Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jako poradce ministra jsem nebyl v politice, hájí Bursík práci pro těžaře

  17:21aktualizováno  18:20
Když jsem uzavíral smlouvy s těžařskými firmami, nebyl jsem v politice, hájí exministr Martin Bursík práci své firmy pro "uhlobarony". Ukázalo se, že firma někdejšího předsedy Strany zelených začátkem století pomáhala uhelným společnostem Appian a Synergo řešit potíže s liberalizací energetického trhu.

Martin Bursík v rozhovoru pro stanici RTL. (18. října 2008) | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Když jsme viděli ty smlouvy, nabízí se otázka, jestli jste nebyl ve střetu zájmů, když jste je uzavřel a zároveň byl externím poradcem ministra životního prostředí Libora Ambrozka.
Já jsem měl konzultační firmu a nebyl jsem v té době v politice. Veškeré podnikání a smlouvy, které jsem měl, byly eticky čisté a nebyly v rozporu s tím, co jsem dělal jako externí poradce ministra pro životní prostředí.

Tehdy jsem vedl několik projektů. Jeden projekt na ministerstvu se týkal ekologické daňové reformy, což je mimo jiné zdanění uhlí a tedy něco, co je z pohledu těžařů negativní. Je důležité podtrhnout, že to, co jsem dělal pro Appian Group, bylo ekologické poradenství.

Bursík za statisíce radil těžařům

Bylo to legální, teď se mi mstí, říká

Co to konkrétně znamená – ekologické poradenství?
Jeden projekt se týkal liberalizace energetického trhu. Tehdy vláda Miloše Zemana rozhodla, že vytvoří "superČEZ" a věnovali mu pět distribučních společností. Chtěli mu věnovat i přenosovou soustavu, což je dost netypické.

Kdo je kdo a oč se hraje

Exministr a poslanec Martin Bursík obvinil premiéra Jana Fischera, že jím vedená vláda podlehla lobbistům a možná korupci, když vydala negativní stanovisko k novele horního zákona.

Ta mimo jiné zpřesňuje pravidla pro odpisy ložisek uhlí a ruší předkupní právo těžebních společností na pozemky na území dobývacího prostoru. Cílem je podle předkladatelů ochrana obcí v severních Čechách a v podhůří Beskyd před prolomením územních ekologických limitů těžby. Pokračovat v těžbě by naopak logicky chtěly těžařské firmy.

Novelu předložil ještě kabinet Mirka Topolánka, v němž seděl i Bursík. Sněmovna o ní nikdy nejednala. Byla stažena z programu několika schůzí na návrh poslanců ODS a ČSSD.

Skupina Appian Group do roku 2005 vlastnila těžební firmu Mostecká uhelná. Bursíkova firma Ecoconsulting radila Appianu v roce 2003, jak nejlépe vyjít z liberalizace energetického trhu v Česku. Totéž Bursík dělal už v roce 2000 pro investiční společnost Synergo Group.

Czech Coal vlastní několik dolů v severních Čechách a těží asi třetinu hnědého uhlí v ČR. Vedle ní v regionu fungují také v rozhovoru zmiňované Severočeské doly, stoprocentně vlastněné energetickým koncernem ČEZ.

Appian Group zajímalo, jestli to, co se děje v Česku krátce před naším vstupem do EU, bude ze strany Evropské komise akceptovatelné. Oni se mnou konzultovali i obnovitelné zdroje energie. Je důležité, že všechny ty věci byly eticky čisté. Mimochodem, Ivan Dejmal (jeden z předchozích ministrů životního prostředí – pozn.red.), který byl autorem územně-ekologických limitů, spolupracoval se Severočeskými doly. A ten si také hlídal etickou stránku věci.

Jak to, že říkáte, že jste nebyl v politice, když jste byl poradcem ministra od roku 2003?
Ale to vám právě říkám, že jsem byl externím poradcem, takže jsem tehdy nebyl v politice. To je potřeba rozlišit. Řídil jsem tam třeba projekt Podpora zemního plynu v dopravě. Výsledkem bylo, že se začala budovat čerpací stanice na plyn pro autobusovou dopravu, to nemá nic společného s uhlím.

A vy jste touto prací vydělal asi 1,5 milionu korun – to souhlasí?
Ano, nějaká taková částka to byla.

Ministr Ambrozek o tom věděl, že pracujete pro Appian Group? Schválil to?
On to schvalovat nemusel. Patří k základní etice podnikání, že když mám dva klienty, tak informace od jednoho nezneužívám proti tomu druhému. Já jsem nebyl na ministerstvu životního prostředí žádným lobbistou. Já jsem tam měl konkrétní projekty.

Takže je to podle vás diskreditační kampaň, za kterou stojí společnost Czech Coal?
Myslíte si, že je to náhoda? Když jeden den vystoupím kriticky k překvapivému rozhodnutí vlády, kdy dala negativní stanovisko na novelu horního zákona? Takhle to chodí v České republice. - čtěte také Bursík se Fischerovi neomluvil

Smlouvy do médií unikly z Czech Coalu, protože na rozdíl od těch mých je na nich navíc razítko s nápisem Obchodní tajemství. To je odplata za to, že jsem popsal tu situaci.

Navíc vedoucí komunikace Czech Coal vašim kolegům napsal jako předmět smlouvy, kterou jsem pro firmy dělal, Perspektivy rozvoje uhelného hornictví. On v tom e-mailu lhal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz