Předsedové lidovců se měnili, tiskový mluvčí zůstával.

Předsedové lidovců se měnili, tiskový mluvčí zůstával. | foto: iDNES.cz

Jakob: Kalousek byl antikomunista i loni v srpnu

Ondřej Jakob právě dnes končí u Jiřího Čunka na postu mluvčího lidovců, přesně po šesti letech. Od zítřka už bude šéfem komunikace ministerstva financí, kde si ho velmi přál nový ministr Miroslav Kalousek. Jaký byl život mezi špičkami lidovců?

ODPOVĚDI ONDŘEJE JAKOBA ČTĚTE ZDE

Ondřej Jakob byl nejdéle sloužícím tiskovým mluvčím politické strany.

"Mluvčího KDU-ČSL jsem dělal na den přesně šest let. Rozhodování odejít nebylo lehké, ale říkal jsem si, že změna je život a resort financí je novou výzvou," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Od zítřka bude bude dělat tiskového mluvčího na ministerstvu financí. Práce mluvčího mu připadá i po šesti letech zajímavá a kreativní.

Poslední rok byl náročný
Při práci zažil celkem čtyři lidovecké předsedy. Spolupracovalo se mu dobře se všemi, lidsky si však nejvíce rozuměl s Miroslavem Kalouskem, který bude jeho šéfem v novém působišti.

"Neznám jméno jiného člověka, který by dokázal uskutečnit reformu veřejných financí tak, aby byla akceptovatelná a vyvážená," říká na Kalouskovu adresu. "Proto jsem rád, že právě on je ministrem financí a já mu v tomto nelehkém úkolu rád budu pomáhat."

Ze srpnového Kalouskova kontroverzního kroku, kdy se pokoušel vyjednat vládu s ČSSD a podporou komunistů, Jakob radost neměl. Přiznává ale, že nebýt tohoto "veletoče", neměli bychom dnes vládu pravého středu.

"On svůj antikomunismus nebere jenom jako prázdnou frázi a i v tom srpnu, byť se to obtížně vysvětluje, antikomunistou zůstal," zastává se Jakob Kalouska.

Z gymnázia ve Vsetíně až ke špičkám KDU-ČSL
Ondřej Jakob, absolvent vsetínského gymnázia, přišel do Prahy v polovině devadesátých let, aby se mohl věnovat studiu práv na Univerzitě Karlově.

Už při tomto studiu nahlédl do politiky, když začal od roku 1997 spolupracovat s tehdejšími lidoveckými poslanci Liborem Ambrozkem a Pavlem Tollnerem. Od nich už vedla krátká cesta k tehdejšímu prvnímu místopředsedovi strany Janu Kasalovi, kterému Jakob dělal poradce.

Když na začátku roku 2001 hledalo vedení KDU-ČSL svého nového mluvčího, rozhodlo se pro mladého, už dostudovaného právníka, Jakoba. A ten "přežil" v čele strany Jana Kasala, Cyrila Svobodu i Miroslava Kalouska - a odsloužil si také několik týdnů u Jiřího Čunka.

Ondřej Jakob se pohyboval nejen kolem předsedů strany, ale navíc se účastnil také řady stranických jednání. Svůj život s KDU-ČSL navíc pečetil tím, že sám do strany také vstoupil. Mimochodem, v místní organizaci tehdejšího ministra zahraničí Svobody.

Mluvčí Jakob nevěří, že Čunek přijal úplatek
Krátkodobé působení u Čunka, s nimž se nyní táhne podezření z korupce, působí dojmem, jakoby chtěl dlouholetý mluvčí od něj odejít rychle pryč.

On to ale s naléhavostí v hlase odmítá a tvrdí, že to rozhodně není důvod přestupu ke Kalouskovi.

"Jsme oba Vsetíňáci, dobře jsme si rozuměli. Jsem přesvědčen, že je nevinný a že se to zcela jistě prokáže. Vůbec nic proti němu nemám. Osobně vidím, že se uvnitř strany chová jako její sjednotitel, navíc se mi líbí, že je velmi vstřícný k médiím," tvrdí Jakob.

A také Čunka velmi chválí za to, že ho tak rychle uvolnil. Přestože teď musí velmi rychle hledat náhradu.

"Chtěl jsem po těch letech změnu. Proto, když mi Miroslav Kalousek nabídl místo na ministerstvu financí, musel jsem se takřka okamžitě rozhodnout," vysvětluje a přiznává, že se mu s Kalouskem v minulosti vždy výborně spolupracovalo. - více zde

Pořád jsem byl na telefonu, říká mluvčí
Velkou roli při jeho rozhodování hrála jistě i rodina. Jakob je ženatý a má dvouletou dceru. Post mluvčího KDU-ČSL přitom znamenal, že musel být čtyřiadvacet hodin denně k dispozici členům strany i novinářům.

"Byla to strašně intenzivní práce, prakticky každý novinář i člen strany měl na mě telefon, vyřizoval jsem neustále obrovské množství věcí," říká.

"Navíc uplynulá léta byla v politice dosti bouřlivá. V KDU-ČSL se měnili předsedové, také kolem vlády se neustále něco dělo," dodává.

Odchod ke Kalouskovi na ministerstvo financí bude zřejmě pro Ondřeje Jakoba znamenat klidnější časy, byť ke klidu budou mít daleko.

"Na tu práci se těším. Věřím, že využiji všechny své zkušenosti," přiznává.

A v osobním rozhovoru také mluví o tom, jak se těší na více volného času. Ten chce věnovat nejen manželce s dcerou, ale také jednomu velkému úkolu - stavbě domku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video