Eva Herrmannová, teatroložka, šéfka opery Národního divadla v letech 1990-1995. A také bývalá terezínská vězeňkyně. Snímek z Terezína, 5. května 2005.

Eva Herrmannová, teatroložka, šéfka opery Národního divadla v letech 1990-1995. A také bývalá terezínská vězeňkyně. Snímek z Terezína, 5. května 2005. - Bývalá terezínská vězeňkyně Eva Herrmannová četla 5. května 2005 jména lidí, kteří zahynuli v době druhé světové války v terezínském ghettu. Od roku 1991 se v Den obětí holocaustu, hebrejsky Jom ha'šoa, čte v Terezíně vždy stovka jmen konkrétních žen, mužů a dětí, kteří do terezínského ghetta přišli a nikdy neodešli. Poslední jména těchto obětí by tak měla v Terezíně zaznít v roce 2340. | foto: ČTK

Jako „dítě z koncentráku“ si přeji především mír, píše Eva Herrmannová, bývalá šéfka opery ND

  • 10
Svou představu nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti, v dnešním díle seriálu Česká vize popisuje pro čtenáře iDNES.cz Eva Herrmannová, teatroložka a v letech 1990-1995 šéfka opery Národního divadla v Praze.

Nevím, zda těch hodnot bude deset…

Pro mne - co by "dítěti z koncentráku" - to především znamená mír ...

Po následné době komunismu je pak pro mne další hodnotou svoboda ...

I té se mi dostalo - ukazuje se však, že to s ní není tak jednoduché, neboť si ji každý může vykládat po svém a také zneužívat, jak se např. děje v případě našich novodobých nacistů, proti nimž zatím nikdo nebyl schopný zasáhnout...

Dosavadní naše politické strany tu selhaly a člověk pak neví koho volit...

Co se mě týče - a myslím, že zdaleka nejsem sama - volila bych teď ty sympatické lidi z naší nynější "úřednické vlády", kteří za krátkou dobu dokázali, že lze mnoho věcí, o nichž se zatím zdálo, že nejdou, přece jen udělat.

ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Jacquesa Rupnika a Václava Bělohradského v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.


Video