Cítím se politicky vyhořelý, říká Kasl.

Cítím se politicky vyhořelý, říká Kasl. | foto: Michal Šula, MF DNES

Jan Kasl opouští politiku, bude ředitelem školy

  • 102
Bývalý pražský primátor a lídr Evropských demokratů Jan Kasl odchází z aktivní politiky. "Cítím se politicky vyhořelý a unavený," řekl iDNES.cz. Kasl se stal ředitelem nové vyšší odborné školy v Praze.

Jako první o odchodu Jana Kasla z politiky informoval zpravodajský server Euro Online.

Kasl: Cítím se vyhořelý
"Už po volbách jsem deklaroval, že se cítím být politicky vyhořelý a unavený a že bych se chtěl vrátit k nějaké své práci," řekl iDNES.cz Jan Kasl, který je profesí architekt.

"Není to sice úplně práce architektonická, ale je to kombinace řízení školy a stavby. Zřizovatel by totiž chtěl postavit vzdělávací informační centrum, něco mezi školou a institutem vývoje a rozvoje, takže bych měl mít na starosti i výstavbu."

Jan Kasl podle svých slov své působení v Institutu informatiky - Vyšší odborné školy a připravovaného Vzdělávacího a inovačního centra vidí jako přestupní stanici na cestě zpět k architektuře.

Projev do rozhlasu mít nebudu
Od 1. září nastupuje do školy první ročník. "Je to soukromá škola, placená, ale jediná tohoto typu," dodává Kasl.

Ve funkci ředitele školy prý bude dohánět i pedagogické minimum. "Prvního září nastoupím, budu chodit s rákoskou po chodbách, ale zahajovací projev do rozhlasu mít teda nebudu," směje se.

O projektu věděl dva roky. "Kamarád mi říkal, vykašli se na politiku a pojď ke mně, ale já jsem mu říkal: Ne, Jirko, ještě to tu musím odehrát. Ale po volbách jsem se rozhodl, že musím udělat místo těm, kteří mají dynamiku a energii, a vzal jsem to, potřebuju pauzu."

Na politice jsem tratil i finančně
Svoji roli v rozhodnutí Jana Kasla hrál i fakt, že straně ministerstvo financí odmítlo vyplatit příspěvky za volby. "To je křivda, která nás i mě osobně poškodila. Nemohli jsme tak být placení, peníze jsme sháněli hodně zoufalým způsobem. Sám jsem v tom hodně finančně tratil, nevydělával jsem."

"Když si musíte honit práci vedle, nevíte, co máte dělat dřív. A rodinu živit musíte. Finanční důvody v tom hrály poměrně velkou roli taky," připouští Kasl.

"Když je člověk v politice, tak vás to svazuje, vzdáváte se hodně věcí. Já jsem na střet zájmů hodně citlivej a nechci se ohlížet pořád na to, jestli můžu dělat to nebo něco jiného. Nebýt veřejnou osobou."

Nemůžete zapalovat, když nehoříte
Od spolustraníků prý ještě teď cítil obrovský nátlak, aby za kandidoval do komunálních voleb. "Nemohl bych už být lídrem na plnej úvazek, ale já dělám rád věci naplno, nechci to šidit. Cítil jsem, že si potřebuju odpočinout. Cítím, že jsem neměl šanci zapalovat, nemůžete zapalovat, když sama nehoříte."

Členem strany SNK ED ale zůstává, bude pomáhat s programem i kampaní.

Hybášková: Věřím, že se vrátí
"Je to jeho osobní rozhodnutí, které se váže k tomu, že se chce vrátit ke své kariéře, profesi a k rodině. Po dvou letech v podstatě dobrovolnictví, kdy dokázal založit politickou stranu, aniž by byl kýmkoliv podporován a sponzorován," komentovala Kaslovo rozhodnutí pro iDNES.cz šéfka SNK ED Jana Hybášková. Doufá, že až si Kasl odpočine, že se do politiky zase vrátí.

Jan Kasl to nevylučuje. Na otázku, kde si případně v politice představuje své místo, uvedl jen, že přesně ví, kde ne. "Rozhodně ne Senát. Nedovedu si představit, že bych bral peníze z veřejnýho rozpočtu a chodil tam jeden týden za měsíc. Roli Senátu nepodceňuji, ale není pro mě."

Jan Kasl byl do května 2002 pražským primátorem za ODS. Pak na funkci rezignoval a zároveň vystoupil ze strany. Založil pak pravicovou stranu Evropští demokraté, která v roce 2004 získala jedno křeslo v Senátu. Ve volbách do Evropského parlamentu ED spolupracovali se Sdružením nezávislých kandidátů (SNK). Společně získali tři mandáty. Před letošními volbami se strany sloučily. Strana ale ve volbách propadla. Novou šéfkou SNK ED se stala bývalá velvyslankyně v Kuvajtu a europoslankyně Jana Hybášková. Zdroj ČTK
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue