Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Kasl: Vzdal jsem to, ale nelituji

  1:00aktualizováno  1:00
Bývalý pražský primátor a zakladatel Evropských demokratů Jan Kasl opouští značně rozladěný po osmi letech politiku a chce se mnohem více věnovat své rodině. "Na politiku se zřejmě nehodím," říká.

Jan Kasl | foto: Robert RambousekMF DNES

"Já byl opravdu přesvědčený, že politika je služba lidem a že politik musí ukazovat své kapsy. Ale bohužel je nás takových málo," tvrdí pětapadesátiletý muž, který v minulosti patřil k nejpopulárnějším politikům ODS.

Vy jste byl v politice už na začátku devadesátých let. Když jste z ní v té době odcházel, byl jste znechucený. Proč jste se tedy do ní v roce 1998 vracel?
Měl jsem velmi dobře fungující architektonický ateliér, vydělával jsem peníze, měl jsem spokojenou rodinu se třemi dětmi. Jenže zároveň se mi nelíbilo fungování pražské radnice, všudypřítomná korupce a další věci. Když přišla z ODS nabídka, abych kandidoval, říkal jsem si, že pokud bych ji odmítl, už bych neměl právo cokoliv kritizovat. Proto jsem souhlasil, ale myslel jsem, že budu řadový zastupitel.

Jenže přišla nabídka na primátora. Kdo vám ji dal?
Zavolali si mě do hlavní kanceláře, kde se mnou mluvil Miroslav Macek, já si vzal čtyřiadvacet hodin na rozmyšlenou. Tehdy se říkalo, že Václav Klaus hledal takového člověka, který bude umět přijmout anglickou královnu. Hledali někoho, kdo bude mít lepší pověst než tehdejší primátor Koukal, který byl mezi lidmi třetí nejméně oblíbený politik.

Idylka ovšem brzy skončila. Jako primátor za ODS jste si přestal evidentně rozumět s radními za vlastní stranu. Proč?
Začínal jsem poznávat, jak se tvoří v Praze podhoubí pro korupci a klientelismus. Že zdaleka ne všichni chtějí co nejrychlejší a nejefektivnější řešení pro město. Naopak vznikala komplikovaná řešení pro podnikatele či investory, při výběrových řízeních nebyla jasná pravidla, protože přesně to bylo nejlepší prostředí pro korupci. Takto to prostě fungovalo, věřte tomu, nebuďte naivní. Já jsem prosazoval naprosto otevřenou politiku, protože to je na korupci nejlepší lék, jenže jsem neuspěl.

Když jste se ale stal primátorem, tak jste si politiku svého předchůdce Koukala pochvaloval. Říkal jste, že jeho práce bude doceněna až v budoucnosti. Dnes si to nemyslíte?
Když jsem ho tento týden viděl v České televizi, kde se v pozici ředitele Pražského domu v Bruselu vyjadřuje jako expert na peníze Evropské unie, musel jsem se smát. Pan Koukal má trafiku a bude je mít i dál, já mu to přeji. Lidé, kteří mají na politiku žaludek a hroší kůži, se v ní vždycky někde prosadí.

Ale vy jste v té době o Janu Koukalovi opravdu špatně nemluvil, říkal jste, že dal v roce 1998 přednost zájmům města před osobními zájmy. Proč jste to říkal?
Ale on je schopný člověk, jeho začátek na radnici byl impozantní, myslel jsem, že je to ten správný člověk, mluvil cizími jazyky, byl inteligentní, měl analytické myšlení. Koukal není žádný trouba, ale myslím, že bohužel podlehl moci, hodnotové žebříčky má jinak srovnané.

Ovšem on nebyl nikdy trestně stíhaný a nikdy odsouzený. Souhlasíte, že před zákonem je čistý? 
Politika ale není jen o tom, jestli jste trestně stíhaný, není jen o kriminálních deliktech. Ty věci se dělají šikovně, dovedně, Koukal zavedl rozdávání pašaliků, tomu dáme dozorčí radu a on mě podpoří, z komunisty uděláme předsedu kontrolního výboru, takže komunisté mě podrží. To je "koukalovština", kterou on zavedl a já se ji snažil změnit.

Mluvíte o tom, že v Praze bují korupce. Máte pro to nějaké konkrétní důkazy?
Když promluvím o konkrétních věcech a lidech, tak mě někdo bude akorát žalovat. Abych měl důkazy, musel bych mít nahrávací techniku, kamery, jinak nemáte šanci něco dokázat.

Mohl jste se však přece obrátit na policii. Udělal jste to?
V policii neexistovala politická vůle věci vyšetřit. Sami policisté mi říkali, že pokud nejde vysloveně o případy, které se už nedají zamést pod koberec, tak to nemůžou ani svému šéfovi přinést.

O kom konkrétně mluvíte?
Vždyť přece propojení mezi pražskou politikou a policií bylo, je a bohužel ještě nějakou dobu bude velké. To je přece jasné. Já jsem se nakonec rozhodl z postu primátora odejít, i když jsem mohl mlčet, v tichosti dosloužit do konce volebního období a přijmout nabídku ODS na senátora. Asi bych se měl teď líp.

A litujete, že jste to neudělal?
V žádném případě! Já mohu litovat jen toho, že se mi nepodařilo získat na svou stranu více lidí v ODS, abychom dokázali tuto stranu zevnitř změnit. To je určitě škoda. ODS mohla být moderní, konzervativně liberální stranou, která by Českou republiku vedla na špici postkomunistických zemí. Mrzí mě, že se to nestalo. Zejména, když zakládat nové strany a vše kolem je úmorné a strašné a vlastně i zbytečné.

Ale nemění se ODS?
Navenek zůstává určitě stejná. Podívejte se například na dění v ODS na Praze 5. Demokraticky tam vyhráli ti, kteří mají vůli dělat politiku korektněji, jenže vedení jim dosadilo do čela nynějšího starostu Jančíka.

Špičky ODS ale například slibují nelítostný boj s korupcí. Nezní to nadějně?
Já jim to prostě nevěřím. Lidé, kteří mají za sebou různé problematické kauzy, si najednou dali nálepku bojovníků proti korupci. ODS ovšem může takový boj proklamovat, protože ČSSD, která začala akcí Čisté ruce, se ukázala ve svém důsledku stejně zkorumpovaná. U ODS nevidím vůli dělat politiku tak, aby byla korupce omezena.

Vy jste v minulosti říkal, že změnu by mohl přinést dnešní primátor Pavel Bém. Přinesl?
On je mediálně zdatný politik, získal si popularitu, stoupá nahoru v ODS, těží ze zázemí vztahu k prezidentovi, ale zároveň je velkým demagogem.

Demagogem?
Kupříkladu na zastupitelstvu často vystupuje tak, že ostatní neposlouchá a říká si jen svoje.

Takže změnu nepřináší?
Změnu se snaží přinést, ale nevidím výsledky té snahy. ODS se nemění, on přistoupil na rozdělení moci uvnitř strany. Nevidím sebemenší zlepšení. O tom svědčí mnohé kauzy, počínaje nepochopitelným pronájmem Výstaviště v Holešovicích Inchebě až po řadu výběrových řízení.

Ale i za vaší doby docházelo k nejasnému zadávání veřejných zakázek, například odborem městského investora. Věděl jste to?
Tušil jsem to, hovořilo se o tom.

A co jste proti tomu udělal?
S tím nešlo moc udělat. Jako primátor jsem úřad neřídil, měl jsem malé pravomoci. Například jsem se neúspěšně snažil prosadit audit zakázek. Největší problém byl v tom, že nejlukrativnější zakázky se točily mezi pěti oslovenými firmami, nebyla vůle dosáhnout nejnižší možné ceny, čímž by se tlačilo na zvyšování konkurence. To samozřejmě přetrvává. Proti kolegům v radě jsem se nemohl prosadit.

Vy na svých internetových stránkách dokonce píšete o pražském radním, který si přinesl v kufříku čtyři miliony na koupi bytu. Koho jste tím myslel?
Bývalého radního Filipa Dvořáka, který nyní řídí z pozadí Prahu 1 a má pocit, že bude řídit i velkou Prahu. Mistr svého oboru.

Myslíte si, že například on využíval klientského systému v Praze?
Já nevím, jestli se mu rodí peníze na stromě a on je očesává každý večer. Ale toto všechno je tak notoricky známé, už se mi o tom nechce mluvit.

On vždy tvrdil, že v ničem nekalém nejede...
Mně se o tom fakt nechce mluvit, já to vzdal. Chci se už věnovat sám sobě, své rodině, nehrabat se v těchto věcech, k ničemu to nevede. Možná se politika jednou změní, ale bude to ještě dlouho trvat.

ČTĚTE TAKÉ:
Kasl opouští politiku, bude ředitelem školyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

TEST: Stejná cesta, třikrát vyšší cena. Kdy se nevyplatí jezdit s Uberem?

Takto vypadá mobilní aplikace Uber, když si řidiče objedná zákazník. Na přijetí...

„Jezdím s Uberem, je levnější než taxi.“ Tak zní častý argument těch, kdo si oblíbili službu, která před čtyřmi lety...Najdete na iDNES.cz