Charles a Te'Andrea Wilsonovi

Charles a Te'Andrea Wilsonovi | foto: www.cnn.com

Jako za segregace: černošský pár se nemohl vzít v americkém kostele

  • 432
Zdálo se, že rasové segregaci v USA odzvonilo před desetiletími. V Mississippi však teď vyvolal pozdvižení případ, kdy se černošský pár nemohl kvůli barvě kůže vzít ve vybraném baptistickém kostele. Ve svatostánku se ještě nikdy žádní Afroameričané nebrali a hrstka místních chtěla, aby to tak zůstalo.

Rozdělená pítka pro černé a bílé, oddělená místa v restauracích, povinnost pustit bílé sednout... Tak vypadal hlavně jih Spojených států ještě před několika desítkami let. Oficiálně rasové segregaci odzvonilo v polovině 60. let minulého století přijetím zákonu o občanských právech a volebním právu.

Přesto Charles a Te'Andrea Wilsonovi museli minulý týden na poslední chvíli změnit kostel, kde si řekli své ano. V Prvním baptistickém kostele v Crystal Springs ve státě Mississippi je totiž odmítli oddat. Protože jsou černí.

"Kvůli faktu, že jsme černí, se někteří členové kongregace naštvali a rozhodli, že žádní černoši by se nikdy neměli v tom kostele vzít," postěžoval si televizní stanici CNN Charles Wilson. "Vše, co jsme před božím zrakem chtěli udělat, je stát se mužem a ženou v kostele, o kterém jsme si mysleli, že ho máme rádi. Co je na tom špatného?" podotkl.

Pár do kostela pravidelně docházel, nicméně pastor náboženské obce v Crystal Springs je oslovil den před svatbou a sdělil jim, že obřad se v kostele, kam dochází převážně bílí věřící, nebude konat. Zdůvodnil to tím, že malý počet členů církve se proti černošské svatbě postavil. Prý mu dokonce hrozil i vyhazov, pokud by neposlechl.

Baptistický kostel stojí na asi pětitisícovém předměstí hlavního města státu Mississippi Jacksonu už od roku 1883 a nikdy v něm nebyl oddán žádný černý pár, podotkl server telegraph.co.uk.

Vítané jsou všechny rasy, tvrdí teď kongregace

"Tohle se tady ještě nikdy předtím nestalo, takže to vytvářelo nový precedens a byli tací, kteří na to reagovali. Nechtěl jsem v církvi kontroverzi a nechtěl jsem, aby kontroverze ovlivnila svatbu Charlese a Te'Andrey. Chtěl jsem si být jistý, že jejich svatební den bude speciální," vysvětloval později pastor Stan Weatherford.

Ten nakonec dvojici oddal v jiném kostele, do kterého dochází převážně Afroameričané. "Svatba je křesťanský obřad. Kde je tam křesťanství? Má devítiletá dcera šla do kostela s námi. Jak byste jí řekli: Nemůžeme se tady vzít, protože hádej co, zlatíčko, jsme černí," zlobí se Charles Wilson.

Jejich případ už pobouřil a vyburcoval místní komunitu a mnozí členové církve reagovali na zprávy v médiích překvapením a omluvami. Většina věřících o rozhodnutí kongregace prý ani nevěděla. "Je to malá, malá skupina lidí, která učinila příšerné rozhodnutí. Stydím se za to, že to má církev udělala. Nemůžu přijít na to proč. Jak je to nefér a nespravedlivé," prohlásila třeba sedmatřicetiletá Casey Kitchensová.

Místní televize WLBT mezitím přinesla zprávu, že představitelé církve nyní říkají, že vítají všechny rasy a plánují schůzky, na kterých budou řešit, jakou cestou se ubírat dále.

Charles Wilson viní ze všeho místní baptistickou církev. "Viním ty členy, kteří se nazývají křesťany a kteří o tom věděli a nepostavili se tomu," řekl s tím, že pastor byl podle něj sice v obtížné situaci a stále ho má rád, nicméně i on se měl rasistickým odpůrcům jejich svatby v kostele vzepřít.

Crystal Springs, Mississippi

Crystal Springs, Mississippi


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video