Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jakl: Loutka nepatří na Hrad

  8:03aktualizováno  8:03
Má být Václav Klaus opět prezidentem? A je Jiří Dienstbier dobrým kandidátem? A co všechno by měla hlavu státu dělat a umět? Na to odpovídá Ladislav Jakl, tajemník současného prezidenta.

Ladislav Jakl - Prezidentův tajemník Ladislav Jakl. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zkuste zapřemýšlet: Co budete dělat příští rok v březnu?
Nikdy jsem o své kariéře nepřemýšlel. Netrápím se budoucností, i když vím, že čas přemýšlet nad tím určitě jednou přijde. Nemusí tomu někdo věřit, ale snažil jsem se vždy dělat, říkat a psát to, o čem jsem si myslel, že je správné. Život mne pak někam dokutálel.

Narážím na to, že jste tajemníkem prezidenta. A nová hlava státu se má volit v únoru. Nebo jste si tak jistý, že to bude opět staronový prezident a vy zůstanete?
Zaprvé: Václav Klaus je dobrým prezidentem...

...to jsou vskutku "nečekaná" slova z úst jeho tajemníka...
...proto by měl být opět zvolen a věřím, že se tak stane. Upozorňuji ale, že jsou prázdniny a pan prezident a ani my na Hradě nežijeme myšlenkou té volby.

Jenže někteří lidé a strany tou myšlenkou už nějakou dobou žijí.
Rozumím, že je to zajímavé například pro média. A také tím někdo rozehrává nějakou politickou taktiku a znejisťuje tím situaci.

Kdo ji znejisťuje a jak?
Nevím kdo přesně. Ale vypadá to, že hlavním tématem léta je výměna prezidenta a že už teď by měla začít jakási horká kampaň.

Na Hradě jste o tom vůbec nemluvili? To je mi nechce věřit.
Několikrát týdně absolvuji u prezidenta mnoho porad a o nové volbě se tam nikdy nehovořilo. Nejlepší předvolební kampaní je dobře dělat svoji práci. A v tomto případě si myslím, že Václav Klaus ji dobře dělá. Nemusí proto bůhvíjak kalkulovat a přemýšlet o volbách.

Plyne tedy z vašich odpovědí, že byste v případě znovuzvolení Václava Klause jako jeho tajemník dál pokračoval?
Není dobré abych svému šéfovi přes noviny něco vzkazoval. Je to však jedna z budoucností, kterou si představit umím, protože by to pro mne mohla být zajímavá a přínosná práce. Umím si ale představit stejně dobře, že bych dělal něco jiného.

Do prezidentských voleb sice skutečně zbývá nějaký čas, ale možní i nemožní kandidáti se už rojí. Jiří Paroubek dokonce hovořil o tom, že prezident už má na to svůj tým. Jaký je to tým a kdo v něm je?
Žádný takový tým na Hradě neexistuje. Není to předmětem našich úvah a schůzek. Václav Klaus v tom udělal zatím jednu jedinou věc – řekl, že bude kandidovat a tím uťal v tomto směru další spekulace. Tím to téma na mnoho a mnoho měsíců u něj padlo.

Úplně nepadlo. Ve čtvrtek se sešel s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou a jednali o termínu volby. Nikdo ani nevyjednává se žádnými poslanci a senátory, kteří budou společně volit hlavu státu?
Přesto to pro něj není horké téma.

Ptal jsem se na jednání o podpoře.
Zatím nevyjednáváme. Máme docela dost jiné práce. Na druhou stranu rozumím médiím i veřejnosti, že je to zajímá. Mne to ale ještě nechává chladným. Kdybych o tom se svými spolupracovníky hovořil, tak se chytnu. Ale nechytám se.

Jsem zvědav dokdy vám ten chlad vydrží. A potřebují kandidáti či kandidátky vůbec nějakou kampaň když je bude volit parlament?
V přímém slova smyslu ne. Pokud kampaní rozumíme nějakou veřejnou záměrnou cílenou aktivitu. Že ale součástí snah některých kandidátů bude ovlivňování veřejného klimatu, to se asi stane.

Ladislav Jakl

Jste tajemníkem prezidenta několik let. Podle vašich zkušeností mají být kandidáti spíše lidé s jasně vyhraněným politickým profilem k jednotlivým stranám či všeobjímající figurou? Jiří Dienstbier, který kandidaturu nevyloučil, se jeví spíše jako ta druhá varianta. A je zřejmě, že se hledá především nějaký AntiKlaus.
Každý kandidát má být a musí být jasně politicky vyhraněný. Už jenom proto, aby byla záruka, že jeho činy jsou v souladu s vůli veřejnosti, aby dělal kroky s nimiž je veřejnost srozuměna. Přece prezident nemluví jenom za sebe.

