Já jsem se nakonec rozhodl z postu primátora odejít, i když jsem mohl mlčet, v tichosti dosloužit do konce volebního období a přijmout nabídku ODS na senátora. Asi bych se měl teď líp.

A litujete, že jste to neudělal?
V žádném případě! Já mohu litovat jen toho, že se mi nepodařilo získat na svou stranu více lidí v ODS, abychom dokázali tuto stranu zevnitř změnit. To je určitě škoda. ODS mohla být moderní, konzervativně liberální stranou, která by Českou republiku vedla na špici postkomunistických zemí. Mrzí mě, že se to nestalo. Zejména, když zakládat nové strany a vše kolem je úmorné a strašné a vlastně i zbytečné.

Ale nemění se ODS?
Navenek zůstává určitě stejná. Podívejte se například na dění v ODS na Praze 5. Demokraticky tam vyhráli ti, kteří mají vůli dělat politiku korektněji, jenže vedení jim dosadilo do čela nynějšího starostu Jančíka.

Špičky ODS ale například slibují nelítostný boj s korupcí. Nezní to nadějně?
Já jim to prostě nevěřím. Lidé, kteří mají za sebou různé problematické kauzy, si najednou dali nálepku bojovníků proti korupci. ODS ovšem může takový boj proklamovat, protože ČSSD, která začala akcí Čisté ruce, se ukázala ve svém důsledku stejně zkorumpovaná. U ODS nevidím vůli dělat politiku tak, aby byla korupce omezena.

Vy jste v minulosti říkal, že změnu by mohl přinést dnešní primátor Pavel Bém. Přinesl?
On je mediálně zdatný politik, získal si popularitu, stoupá nahoru v ODS, těží ze zázemí vztahu k prezidentovi, ale zároveň je velkým demagogem.

Demagogem?
Kupříkladu na zastupitelstvu často vystupuje tak, že ostatní neposlouchá a říká si jen svoje.

Takže změnu nepřináší?
Změnu se snaží přinést, ale nevidím výsledky té snahy. ODS se nemění, on přistoupil na rozdělení moci uvnitř strany. Nevidím sebemenší zlepšení. O tom svědčí mnohé kauzy, počínaje nepochopitelným pronájmem Výstaviště v Holešovicích Inchebě až po řadu výběrových řízení.

Ale i za vaší doby docházelo k nejasnému zadávání veřejných zakázek, například odborem městského investora. Věděl jste to?
Tušil jsem to, hovořilo se o tom.

A co jste proti tomu udělal?
S tím nešlo moc udělat. Jako primátor jsem úřad neřídil, měl jsem malé pravomoci. Například jsem se neúspěšně snažil prosadit audit zakázek. Největší problém byl v tom, že nejlukrativnější zakázky se točily mezi pěti oslovenými firmami, nebyla vůle dosáhnout nejnižší možné ceny, čímž by se tlačilo na zvyšování konkurence. To samozřejmě přetrvává. Proti kolegům v radě jsem se nemohl prosadit.

Vy na svých internetových stránkách dokonce píšete o pražském radním, který si přinesl v kufříku čtyři miliony na koupi bytu. Koho jste tím myslel?
Bývalého radního Filipa Dvořáka, který nyní řídí z pozadí Prahu 1 a má pocit, že bude řídit i velkou Prahu. Mistr svého oboru.

Myslíte si, že například on využíval klientského systému v Praze?
Já nevím, jestli se mu rodí peníze na stromě a on je očesává každý večer. Ale toto všechno je tak notoricky známé, už se mi o tom nechce mluvit.

On vždy tvrdil, že v ničem nekalém nejede...
Mně se o tom fakt nechce mluvit, já to vzdal. Chci se už věnovat sám sobě, své rodině, nehrabat se v těchto věcech, k ničemu to nevede. Možná se politika jednou změní, ale bude to ještě dlouho trvat.

ČTĚTE TAKÉ:
Kasl opouští politiku, bude ředitelem školy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video