Také ale ani nemůže souznít s myšlenkami všech. To nejde.
Slyšel a četl jsem spousty názorů, že ten úřad by se měl zcivilnit. S nadsázkou „odbožtit“ či "odmonarchizovat". To vede až k podivným úvahám o vystěhování prezidenta z Hradu a podobně. Ale k té otázce: Jsem přesvědčen, že veřejnost chce mít hodně viditelného reprezentanta v čele státu.

To znamená, že by měl být velmi silnou politicky vyhraněnou figurou?
Jistě. V opačném případě je jisté, že přes něj bude vládnout někdo jiný. Jiné skupiny, jiné síly, za zády veřejnosti. Ve skrytu by chtěly tahat za nitky. Vím, že mnoho sil se těší na prezidenta, který by byl hodný a nedělal problémy. A poslouchal by pouze některé zájmové a mocenské skupiny. Těm by vyhovoval nějaký nenápadný člověk bez jakýchkoli kontroverzí.

Z toho by plynulo, že Jiří Dienstbier, který chce podporu mnoha stran, není vhodný kandidát?
Nemám potřebu k jménu této osoby cokoli říkat. Jiří Dientsbier ani nebyl nominován. Lidí, kteří by si přáli být prezidentem je určitě víc. Možná, že je to jeden z nás dvou.

Já až za deset let... Ale když pan Dienstbier říkal, že je prezident Klaus všeználek a šíří blbou náladu, tak to váš kolega Petr Hájek označil za slova neúspěšného politika.
Mnoho lidí, jako Jíří Dienstbier, si myslí, že čím silnější slova zvolí a čím do viditelnějšího terče se budou trefovat, tak tím upoutají větší pozornost médií a že jim některá média na to nakonec i naletí.

Vždyť to je metoda Václava Klause!
On používá vyhraněný slovník, protože má vyhraněné názory. To je ale něco naprosto jiného než na někoho útočit a někoho popichovat. Bývá to tak, když není někdo pořádně ani vpravo, ani vlevo, není ani horký, ani studený a chce pouze vyhovět všem.

Sám radíte prezidentovi aby ten vyhraněný slovník volil?
Přiměřeně tématu. U závažných témat není možné kuňkat a alibisticky se obávat, že se to někomu nebude líbit.

Je přiměřená exhibice prezidenta v případě oteplování či ochlazování? Vždyť na to není odborník.
On se ale neplete do toho, zda se ochlazuje či otepluje. Vložil se do toho, protože je to zásadní politické a společenské téma, které se týká svobody, prosperity, omezování lidských životů, naší budoucnosti. Tím pádem je to i prezidentské téma.

Proč to tedy nedělají i jiní prezidenti? Nechce jen provokovat?
Jiní prezidenti na to nemají odvahu. Někteří vůdcové v západní Evropě zas až tolik lidí nezajímají a tak zvedli prapor a volají: "My zachráníme planetu." To zní krásně. Každý jejich kritik vypadá pak dopředu odsouzeníhodně.

Jaké vlastnosti by ještě měl mít po vašich zkušenostech s prací na Hradě dobrý prezident? O Václavu Klausovi už od vás víme, že je odvážný, chytrý a dělá to dobře...
Mělo by být jasné, a to léta dozadu, jaké myšlenky reprezentuje, za co se staví, co hájí. Pokud zůstaneme nadále samostatným státem...

...moment, moment! Jak pokud zůstaneme samostatným státem? Česko není samostatným státem?
 V jistém smyslu až tak samostatní nejsme už dnes. Narážím na Evropskou unii. Pokud zůstaneme samostatným státem se svým prezidentem, tak kolem nás chodí dalších třeba šest, sedm, osm příštích prezidentů. Těm může být jen několik let. Ale pokud hovoříme o prezidentovi příštím či přespříštím, tak by to nemělo být žádné náhodné jméno. Měli bychom jeho jméno už znát a přesně vědět co si myslí.

Tak řekněte několik jmen těch přespříštích prezidentů.
Taková jména mě budou konkrétně zajímat na konci druhého volebního období Václava Klause.

Když hovoříme o vlastnostech prezidentů, tak Václav Klaus je kritizován, přitom on to sám vyčítal Václavu Havlovi, že je aktivistický, že někomu straní.
To není pravda. Vždyť je limitován ústavou a zvyklostmi. Pro to má Václav Klaus citlivost.

Tak to si mnoho lidí nemyslí.
Ale je to tak. Navíc je zde určitá balance. V roli a funkci prezidenta republiky by měly být v rovnováze dvě věci: Chci–li do věcí zasahovat a mít k tomu možnosti a páky, tak musím také nastavit hruď kritice, konkurenci a politickému boji. Bylo by možné mít hlavu státu, kterou by bylo v podstatě neslušné v médiích kritizovat...

...to bych jako novinář nepřežil.
Myslím to tak, že by to byl jen ceremoniář, ke kterému bychom vzhlíželi s téměř posvátnou úctou. Ale pak takový člověk svými prsty nemůže ovládat střeva každodenní politiky. Pokud chce do politiky zasahovat, tak nemůže být nějaký monarcha jezdící v kočáře. Hovořím o tom, že není správné si brát z obojího jen to to nejlepší. Musí to být dobře vybalancované.

Máte s prezidentem na některé věci podstatně rozdílné názory?
Spíše jsou to dílčí věci a o ty se přeme každý den. Já bych měl asi ještě o něco přísnější názor proti potratům a proti povolení eutanázie.

Ladislav Jakl

Pokud by byl Václav Klaus opět zvolen, určitě vyvstane otázka, zda nepřestane brát ohledy na cokoli, protože je v podstatě neodvolatelný a jeho politická kariéra by se zřejmě definitivně završila.
Tomu nevěřím. Prezident má své svědomí, je zodpovědný a určitě nechce být zapsát v historii jako nějaký avanturista. Dovolím si tvrdit, že v tomto by se jeho druhé volební období nelišilo od toho prvního.

Václav Havel se ovšem už několik let před vypršením posledního mandátu jakoby zapouzdřil, ztratil šťávu. Nehrozí to i u druhého Václava?
Neumím si představit, že by něco vypouštěl. U něj hrozí opačná věc – obrovská aktivita. Dokonce já bych mu navrhl v určitých věcech pro příští roky zvolnit. Třeba nedělat tolik náročných cest do zahraničí.

Vy mu na Hradě nestačíte?
Toto funkční období se mi zdá opravdu hodně hektické. Asi má na to setrvační vliv i to, že byl předtím ministrem, premiérem a předsedou sněmovny. My, jeho spolupracovníci, jsme sice většinou mladší než on, ale občas máme problém tomu jeho tempu vystačit.

Nezabrzdí ani kvůli vyššímu věku?
Pochybuji. Jede si dál. Sice si podobné připomínky vyslechne, jenže pak se schválí nový program a ten je stejně "divoký" jako ten předtím.

Exprezident Havel či šéf zelených Martin Bursík už několikrát hovořili o tom, že by bylo dobré mít v čele státu ženu. Souhlasíte s nimi?
To se můžeme také bavit o tom, že by bylo dobré mít prezidenta leváka či blondýnku. Na anatomii vůbec nezáleží. Záleží na názorech či charakteru toho člověka.

Ani neznáte žádnou zajímavou možnou kandidátku?
Jako o prezidentovi zatím přemýšlím jenom o Václavu Klausovi.

Co Livie Klausová? Nebyla by dobrou prezidentkou?
Cože? Livie Klausová? Jak ji znám, tak si neumím představit, že po tom, co tak dobře poznala, co ta funkce všechno obnáší, by se jí do něčeho takového vůbec chtělo. Ona je velmi dobrou první dámou. Tu roli zastává skvěle.

Takže škoda by bylo se zbavovat takové první dámy?
Navíc nejsem si jistý, že by byl Václav Klaus tak kvalitní první dáma jako je ona...

Vy také léta hrajete, zpíváte a vedete rockovou skupinu Folimanka Blues. Nenapadlo vás složit písničku na podporu prezidenta Klause? Jako třeba Vlasta Parkanová o americkém radaru?
A další písnička že by byla o Mladé frontě DNES? Ne! Nebude písnička ani o MF DNES, ani o Václavu Klausovi. Role na Hradě a ve Folimance odděluji a nemám v úmyslu je míchat. To by je obě zabilo. A píseň radaru? My rockeři se radši o "countrystech" nevyjadřujeme.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

V Americe roste zájem o češtinu, v Rusku kvůli sankcím opadá

Děti, které se v Chorvatsku učí česky, slaví „Den mateřského jazyka“.

České písničky, pohádky i hry. Výuka českého jazyka probíhá i daleko za našimi hranicemi, rozhodně však ne biflováním...

Lidé věří více youtuberům než politikům, plyne z veřejného mínění

Setkání prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky na Hradě skončilo...

Tuzemským politikům věří Češi ještě méně než youtuberům či blogerům. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum...

Nové vedení Chebu předělá rozpočet, odvolaného starostu podporuje petice

Nové vedení chebské radnice u jednoho stolu. Zleva místostarostka Eva Horná,...

V Chebu začalo úřadovat nové vedení radnice v čele se starostou Zdeňkem Hrkalem (ANO). Hned na úvod chce přepracovat...Najdete na iDNES.cz